Під час екскурсії Берліном. 

 

У цьому переконалися учні Здолбунівського професійного ліцею залізничного транспорту, які 13-18 квітня відвідали своїх ровесників у польському місті Сквєжина, яке розташоване майже за 1000 км, у Любешівському воєводстві. Гостинна польська земля тепло зустріла учнівську делегацію з України.
Програма перебування була надзвичайно цікавою і насиченою. У перший день візиту учні взяли участь у меморіальній акції «Катинь», приуроченій відомим трагічним подіям розстрілу польських офіцерів під Смоленськом за злочинним наказом Сталіна.
Наступного дня чекала незабутня зустріч із Берліном. Легко і просто перетнули «невідомий» кордон між Польщею і Німеччиною в надії, що незабаром і перед Україною відкриється такий же шлях у Європу. Місто зустріло сонячною погодою. Учасники делегації насолоджувалися прекрасним видами Берліна, його архітектурою з-під купола Рейхстагу, відвідали один із найцікавіших музеїв світу - Пергамон, де зібрані пам’ятки античної культури.


Побували також у Познані - столиці Великопольщі, місті, відомому своїми архітектурними скарбами. Вразили велич кафедрального собору Петра і Павла, де покояться перші польські королі, та надзвичайна любов поляків до власної історії, бережне відношення до пам’яток старовини.
Польща активно готується до Євро-2012, триває масштабна розбудова міст і доріг, але це жодним чином не порушує віками сформованої архітектурної гармонії, продовжується реставрація і відновлення пам’яток історії і культури.
У понеділок, 16 квітня, учнів чекала ще одна зустріч з історією - потужні фортифікаційні споруди, зруйновані в ході весняного наступу радянських військ на Берлін у 1945 році. Мовчазні свідки тих трагічних подій надзвичайно промовисті - метрові брили бетону, порослі від часу мохом, колись були щедро зрошені кров’ю: всього за визволення Польщі загинуло понад 600 тис. радянських воїнів. Поляки бережуть пам’ять полеглих: учні побачили доглянуті меморіали і братські могили. То був гарний урок толерантності, який сприйняли обидві сторони - наша і польська молодь.
Подолавши лісовими стежками 50 кілометрів на велосипедах разом із польськими школярами, опанували ще одну традицію: «огнисько». Спільна трапеза біля вогнища, неформальне спілкування, обмін адресами і телефонами остаточно перетворили всіх на єдину команду. Тому ввечері на караоке вже всі разом співали і польські, і українські пісні.
Здавалося, втома після велопробігу ніколи не залишить. Але наступного дня, у вівторок, довелося захищати честь ліцею в турнірі з міні-футболу: 8 учасників української групи вистояли у суперництві з польськими футболістами, які грали двома складами команд, і звели рахунок до нічиєї - 6:6. Але це святкували як перемогу.
Фінальною крапкою у програмі була поїздка у спортивний комплекс «Слов’янка» міста Годова. Там усього за рік, з січня 2001 по квітень 2002 року, було впроваджено два 25-метрових басейни з сучасним оснащенням. Протягом десятиріччя на водних доріжках «Слов’янки» виросли знамениті польські плавці, займалась, гартуючись, молодь, відновлювали здоров’я люди старшого віку. Приємно було бачити, як влада країни піклується про своїх громадян.
Дорога додому промайнула непомітно. Довелося трохи зачекати на кордоні. Вони, кордони, ще розділяють нас, але серця б’ються в унісон, ми відчули нашу спорідненість із європейським товариством і впевнились у своєму виборі: Україна - європейська держава, і ми обов’язково побудуємо спільне майбутнє, без воєн, без кордонів, на міцному фундаменті дружби, взаємної поваги, любові і порозуміння.
Любов ГИГАР,
викладач суспільних
дисциплін Здолбунівського ПЛЗТ.

Comments are now closed for this entry