Виступає Анна ЯГОДЗІНСЬКА, в ролі перекладача — Олександр РАДІЦА.

 

Цієї весни ми відзначаємо 68-річницю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. По всій Україні відбувається чимало святкових заходів. Ми з повагою і глибокою шаною вітаємо ветеранів, вклоняємось світлій пам’яті загиблих у боях захисників Вітчизни. Але воєнне лихоліття зачепило і долі мільйонів цивільних людей, мирного населення, якому потрібно було вижити і в евакуації у чужому краї, і у своїх рідних містах і селах, коли туди прийшов ворог.
Нині на одному з телеканалів повторюють ролик, де малі хлоп’ята і дівчатка намагаються відповісти на запитання “Що таке окупація?”, їх відповіді по-дитячому наївні й далекі від істинного значення цього слова, і добре, що ніхто з них не пережив того, через що пройшли в роки окупації й наші з вами краяни різних національностей. Дізнатись правду про це можна було під час організованої Рівненським осередком Міжнародної громадської організації “Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність” (очолює Людмила Суковата) та Культурно-просвітницьким центром ім. Тадеуша Чацького (керівник Олександр Радіца) Міжнародної конференції “Окупаційний період на Рівненщині 1941-1945 років”.


Захід відбувся на базі Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6. На конференцію, окрім доповідачів, прибули президент МГО МФ “Взаєморозуміння і толерантність” Ігор Лушніков, польська делегація на чолі з Віце-консулом Генерального Консульства Республіки Польща у м. Луцьку Кшиштофом Василєвським, заступник голови Здолбунівської райдержадміністрації Олександр Федорук, вчителі історії району, школярі, учні професійного ліцею залізничного транспорту, працівники центральної районної бібліотеки.

 

Уривки з чоловікового щоденника зачитує Ольга РУЙ.


З оглядом фондів окупаційного періоду, які зберігаються в Державному архіві Рівненської області, перед присутніми виступила начальник відділу використання інформації документів цієї установи Людмила Леонова.
Тези з власного наукового реферату “Доля поляків в часи окупації на Рівненщині” зачитала історик Інституту Народної Пам’яті м. Варшава Анна Ягодзінська.

 

Учасників заходу вітає Ігор ЛУШНІКОВ.


Про своє дослідження окупаційного періоду в області шляхом зустрічей із очевидцями подій та записування спогадів цих людей розповіла завідуюча відділом виставок Рівненського обласного краєзнавчого музею Галина Данильчук. З її вуст лунали спогади рівнян про те, що діялось на добре усім нам відомих вулицях обласного центру у 1941-1944 роках, про те, як люди тоді, навіть ризикуючи життям, як могли, допомагали один одному, і про те, що чинили фашисти.
Пані Галина закликала присутніх долучитись до її почину, адже краян, які пережили страхіття війни, з кожним роком все менше.
Надзвичайно цікавим був виступ краєзнавця з міста Острог Ольги Руй. Ольга Олександрівна - живий свідок історії, в роки окупації була юнкою, їй вдалося уникнути примусового вивезення на підневільні роботи, тож добре пам’ятає події на Острожчині того часу. Окрім власних спогадів, жінка зачитала уривки із щоденників воєнного періоду свого чоловіка - зошитків, в яких міститься чимало записів про конкретні факти.
Також в рамках заходу було представлено книгу-альбом, створену за пісумками проведеного МГО МФ “Взаєморозуміння і толерантність” Всеукраїнського конкурсу малюнків “Як тяжко пережити цю війну”, відбулися презентація і перегляд історично-документального фільму “Дахау”.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry