Ставка  на людський фактор
На поля товариства з обмеженою відповідальністю “Колос-Інвест” прибув десь перед обідньою порою. Спочатку завітав у здовбицький відділок. Моїм “гідом” був керуючий відділком Володимир Боярчук. Він показував поле, де успішно кипіла робота, знайомив із хліборобами, які трудилися на посівній.
Привітно зустріли мене механізатори, що сіяли цукрові буряки, Олександр Обуховський, Петро Козак, Іван Власик, Павло Смоленський і Василь Андрощук. Засмаглі і кремезні хлопці професійно робили свою справу. Над ними, образно кажучи, із нагайкою не треба стояти.
Досить-таки вправно і злагоджено працював на ниві, відведеній під кукурудзу, й Володимир Рудий. Він на сівбі цієї культури - не новачок, знає в усьому толк, береже довірену техніку, акуратно стежить за тим, щоб не було в роботі браку. Тут йому сприяє комп’ютер, який запрограмований і веде трактор по підготовленій площі.


Об’їжджаючи поля агроформування, мав змогу особисто переконатися у позитивних результатах роботи у ТзОВ “Колос-Інвест”. Тут налагоджене високотехнологічне виробництво та застосовується сучасна сільськогосподарська техніка. Генеральний директор товариства Степан Мичка, з яким вдалося поспілкуватися, переконливо доводив, що лише із новою технікою можна добиватися високих результатів. Адже сьогодні один механізатор засіває одним потужним і швидкісним трактором за день близько 200 га ріллі, а якби це були старі сівалка і трактор, то на цій площі впродовж дня довелося б працювати 14 трактористам. Хіба це не переконує?
Результативно і високоякісно працюють на весняно-польових роботах “Кейси” і “Джондіри” з широкозахватними агрегатами, що вирівнюють і коткують площі. До речі, і на збиранні зернових використовується потужна і високопродуктивна техніка. Після проходження комбайнів не залишається ні колоска, ні зернини. Торік і середня врожайність зернових була значно вища обласного показника, і цукрових буряків, і кукурудзи.
У “Колос-Інвесті” прижилися інновації, запозичені за кордоном. Тут уважно стежать за прогресивними новинками в сільському господарстві. Тривалий час вважалося, що аграрний бізнес у західному регіоні країни недостатньо розвинутий. Тому увага приділялася сходу, півдню, центральним областям України. Але сьогодні західний регіон є одним із перспективних. У цьому переконався особисто і Степан Михайлович Мичка, бо очолюване ним агроформування, використовуючи сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур, за неповних два роки вже досягло значних економічних результатів.
І робиться це не на пустому місці. Основним підгрунтям бажаних результатів є людський фактор. Спеціалісти агроформування (чотири агрономи, чотири керуючих відділками, п’ять бухгалтерів) навчилися економічно мислити, бачити у перспективі реальні можливості. За ними пішли механізатори, як висловився пан Мичка, золотий фонд Товариства. Керівництво агроформування заохочує таких людей, всебічно підтримує їх матеріально.

 

 

 

Впевнена хода ТзОВ “Колос-Інвест”
Агроформування, яке входить до складу “Райз-Захід”, структурного підрозділу групи компаній Укрлендфармінгт, довело всій окрузі (“Колос-Інвест” розташований на території десяти сільських рад Здолбунівського району та однієї Рівненського), що до селян прийшов серйозний інвестор, який діє чесно і справедливо по відношенню до пайовиків, а їх у господарстві понад шість тисяч. Селяни за свої паї одержують вчасно, за вибором, зерно, цукор або “живі” гроші. Цьогоріч фірма уже провела авансування серед пайовиків за 2012 рік.

 

 


