Щороку у третю неділю березня в с. Здовбиця громадськість вшановує пам’ять вояків Здовбицької сотні УПА, яка далекого 22 березня 1944 року прийняла бій із військами НКВС, які діяли при підтримці військової частини, що йшла на фронт. Радянські окупанти оточили Здовбицьку теренову сотню на окраїні села у Микитових ровах, і зав’язався жорстокий бій. Сили були нерівні, а тому упівцям був даний наказ проривати оточення. З цього пекла вирвався тільки рій Беркута (Мичка) і деякі окремі щасливці. Сотня боролася до останнього набою. На сьогодні встановлено імена 41 загиблого вояка УПА із Здовбицької сотні.


Цьогоріч весняна сонячна погода дозволила зібратися у Микитових ровах чималій кількості люду. Настоятель Свято-Михайлівського храму с. Здовбиця о. Віктор (Власюк) відправив панахиду. Згодом Здовбицький сільський голова Юрій Боярчук запросив до слова жительку села Лесю Федорук, яка розповіла, що декілька років тому їй вдалося поспілкуватися із учасником визвольних змагань українського народу у 40-х роках, зв’язковим військової округи «Богун» УПА-Південь здовбичанином Терентієм Панасюком (1921-2010) на псевдо «Трохим». Він, ділячись спогадами, розповідав, як після бою у ровах його та ще двох чоловіків солдати НКВС змусили зносити в одне місце всіх убитих та поранених. «По всьому відкритому полю від Микитових ровів до лісу стояли кулемети і лежали люди», - пригадував Панасюк Терентій. Згодом його повезли у Здолбунівську тюрму. Звідти - у Рівненську, а там був вирок: 20 років сталінських таборів. Заслання відбував на шахтах Воркути. Додому повернувся лише у 60-х.
Також на заході виступили голова РОО УНП Світлана Ніколіна та станичний НСОУ «Пласт» ст. Здолбунів Юрій Шадий. По завершенні усі присутні за православним звичаєм скуштували колива.
Згадуючи здовбичан, які полягли весною 1944-го, можна сказати: сиділи б собі вдома - зберегли б життя для майбутнього. Але вони зробили інший вибір. У той період майже вся здовбицька молодь 1920-1924 рр. народження пішла в боївки УПА. І ми повинні гордитися славним минулим нашої Батьківщини, героями, котрі не шкодували свого життя в ім’я незалежності своєї Вітчизни.
Сергій КОНДРАЧУК,
депутат Здолбунівської
районної ради.

Comments are now closed for this entry