Кожна дитина має право на виховання в сімейному оточенні, незалежно від того, може її біологічна родина забезпечити нормальні умови життя та виховання, чи ні, і чи здатні батьки належним чином виконувати свої обов’язки. Щодо дітей, які за певних життєвих обставин залишилися без батьківського піклування, то обов’язок забезпечити їх розвиток та виховання бере на себе держава.
Сімейним кодексом України, законами України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» пріоритетом влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначено саме сімейне виховання, а основними його формами - усиновлення, оформлення опіки (піклування), влаштування у прийомну сім’ю або до дитячого будинку сімейного типу.


Таким чином, дітям, які не мають можливості виховуватися в біологічній родині, держава законодавчо гарантує право на сімейне виховання шляхом розвитку сімейних форм їх влаштування. Розвиток саме цих форм визначено життєво необхідною умовою виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Створення прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу як соціальних інститутів виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні має порівняно недовгу історію. Перші дитячі будинки сімейного типу почали створювати у 1988 р., прийомні сім’ї - у 1998 р. Проте інтенсивний процес розвитку таких інституцій підтверджує визнання перспективності та ефективності сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Суттєва відмінність ДБСТ від прийомної сім’ї - кількість дітей, які влаштовуються на виховання: прийомна сім’я - від одного до чотирьох; ДБСТ - від п’яти до десяти. До дитячого будинку сімейного типу в першу чергу влаштовуються діти, які перебувають між собою у родинних стосунках.
У прийомній сім’ї чи дитячому будинку сімейного типу формування особистості дитини відбувається в природних умовах. Вплив прийомних батьків, батьків-вихователів на світогляд і самоусвідомлення дитини виконує домінуючу роль. Сімейне оточення формує у дитини морально-етичні ідеали і смаки, норми поведінки, трудові навички, ціннісні орієнтації - тобто усі ті якості, які формують особисту індивідуальність.

 


На сьогодні у Здолбунівському районі є 4 дитячі будинки сімейного типу та 4 прийомні сім’ї. Сорок одна дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, знайшла родинне тепло, турботу і любов. Прийомні батьки та батьки-вихователі в будь-яку хвилину підтримують, допомогають вирішувати проблеми дітей, як власних. Важливим є те, що діти виховуються в щасливих, дружних родинах, де їх люблять і чекають.
Згідно зі статистикою, кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з кожним роком збільшується. Часто вони живуть в державних закладах і багато з них чекають на люблячого тата та ласкаву маму.
Якщо ви маєте в серці бажання подарувати НОВУ СІМ’Ю дитині або підлітку, що втратили своїх рідних батьків, - це тільки перший, але дуже важливий крок.
За детальнішою інформацією або з питаннями щодо можливості створення прийомної сім’ї/дитячого будинку сімейного типу звертайтесь у Здолбунівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Оксана ОРЕЩЕНКО,
провідний спеціаліст Здолбунівського РЦ СССДМ.

Comments are now closed for this entry