Сьогодні ТзОВ “Колос-Інвест” - перспективне і конкурентоспроможне на ринку підприємство. Воно має у своєму користуванні 8780 га землі. Її обробляє 32 механізатори. Це - висококваліфіковані спеціалісти, які мають солідний стаж роботи на великогабаритних тракторах.
В основному “Колос-Інвест” спеціалізується на виробництві зерна, кукурудзи, сої, цукрових буряків. У нинішньому році агроформування засіяло 1200 га землі цукровими буряками, на трьох тисячах гектарів розмістили посіви кукурудзи, на двох тисячах га - сою, понад дві тисячі га займають зернові культури. Внесено достатню кількість мінеральних добрив. Посіви вчасно обробляються гербіцидами і пестицидами.
- На світі немає нічого усталеного і вічного, - говорить С. М. Мичка. - Досвід, життя наших батьків, дідів та прадідів, наша історія, часом дуже гірка, спонукають дивитися на речі реально, діяти виважено. Перш ніж щось зробити, треба навіть не сім разів відміряти, а сто. Тим паче, коли йдеться про сільське господарство - основу основ життя народу, держави.
Справді так. Степан Михайлович має рацію. Йому і досвіду не позичати, і на керівних посадах він не новачок, а ще - оптиміст, не нарікає на долю, не лає владу, а наполегливо й старанно зі своєю командою шукає однодумців, бо колектив - це сила, а спільними зусиллями багато чого можна зробити.
Але сьогодні намагання інвестора, його власні старання мало чого б були варті без щоденної підтримки і розуміння механізаторів, спеціалістів, пайовиків, місцевої влади.

 

 

 

Виручають співпраця і взаєморозуміння
Нині багато хто вважає аграрний бізнес аж надто ризикованою справою. Сюди не поспішають вкладати кошти. А селянам Здолбунівського району повернуло віру віддавати свої паї в оренду товариство з обмеженою відповідальністю “Колос-Інвест”. Життя розставило все на свої місця. Інвестору повірили. А він не залишився в боргу.
- Знаєте, раніше ходили по селах різні “агітатори”, - розповідає Степан Мичка, - вони обіцяли орендарям золоті гори, а коли доходило до розрахунків, то всі ниточки угод і запевнень обривались, селянин лишався сам на сам із своїми проблемами і землею. Зовсім іншим шляхом пішли ми. Всі угоди з пайовиками підкріпили юридично, дали гарантію селянину одержати свою частку за землю. Хоча інколи виникали труднощі. Десь когось невчасно внесли у списки, іншого пропустили. Згодом все нормалізувалось. Сьогодні до “Колос-Інвесту” немає претензій. Звичайно, тут нам посприяли голови територіальних громад, а ми в свою чергу не забуваємо їхніх проблем, надаючи допомогу для розвитку соціальної сфери на селі. В основному це покращення матеріальної бази дитсадків, загальноосвітніх шкіл, виділяємо автотранспорт для вивезення сміття з територій населених пунктів. Одне слово, всіх нас виручає плідна співпраця і взаєморозуміння.
“Колос-Інвест” - агроформування, яке не стоїть осторонь вирішення всіх нагальних питань, що стосуються покращення життя селян, їх добробуту. З проханнями, зі своїми проблемами йдуть до керівництва голови територіальних громад району, священнослужителі, директори загальноосвітніх шкіл, культпрацівники і пенсіонери. І всім у міру можливостей допомагає “Колос-Інвест”. Це диктує час. Цього вимагають людські відносини і взаєморозуміння.

 

Кадри вирішують усе
Цей радянський лозунг і нині на озброєнні у керівництва ТзОВ “Колос-Інвест”. До підбору й розстановки кадрів на сільськогосподарському виробництві тут ставляться серйозно. Беруть працювати людей не “з вулиці”, а перевірених і кваліфікованих, які мають стаж роботи у сільськогосподарському виробництві, обізнані з технологічним процесом і технікою, а ще - не схильні до поганих звичок. А по праці - шана й відзнаки. Кожен сільгоспвиробник вчасно, і не “в конверті”, одержує заробітну плату. Кращих із кращих преміюють, ставлять на високооплачувані роботи, дають нову техніку тощо.
Чимало у “Колос-Інвесті” вдалося побачити цікавого і прогресивного в нарощуванні сільськогосподарського виробництва, запровадженні інновацій і прогресивних технологій вирощування зернових і цукрових буряків. А ще тут прекрасно ставляться до людей праці. У період сезонних сільськогосподарських робіт забезпечують механізаторів триразовим харчуванням безпосередньо на полі. Це треба вітати.
На запитання, чи відчуває аграрне товариство у своїй діяльності якісь проблеми, Степан Михайлович відповів:
- Зрозуміло, що вони є, але ми їх вирішуємо без оглядки і штурмівщини, бо знаємо ціну аграрного сектора, вчимося на помилках інших. Головне, не втратити довіру людей, ретельно дотримуватись угод з пайовиками.
Євген ШИЛАН.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry