Прийняття Верховною Радою України 4 листопада 2011 року Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» № 4014-VI – важливий крок у напрямку поліпшення податкового клімату для підприємців.

Закон України № 4014-VI набирає чинності з 1 січня 2012 року. З цього часу спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів господарювання встановлюватиметься виключно в умовах Податкового кодексу України. Вищеназваним законом передбачено запровадження диференційованого підходу до класифікації малого бізнесу відповідно до річного обороту та реєстрацію «спрощенців» платниками ПДВ. Це створить рівні конкурентні умови з суб’єктами господарювання, що працюють на загальній системі оподаткування. Також, на відміну від діючого законодавства, не передбачено збільшення розміру ставки податку на кожного найманого працівника.
Для фізичних осіб – підприємців, які не є платниками ПДВ, передбачено ведення лише книги обліку доходів. Підприємцям – платникам ПДВ необхідно вести облік доходів та витрат за формою та в порядку, визначеному Мінфіном. Також уточнено перелік видів діяльності, на які не поширюється спрощена система оподаткування.
Відповідно до Закону фізичні особи - підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на три групи: до першої групи віднесено підприємців, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 тис. грн. Для таких підприємців встановлюється ставка податку в межах від 1% до 10% мінімальної заробітної плати (10-100 грн.); друга група - підприємці, що протягом календарного року використовують працю не більше 10 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 1 млн. грн., які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Ставка – від 2% до 20% мінімальної заробітної плати (20-200 грн.); до третьої групи належать особи, які мають не більше 20 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 3 млн. грн. Ставка для цієї групи – 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ.
Платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку - фізичною особою, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку. Підприємці першої та другої групи, які не використовують працю найманих осіб, матимуть економічно обґрунтоване право на відпустку: за один місяць щороку вони не сплачуватимуть єдиний податок. Аналогічна норма діє також і у випадку хвороби підприємця, якщо вона триває 30 і більше календарних днів і підтверджена копією листка (листками) непрацездатності.
Щодо юридичних осіб (4 група платників єдиного податку), то із введенням нового закону змінено ставки єдиного податку, а саме: 3 % доходу (у разі сплати ПДВ у загальному порядку) та 5 % доходу (без сплати ПДВ). Платник єдиного податку – юридична особа може перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності за умови дотримання обсягу доходу, який не перевищує 5 млн. гривень протягом календарного року при середньообліковій кількості працюючих не більше 50 осіб. Платники єдиного податку – юридичні особи ведуть бухгалтерський облік та складають фінансову звітність за спрощеною формою, встановленою Мінфіном, застосовують реєстратори розрахункових операцій.
Заяву щодо вибору спрощеної системи оподаткування потрібно буде подати до податкової інспекції не пізніше 25 січня 2012 року.
Юрій Баранов,
голова Комісії з проведення 
реорганізації Здолбунівської ОДПІ.

Comments are now closed for this entry