Україна продовжує вживати заходів для полегшення податкового навантаження. Так, єдиний соціальний внесок можуть знизити більш ніж удвічі - з нинішньої ставки (від 34,7% до 49,7%) до 15-18%. В уряді впевнені, що це необхідно для виведення бізнесу з тіні.
Для ліквідації тіньового сектора економіки та перенесення податкового навантаження на більш платоспроможну категорію громадян планується також знизити ставку податку на доходи фізичних осіб. При цьому мінімальні зарплати і пенсії не обкладатимуться податком взагалі. Але з максимальних доходів доведеться платити 20% замість теперішніх 17%.


Якщо бізнесу легше буде працювати, це відчують усі. Наймані працівники, багато хто з яких отримує зараз зарплати «в конверті» і не має жодних соціальних гарантій, перейдуть на легальне становище, підніметься рівень надход­жень податків у бюджет. Це, в свою чергу, дозволить підвищити зарплати в бюджетній сфері та збільшити соціальні виплати. Люди це розуміють.
«Це правильне рішення, хоч і запізніле - зарплата «у конвертах» стала сприйматися громадянами як норма. Сукупні виплати по зарплаті плюс ПДВ з них наближаються до одержуваних на руки коштів навіть при мінімальних ставках оподаткування, а при максимальних – значно перевищують. Чим вищі податки, тим більша мотивація їх не платити. Якщо закон буде прийнято, то може спрацювати, адже сукупний податок з середніх зарплат складатиме 25%, що співставляється з податком на прибуток підприємств», - каже підприємець зі Здолбунівщини Сергій Варварук.
«Роботодавців довго привчали не оформляти працівників офіційно, щоб не платити внески-податки, - вважає його колега Степан Петренко. - Тепер доведеться довго відзвичаювати, але це набагато складніше зробити. Логіка проста: яка різниця, наскільки знизили ЄСВ, якщо я його і платити не збирався».
Звичайно, влада розуміє, що процес не буде простим - і розробляє відповідні заходи. До того ж уряд не збирається лише знизити рівень ЄСВ. У країні істотно знижено податок на прибуток компаній, з січня наступного року він буде менший, ніж у багатьох країнах Європи. Планується і зниження податку на доходи фізичних осіб.
Експерти кажуть, що ці заходи зможуть вивести бізнес з тіні: вже зараз все більше «приватників» оформляються легально, а компанії починають влаштовувати працівників на роботу за трудовою книжкою. В решті все це сприятиме зростанню добробуту громадян та послабленню соціальної напруженості в суспільстві.
Скептики зазначають, що зниження податкового навантаження на першому етапі може призвести до дефіциту коштів в бюджеті, що спричинить певні труднощі. В уряді теж це розуміють. Саме тому планується перегляд неефективних податкових пільг, більший контроль за трансфертним ціноутворенням та інші заходи, спрямовані на боротьбу з тіньовим сектором економіки.
Віктор Василюк.

Comments are now closed for this entry