Вже давно встановлено, що праця вчителя шкідлива для його здоров’я. Необхідність постійно дотримуватися зовнішнього спокою, значний рівень шуму під час перерв та інші чинники впливають на стан нервової системи педагога. Постійні контакти вчителів з великою кількістю дітей роблять їх сприйнятливими до хвороб, після чого вже сам вчитель може стати носієм різних інфекцій. Але ж, як відомо, здоровий вчитель – щасливий учень: батьки згодні довіряти своїх чад виключно здоровим наставникам.
В Україні давно діє ряд нормативно-правових актів, які зобов’язують вчителів проходити обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медогляди. Їх вчителі Здолбунівщини, як і представники інших професій, проходять в нашій райполіклініці, яка має для того все необхідне. А от обов’язкове бактеріологічне обстеження на наявність кишкової палички та патогенних ентеробактерій треба проходити у санепідемстанції. Законодавство чітко прописує, що витрати на цю послугу мають бути передбачені у районному бюджеті та фінансуватися із кошторису відповідного закладу охорони здоров’я (у нашому випадку мова йде про кошторис Здолбунівської центральної районної лікарні). Всі попередні роки так і було: відділ освіти надавав списки вчителів, які мають пройти обстеження, Здолбунівська ЦРЛ укладала договір із санстанцією, перераховувала їй кошти у відповідності з виставленими рахунками, а вчителі проходили бактеріологічне обстеження та отримували допуск до роботи.


Як виявилось, у цьому році кошти на бакобстеження вчителів у кошторисі райлікарні не передбачені, а тому педагогів просять його проходити за власний рахунок. Більше того, у минулі роки і обстеження на кишкову паличку, і на наявність патогенних ентеробактерій можна було здійснити у Здолбунівській СЕС, яку нещодавно реорганізували, а міжрайонне управління держсанепідемслужби Здолбунівського та Рівненського районів тепер у Клевані. Така реорганізація призвела до того, що в Здолбунівській санстанції зараз проводять обстеження лише на наявність патогенних ентеробактерій, а от обстеження на кишкову паличку вже не пройдеш - треба їхати у Клевань. Загальна сума двох обстежень – трохи більша 40 гривень.
У відділі освіти Здолбунівської РДА, куди ми звернулись, нам повідомили, що станом на середину березня цього року, дійсно, вчителі вимушені проходити, і більшість із них це вже зробили, обстеження на наявність патогенних ентеробактерій у Здолбунівській санстанції. За цю послугу вони платили із власної кишені. Натомість обстеження на наявність кишкової палички вчителі не можуть зробити взагалі, оскільки Здолбунівська СЕС їх проводити вже не може, а Клеванська міжрайонна держСЕС – ще не може, - установа тільки створюється як юридична особа.
У свою чергу, головний лікар Здолбунівської районної лікарні І. Я. Зима зазначив, що станом на 20 березня ц. р. Клеванська держСЕС уже функціонує, установа виготовила печатку і з нею можна укладати договори на проведення відповідних обстежень. Більше того, як запевнив Іван Ярославович, нікому у Клевань їхати не треба, у визначені дні відповідні працівники приїжджатимуть із Клеваня до Здолбунова. Але коштів на обстеження наразі дійсно немає. Питання про внесення змін до районного бюджету, щоб виділити необхідні кошти, планується розглянути на наступній сесії районної ради, яка відбудеться 24 квітня ц. р.
А що робити вчителям, яким потрібно пройти медогляд до цієї дати? Варіанти два: або зробити це за власні кошти, або не проходити, чекаючи фінансування із районного бюджету, і в такому разі наражатися на можливість бути відстороненими від роботи. Адже, в разі відсутності бактеріологічних обстежень у працівника школи, директор навчального закладу зобов’язаний відсторонити його від виконання професійних обов’язків, інакше сам директор буде оштрафований. Випадки штрафування керівників навчальних закладів у нашому районі вже є.
В будь-якому разі змушувати вчителів проходити бактеріологічне обстеження на наявність кишкової палички та патогенних ентеробактерій за власний рахунок ніхто змусити не може. Це підтвердила і голова профспілки працівників освіти Здолбунівського району О. І. Єгорова, а питання відсутності грошей у бюджеті має цікавити владу, а не педагогів. Так і хочеться згадати, як на минулій сесії Здолбунівської райради депутати виділили 54 тис. грн. на силові структури Здолбунівщини, при тому, що вони фінансуються із державного бюджету і це фінансування зростає з року в рік.
Сергій КОНДРАЧУК.

Comments are now closed for this entry