Голова РДА Л. Я. Кінах минулого тижня провів чергове розширене засідання колегії райдержадміністрації. На ньому було проаналізовано підсумки роботи галузей господарського комплексу району та виконання бюджету у першому півріччі, а також розглянуто таке болюче, надто сьогодні, питання про заборгованість з виплати заробітної плати. З інформаціями виступили заступник голови РДА Ю. П. Лиморенко та начальники управлінь: агропромислового розвитку - Р. В. Дрозд, праці та соціального захисту населення - О. І. Єфімчук.
З обговорених питань головою РДА видано відповідні розпорядження.
Нижче вміщуємо скорочений виклад інформації, яка прозвучала на цьому зібранні.

Прояви фінансово-економічної кризи негативно позначились на роботі всього господарського комплексу району в першому півріччі. Промисловими підприємствами вироблено продукції у порівнянних цінах більш як на 224 млн. грн. Порівняно з відповідним періодом торік відбулось значне скорочення темпів приросту, і, як результат, спад випуску продукції становив 53%.
Суттєво уповільнились темпи приросту порівняно з попереднім роком в галузі виробництва будівельних матеріалів, харчовій промисловості, машинобудуванні. Натомість, на підприємствах хімічної промисловості обсяг продукції зріс на 13%.
В режим економії ресурсів переведено ВАТ “Волинь-Цемент”, зокрема, знято всі заохочувальні виплати працівникам. У процес виробництва залучено лише три печі з шести існуючих. До речі, в ц. р. на підприємстві введено в експлуатацію пакувальне відділення лінії навантаження тарованого цементу.
У зв’язку із зниженням економічної активності на цементних заводах України, зменшено обсяги виконаних робіт ВАТ “Укрцемремонт”. Нині цемремонтники працюють лише на дільниці ВАТ “Волинь-Цемент” та у ВАТ “Юг-цемент”. Для ВАТ “Миколаїв-цемент” підприємство виготовляє запчастини.
Труднощі із залученням банківських кредитних ресурсів позначились і на роботі ТзОВ “Волинь-шифер”. Працює одна лінія з виробництва шиферу.
Лише спецзамовлення виконують у акціонерному товаристві “Завод залізобетонних конструкцій”. На складі нагромаджено значні залишки продукції. Працівники перебувають у неоплачуваних відпустках.
Значні залишки готової продукції нагромадились на складі ВАТ “Завод будівельних матеріалів”. У підприємства виникли проблеми із залученням банківських кредитних ресурсів.
Нестабільний виробничий процес і у ВАТ “Завод продовольчих товарів”. Підприємство працює за умови надходження обігових коштів.
Зупинено виробництво продукції у ТзОВ “НКТ”. Відміна кредитування Промінвестбанком спричинила серйозну проблему з придбанням сировини, неможливість поповнення обігових коштів.
Поступово налагоджує виробництво ВАТ “Завод нестандартного обладнання”. Частково погашені борги за електроенергію та відновлено її постачання. У зв’язку з необхідністю замінити вузол обліку на газорозподільному пункті, підприємство тимчасово відмовилось від газопостачання. На заводському складі залишається чимало нереалізованої продукції.
Лише на склад працюють нині у ТзОВ “Укрпластсервіс”. Реалізація продукції складає близько 10% від її випуску. 
Складна ситуація з валютним курсом спричинила зниження рівня конкурентоспроможності місцевих товаровиробників, що обумовило послаблення позиції наших підприємств на зовнішніх ринках, призвело до витіснення їх із частини внутрішніх ринків через суттєве збільшення приросту імпорту. За підсумками січня-квітня ц. р. темпи приросту імпорту товарів на 13% перевищили темпи приросту їх експорту.
Складна ситуація і в сільському господарстві. Спад валового виробництва продукції, низькі закупівельні ціни, проблеми з пальним, низька заробітна плата та заборгованість з її виплати – ось далеко не повний перелік труднощів сьогоднішніх виробників сільгосппродукції.  
Непрості часи переживає мале підприємництво. Існуючий стан справ може призвести до згортання його з відповідним загостренням економічних проблем та посиленням соціальної напруги. У нашому районі на 1 липня, порівняно з таким же періодом торік, зменшилась кількість підприємців. Відповідно і зменшилась питома вага надходжень до зведеного бюджету району від діяльності суб’єктів малого бізнесу.
Економічні проблеми впливають на ринок праці. У першому півріччі роботодавці району подали звіти про заплановане вивільнення 312 осіб. На 1 липня фактично залишилися без роботи 129 чол. Найбільше вивільнення планується у ТзОВ “НКТ” – 164 особи. Вони поповнять лави безробітних, адже вакансій від роботодавців, які працюють на території Мізоцької селищної ради, в центрі зайнятості не заявлено.
У звітному періоді, відповідно до Програми зайнятості населення району, створено 443 нових робочих місця (38,5% до запланованої кількості), одночасно ліквідовано 538 робочих місць.
Середня заробітна плата штатних працівників району за січень-травень ц. р. становила 1472 грн. на місяць. Відбулось скорочення реальної заробітної плати на 4,3% у порівнянні з травнем 2008 року, на 9,6% - у порівнянні з початком 2009 року.
Найвищі темпи приросту зарплати у травні нинішнього року до травня минулого відзначено у працівників освіти, охорони здоров’я, діяльності у сфері відпочинку, культури та спорту, у працівників сільського та лісового господарства, оптової та роздрібної торгівлі. Разом з тим, відбулось зниження рівня нарахувань заробітної плати у промисловості, будівництві, діяльності транспорту та зв’язку.
Пенсійні виплати за 6 місяців ц. р. з урахуванням проведених підвищень забезпечено в повному обсязі. Середній розмір пенсії з початку року збільшився на 46 гривень і становив 775,16 грн.
Покриття виплати пенсій власними коштами району становить 52,4%, що на 11,4% менше відповідного періоду минулого року.
Ось таку складну, де в чому парадоксальну ситуацію маємо за результатами господарювання у першому півріччі. Вона, звісно, не могла не позначитись на виконанні бюджету за цей період. До зведеного кошторису району надійшло 14861816 грн. власних та закріплених доходів, що становить 95,8% до затверджених призначень. Порівняно з відповідним періодом торік надходження зменшились на 3,9%.
Забезпечили виконання плану із власних доходів 13 місцевих бюджетів з 23.
Районний бюджет отримав 8323668 грн. власних доходів, що становить 105,9% до затвердженого плану.
Найнижчі показники виконання по таких сільських бюджетах: Урвенському – 46,1%, Миротинському – 50,9%, Глинському – 57,2%, Ступнівському – 60,6%, Новомощаницькому – 66,3%, Новосілківському – 71,3%.
Для забезпечення бюджету району необхідно скоротити протягом року не менше 5% затверджених видатків. 
Одне з надзвичайно актуальних питань у нашому районі – заборгованість з виплати заробітної плати. Загальна сума її на 1 липня становила (за попередніми даними) 942,8 тис. грн. У порівнянні з початком року вона зросла майже у два рази, в т. ч. на економічно активних підприємствах - на 493,2 тис. грн. Найбільший боржник – ТзОВ “НКТ” - винне своїм працівникам понад 400 тис. грн.  
В ц. р. відбулося 6 засідань районної комісії з питань заробітної плати, праці та соціальної політики, на яких йшлося про вжиття невідкладних заходів для погашення заборгованості із виплати заробітної плати. На жаль, робота поки що не настільки результативна, як хотілося б. Дається взнаки недосконалість законодавства. Та пошуки дієвих форм впливу на боржників у районі продовжуються.
Тамара ОКРУШКО.

Comments are now closed for this entry