Вихователька старшої групи “Зернятко” Алла ДЕМКО

та музичний керівник ДНЗ “Ладоньки” Валентина ТКАЧУК

із своїми вихованцями під час різдвяного дійства “Вертеп”.

 

13–14 січня в Україні продовжуються новорічно-різдвяні свята. Святкують Маланку або старий Новий рік, адже здавна у народі цi свята об’єдналися, i тепер ми маємо Щедрий вечір або свято Маланки – 13, а Старий Новий рік – 14.
Історія вказує, що 13 січня установлене свято на честь знатної римлянки Меланії (Маланки), яка з юних років і до кінця днів своїх (померла в 439 р.) прямувала до Христа. 14 січня – свято на честь Василія (Василя) Великого (329-379), архієпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя.
Маланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарям про урочистості та справити гостини, які в народі так і називають – гостини Маланки.
“Щедрий вечiр, добрий вечiр добрим людям на здоров’я!”, – так співається у щедрівках і понині. Щедрування – давній звичай новорічних обходів, під час яких групи щедрувальників (переважно діти і молодь) піснями славили господарів, бажали їм здоров’я й достатку, за що отримували винагороду.
А ось зранку 14 сiчня хлопчики (бо тiльки вони мали на це право) ходили по хатах i “посiвали”. “На щастя, на здоров’я, на Новий рiк”, - саме так поздоровляли хазяїв з Новим роком i, розкидаючи зерно, бажали доброго врожаю, здоров’я та удачi.
У цей день у православних церквах відправляється служба на честь Найменування Господнього. За звичаєм іудеїв, всі немовлята чоловічої статі на восьмий день після народження повинні бути обрізані. Цього звичаю дотримались і святі Марія і Йосиф, принісши сина до Божого храму. Тут йому й дано було ім’я - Ісус, що значить Спаситель. В новозавітній християнській церкві обряд цей був замінений таїнством Хрещення.

 

Заспіваймо разом!
Ми щедруєм і співаєм під вікном.
Щастя, долі вам бажаєм всім гуртом.
Хай квітують ваші ниви золоті,
Щоб життя було щасливе в майбутті.

Фото Євгена ШИЛАНА.

Comments are now closed for this entry