З 1 січня 2013 року державна реєстрація речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» за №1952 від 1.07.2004 року (зі змінами та доповненнями) здійснюватиметься по-новому.
Держава гарантує достовірність та публічність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації, виникатимуть з моменту такої реєстрації. Визнаватимуться чинними права на нерухоме майно та їх обтяження, які виникли до набрання чинності зазначеного Закону, якщо така реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення. або. якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов’язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.


Якщо до введення в дію цього Закону державну реєстрацію права власності, договорів, свідоцтв про право на спадщину та інших правовстановлюючих документів права власності на нерухоме майно проводили в Бюро технічної інвентаризації, то тепер ці функції будуть об’єднані в руках одного державного органу - Міністерства юстиції України в особі Державної реєстраційної служби, нотаріусів як спеціальних суб’єктів.
Відтак, посвідчуючи нотаріальний договір з відчуження нерухомого майна та видаючи свідоцтво про право на спадщину щодо нерухомого майна, нотаріус одночасно (відразу) проводить державну реєстрацію права власності та видає набувачеві витяг про реєстрацію права власності на відповідне нерухоме майно, а також реєструє обтяження чи іпотеку на нерухоме майно, якщо це передбачено умовами договору, посвідченого цим нотаріусом чи Законом.
Державна реєстрація обтяжень речових прав на нерухоме майно проводиться в день надходження відповідної заяви.
Обов’язковій державній реєстрації згідно з ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить : фізичним та юридичним особам; державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном; іноземцям; особам без громадянства; іноземним юридичним особам; міжнародним організаціям; іноземним державам; територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
До нерухомого майна, яке підлягатиме державній реєстрації, відносяться: земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Процедура державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначена Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2012 року №703.
За довідковою інформацією щодо нової процедури державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень можна звертатись до реєстраційної служби Здолбунівського районного управління юстиції або до нотаріусів району.
Ольга СОБІНА,
нотаріус.

Comments are now closed for this entry