14 грудня - день Наума. Саме з цього дня в давнину розпочинався навчальний процес. Якраз закінчувалися всі сільськогосподарські роботи і батьки відводили дітей до школи, бо, як каже прислів’я, пророк Наум наведе на ум.
За народними уявленнями, Наум – покровитель розуму, знань і доброчинства, а тому селяни були переконані: якщо на свято пророка почати навчання, то дитина успішніше засвоїть знання, набереться розуму.
У свято Наума учні початкових класів Білашівської ЗОШ І-ІІІ ст. відвідали найстарішу жительку с. Білашів Ніну Данилівну Хом’як, якій 25 січня виповниться 94 роки. Бабуся Ніна цікаво розповіла дітям про своє дитинство та шкільні роки:
- Короткими вони були, ті роки навчання, бо треба було робити – кужіль прясти, допомагати полотно ткати. У школі вчилися тільки до весни. У березні, як тільки вигляне сонце, то й по науці. Йшли в поле.
Родина Ніни Данилівни зберігає як реліквію стару хатину, котра стоїть поруч з новою. Там усе, як було колись: і скриня, і колиска, і полик, на якому спали. На стінах – цілий ряд ікон з рушниками, вишитими теж дуже давно. Дочки бабусі Марія Яківна та Олена Яківна старанно доглядають за світлицею. Багато було бажаючих купити цю хату, та родина не погоджується, бо відчуває життєдайну енергію, що йде від оберега. Можливо, це і надає сил бабусі Ніні на довгі роки життя.
Галина РАДЧУК,
Тамара ШУТЬ,
вчителі початкових класів Білашівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Comments are now closed for this entry