Мова піде про іксодових кліщів. Іксодові кліщі мають розмір від 2-5 (деякі види до 20) мм, зовні нагадують малих павучків. Тіло їх продовгасте, мають чотири пари ніг, в передній частині знаходиться хоботок. На спині є хітиновий щиток. У самців твердий щиток покриває всю спину, у самок - лише передню частину. Живуть іксодові кліщі в лісах, парках, чагарниках, на луках та пасовиськах. На свою здобич – собак, котів, кіз, овець, корів, коней вони чатують на траві, гілках дерев і кущів. Кліщ може робити стрибок для нападу на відстань 1-5 м. Потрапивши на тварину або людину, кліщі присмоктуються не відразу, а протягом декількох годин переміщуються по тілу, підшукуючи придатну для укусу ділянку найтоншої шкіри в області паху, шиї, грудної клітки, голови. Потім ще протягом кількох годин кліщ вводить свій хоботок у шкіру, добре закріпившись, приступає до трапези. Напившись крові, кліщ значно збільшується в розмірі аж до розміру квасолини, самки кліща падають на землю і через деякий час відкладають яйця. Одна самка може відкласти від 3 до 15 тис. яєць. З яєць вилуплюються личинки, і природня круговерть продовжується далі.
Найнебезпечніші і найчастіші напади іксодових кліщів рано навесні, щойно пригріє весняне сонце, і восени, коли кліщі наїдаються для зимівлі.
Все було б добре, якби кліщ, поївши, розмножився і вмер, але він є перенощиком збудників небезпечних інвазійних хвороб, таких, як бабезієльоз, піроплазмоз та ін.
Бабезієльоз (кривава сеча) і піроплазмоз є дуже небезпечними хворобами для котів, собак, корів та інших тварин, а в рідких випадках і для людей. Після укусу інфікованим кліщем протягом 6-20 днів проявляються ознаки хвороби. Тварина має пригнічений вигляд, не хоче їсти, температура тіла підвищується до 41-42 градусів, з’являється кривава сеча, слиновиділення, блювота, жовтяничність слизових оболонок, кривавий пронос, витікання з носа і рота. Без лікування тварини гинуть у перших 10 днів хвороби.


Не всі кліщі є перенощиками збудника хвороб. Інфікованим може бути один на сто-тисячу кліщів. Тому після виявлення кліщів на вашій тварині не варто негайно бігти до ветеринарного лікаря, необхідно зняти з неї кліщів і спостерігати за змінами стану її здоров’я. Якщо протягом кількох днів ви помітите вище згадані ознаки, необхідно звернутися до ветеринарного спеціаліста.

 


Що необхідно зробити, якщо вкусив кліщ? Заспокойтесь. Все вже сталося. Кліщ вас вкусив і ви ще живі. Крики і паніка не допоможуть. Необхідно зняти кліща. Для цього потрібна масляниста рідина. Відкрийте капот вашого авто, вийміть масляний щуп з двигуна автомобіля і капніть на тіло кліща моторну оливу, розітріть її по кліщу. Для цього також годиться соняшникова олія та ін. Далі треба зачекати 10-15 хв., щоб кліщ задихнувся, бо масло закриває йому дихальні отвори (напівживого і розслабленого кліща легше витягувати). Потім берете пальцями, якщо кліщ достатньо великий, або манікюрним пінцетом, якщо дрібний, і, легко натягуючи від тіла, крутите його за або проти годинникової стрілки. Не спішіть, робіть це впевнено і поволі, щоб в тілі не залишився хоботок кліща. Якщо таке трапиться - вийміть хоботок, як звичайну скалку. Місце укусу можна вимити милом і обробити перекисом водню, йодом, зеленкою, спиртом.
Для запобігання нападу кліщів на тварин слід застосовувати інсектоакарицидні препарати, серед яких є ті, що відлякують кліщів, і ті, які знищують паразита, що вже напав. Придбати засоби і отримати фахову консультацію можна у ветеринарних аптеках та інших закладах ветеринарної медицини.
Кліщі можуть нападати на вас і ваших тварин повсюди. А найнебезпечішними по ураженню інфікованими кліщами в м. Здолбунові є: крейдяний кар’єр в Старомильську; яблуневий садок в Здолбунів-2 (селище); посадка, що простягається понад залізницею від вул. 8 Березня до Здовбицького лісу; луки на «Вісімці» понад річкою Устя, аж до залізничного мосту.
Років п’ять тому випадки захворювання спостерігались тільки після покусів на кар'єрі. Тож ареал розповсюдження інфікованих кліщів розширюється. Причини цього різні. Потепління клімату і засилля бродячих тварин відіграють у цьому важливу роль. Боротися з цим повинні всі. Найбільше переймаються цим власники домашніх тварин і використовують всі можливі способи. Хотілося б, щоб долучились любителі бездомних тварин.
Чим можуть допомогти можновладці Здолбунова і Здолбунівського району? Необхідно силами відповідальних служб провести обробку вищезгаданих вогнищ розповсюдження іксодових кліщів інсектоакарицидними препаратами. Це необхідно зробити весною, в момент масового пробудження кліщів.
Андрій КАРДАШ,
ветеринарний лікар.

Comments are now closed for this entry