З неповторними враженнями від зустрічей із цікавими людьми і участі у святі Івана Купала повернувся наш кореспондент з села Буща, яке розташоване на березі річки Збитинки, за 39 км від Здолбунова

 

Всього за годину маршрутне авто прибуло в це мальовниче село. Перша письмова згадка про Бущу належить до 1322 року. Живе тут чимало цікавих і працьовитих людей, які зайняті з ранку до пізнього вечора своїми селянськими справами. Завершується сінозбирання. Незабаром розпочнуться жнива. Трударі давно приготували зернозбиральний інвентар.

 

 

 

Першим зустрівся мені організатор газифікації на селі Степан Кондратюк, який у дворі свого обійстя з дружиною готував їжу для домашньої худоби. Селянин скаржився, що черепашачими темпами підключаються до газопроводу будинки решти жителів. Бюрократична тяганина триває ось уже кілька місяців. Сільський голова Георгій Суходола з цим неодноразово звертався до районного керівництва і управління газового господарства. А віз, як кажуть, і нині там.
Вчитель місцевої школи Микола Ужвін, до речі, уже пенсіонер, серйозно займається пасікою, у вільний від домашньої роботи час подорожує. Цими днями повернувся з Карпат. Дружина Люба, також вчителька, приторговує разом із сусідкою Євгенією в приватному магазинчику, займається вихованням внучат. На життя не скаржаться.

 


Дає лад своєму господарству також Євгенія Бечко, яка переїхала із Здолбунова в батьківську хату. Має достатньо землі, водиться у дворі живність. Чоловік Іван підробляє у лісовому господарстві. Одне слово, колишні городяни в селі не пропадають, бо знають ціну праці, ставляться по-господарськи до землі.
Довелося цікавитися і роботою листонош, які долають чимало кілометрів, розносячи сельчанам кореспонденцію, побувати у місцевій школі, де в повному розпалі ремонтні роботи. Сумлінно цією справою займаються тех працівники Оксана Волошко, Любов Щав’юк, Марія Матвійчук, Ольга Ярощук, Оксана Тимошенко.
І, звичайно, відбулася розмова з сільським головою Георгієм Никифоровичем Суходолою, найстаршим серед керівників органів місцевого самоврядування району. Він поділився своїми проблемами, планами на майбутнє і запросив на свято Івана Купала, яке з року в рік організовується в селі на високому естетично-художньому рівні.

 

 

 

…Кажуть, уночі на Івана Купала цвіте папороть. І лише сміливці зважувалися вирушати на пошуки цієї квітки. Бо в дорозі обов’язково їх зустрічала нечиста сила, яку треба було обдурити або здолати. Але сміливця, котрий добував квітку, чекало щастя – йому багатство до рук пливло і кохання не відверталося впродовж життя. Можливо, це легенда, але для українського народу Івана Купала - одне з найулюбленіших свят. Тому ще з дохристиянських часів живе традиція – вдень дівчата і хлопці водили хороводи навколо марени (обрядового дерева), а вночі танцювали біля запалених купальських вогнищ, стрибали через них, закохувались.
Так було і минулого вівторка. В с. Буща (біля місцевого ставка) відбулося дійство на честь Івана Купала. Організаторами його були сільський голова Георгій Суходола, завідуюча місцевим клубом Алла Бондарчук, підприємець Олег Скоропада.

 


Свято вилилося у велике театралізоване видовище, в якому найактивнішу участь взяли учні місцевої школи, учасники художньої самодіяльності села. Демонстрували жартівливі витівки глядачам казкові персонажі Баба Яга, Чортенята, Водяний, Русалки, Вогневик та інші герої з творів українських письменників. Успішно справлялися з цим Олександр Прокопчук, Володимир Юзьков, Мар’яна Юрчук, Вітя Ярощук, Любов Хотенчук, Марія Юрчук.
Біля ставка лунали музика, купальські пісні. А впродовж усього свята організовувались ігри, вікторини, конкурси. Ніхто не сумував. Подбали про це культармійці Бущанського сільського клубу. Вони, наслідуючи славні традиції українського народу, демонстрували сельчанам усі таємничості чудового свята, на яке прийшло майже все село. А щоб жвавіше воно проходило, підприємець та орендар місцевого ставка Олег Скоропада придбав для учасників дійства подарунки і призи. Крім того, з дозволу орендаря учасники свята та гості мали змогу безкоштовно порибалити.
Чимало оригінальних витівок жартівників побачили на святі Івана Купала бущанці і гості з навколишніх сіл, Рівного. А ще усі милувалися дівчатами, які пускали на воду вінки. Хай щастить вам, дівчата, на наречених, хай пливуть ваші вінки водою. 
Кому пощастило побачити це красиве видовище, почути купальські пісні - на все життя запам’ятає. Бо ж прекрасне, чарівне, якесь таке дуже близьке і душевне, це свято розвіює сум, розносить вітром усі наболілі проблеми.
Залишаючи пізно ввечері Бущу, я ще раз переконався, що в наших багатостраждальних селах не перевелися справжні патріоти української нації, ентузіасти культосвітньої ниви, відповідальні керівники місцевої влади. Попри всі негаразди і труднощі, сельчани прагнуть жити повнокровним життям.
Євген Шилан.
На фото: фрагменти свята Івана Купала в Бущі.
Фото автора.

 

Comments are now closed for this entry