Під час мітингу-реквієму.

 

У 1942 році в яру за Мізочем (поблизу дороги на Білашів) фашисти розстріляли близько 4000 євреїв, з яких майже 2000 були жителями селища. Очевидці згадували, що на цю страшну смерть євреї йшли спокійно, не боронячись, цілими сім’ями. Фашистські нелюди розстрілювали і дітей, і дорослих. Декого кидали до ями ще живого, жаліючи набоїв, щоб дострелити жертву. Ще кілька днів, після того, як яму засипали, земля над нею ворушилася.


Лише кільком євреям вдалося вижити. Їх врятували, ризикуючи своїм життям, українські родини. Ми можемо пишатися своєю односельчанкою Марією Сидорівною Мосійчук, яка врятувала від смерті єврейську дівчину Софію Горнштейн і отримала  від ізраїльського Інституту Катастрофи і героїзму Яд Вашем «Диплом праведниці народів світу» та медаль «Яд Вашем» за врятоване життя.
За даними Нюрнберзького трибуналу, жертвами Голокосту в світі стали 6 млн. євреїв, з них близько 1,5 млн. знищено на Україні.
Трагедія цілого народу відгукується болем у душі кожної небайдужої людини, такого не можна забути, такого не можна допустити більше ніколи.
12 жовтня 2012 р. в Мізочі відбувся мітинг-реквієм до 70-ої річниці трагічної загибелі єврейського населення на території селища.
Мітинг відбувся біля пам’ятної стели, яку із власної ініціативи та за власний кошт відновив депутат обласної ради, почесний громадянин Мізоча О. М. Андріюк.
Із словами скорботи та шани виступили: селищний голова Б. Ю. Похилюк, голова спілки ветеранів Здолбунівщини М. Я. Овсійчук, депутат обласної ради О. М Андріюк.
Працівники Мізоцької ПШБ організували книжково-документальну виставку: «Трагічні сторінки в історії Мізоча. (Голокост в Україні)».
Дуже шкода, що вшанувати пам'ять своїх загиблих земляків не змогли приїхати представники єврейських общин, які були запрошені.
Мізочани поклали квіти до стели та вшанували пам'ять загиблих Хвилиною мовчання.
Оксана ПАЛЬЧЕВСЬКА,
завідуюча Мізоцькою публічно-шкільною 
бібліотекою-філією.

Comments are now closed for this entry