Медики в Україні б’ють тривогу: показники дитячої смертності майже вдвоє перевищують статистику Європейського Союзу. Для країни, яка обрала пріоритетом демократичний шлях розвитку, таке становище є неприйнятним.
Серед соціальних ініціатив Президента Віктора Януковича особливе місце займає національний проект під назвою «Нове життя - нова якість охорони материнства і дитинства». За словами глави держави, будівництво сучасних перинатальних центрів та дитячих лікарень дозволить істотно поліпшити якість медичних послуг.


В чому суть запропонованих змін? Слід розуміти, що до 90 % всіх можливих інфекцій, які загрожують життю та здоров’ю, немовля може отримати безпосередньо у перші години свого життя. Але далеко не всі медичні заклади сьогодні в змозі забезпечити комфортні умови для матері й дитини.
Ця проблема набуває особливої актуальності, коли йдеться про допологову госпіталізацію вагітних із високим ступенем ризику. Вчасне діагностування тяжких акушерських ускладнень може врятувати життя і породіллі, і немовляті.
Згідно із Указом Президента України проект «Нове життя» передбачає створення протягом 4-5 років у всіх регіонах країни 27 високотехнологічних перинатальних центрів. В кожному з них будуть структури, що опікуються дітьми із критично низькою масою тіла, тяжкими патологіями матерів та породіллями після лікування безпліддя, іншими важливими проблемами. На сьогоднішній день вже відкрито шість таких центрів - у Дніпропетровську, Кіровограді, Донецьку, Харкові, Кривому Розі та Києві. Опрацьовується досвід їхнього функціонування, який потім згодиться для реалізації в масштабах всієї країни.
Взагалі-то, йдеться про справді нову якість материнства й дитинства. Уявіть собі, як влаштовано такий центр. Все продумано, як у кращих світових клініках: для збереження стерильності двері у відділеннях функціонують автоматично. Стіни покриті спеціальною бактерицидною фарбою. Допомога психолога, домашній затишок у палатах, що допомагає мінімізувати стрес, неминучий для молодої мами.
Втім, головною причиною проблем породіль залишається недотримання ними лікарських приписів. Медики радять майбутнім матерям уважно ставитися до свого здоров’я, звертатися до лікарів та ретельно виконувати їхні рекомендації.
В першу чергу це стосується сімейного лікаря, до обов’язків якого входить, зокрема, і нагляд за майбутньою мамою. Реформа галузі наділяє його особливими правами. Він має надавати первинну допомогу при сотні простих захворювань, а у складних випадках звертатися до колег, які працюють на вторинному рівні медичної допомоги - госпітального округу. До нього і входить перинатальний центр.
Одним із найважливіших критеріїв нової системи охорони здоров’я має стати її доступність. Неприпустимими будуть ситуації, коли малозабезпечена людина через фінансову скруту відмовляє собі в лікуванні.
Великою проблемою є драматичний стан справ медицини у сільській місцевості. Усвідомлює її й держава. Саме тому з’явилася ще одна ініціатива - фінансово стимулювати сільських медиків. Випускники медичних вузів та фармацевти, які вирішать попрацювати в сільській місцевості не менше 3 років, мають право на одноразову грошову допомогу в розмірі понад десять тисяч гривень.
Серед ініціатив Глави держави - підвищення престижу лікарської праці, посилення соціального захисту медиків. Цього року середня зарплата медпрацівників зросла майже на 14 %. З 1 січня вони отримують допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Передбачено надбавку від 10 до 30 % за вислугу років.
Ось так, крок за кроком, виважено та послідовно Україна стає країною для людей.
Олексій ІВАНЧУК.

Comments are now closed for this entry