Під час "круглого столу".

У Конвенції ООН про права дитини, прийнятій у 1989 році, записано, що неповноцінна в розумовому чи фізичному відношенні дитина має вести повноцінне і достойне життя в умовах, які забезпечують її гідність, сприяють почуттю впевненості в собі і полегшують її активну участь у житті суспільства. А це означає, що держава має визнавати право таких дітей на особливе піклування. Забезпечити його, здійснити заходи, спрямовані на коригування порушень розвитку дітей-інвалідів, навчити їх основним соціальним та побутовим навичкам, розвинути здібності, створити передумови для інтеграції у суспільство покликаний і Рівненський обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, який створений і діє у Кузнецовську. У цьому закладі діти-інваліди з психофізичними вадами отримують комплексну соціальну, психолого-педагогічну реабілітацію, професійну орієнтацію та медичний супровід. Сюди приймають дітей віком з 2 до 18 років з фізичними та розумовими вадами терміном до шести місяців один раз на рік.


Такою можливістю давно і успішно користуються діти-інваліди з Володимирецького, Сарненського та деяких інших районів. Що стосується нашого, Здолбунівського, району, то ми лише відкриваємо таку можливість. А вона є, бо в нинішньому році нашим районом не освоєно ще понад сорок тисяч гривень, котрі держава виділила для реабілітації таких дітей. Причин цього є багато. Серед них і та, що про цей заклад не було достатньої інформації ні в батьків, ні в органів соціальної опіки. Щоб ліквідувати цей пробіл, донести інформацію про цей центр до людей, і було проведено в Здолбунові минулого тижня круглий стіл на тему “Вирішення проблем реабілітації дітей-інвалідів”, участь в якому взяли працівники цього центру, представники управління праці та соціального захисту населення, галузей освіти і медицини, міської та сільських рад району, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, батьки дітей-інвалідів. Усі вони отримали вичерпну інформацію про роботу центру, переглянули відеофільм про його діяльність.
Представляючи працівників центру, які завітали в Здолбунів, начальник управління праці та соціального захисту населення РДА О. І. Єфімчук зауважила, що вже зараз двоє дітей-інвалідів із нашого району проходять таку реабілітацію в центрі, отримають таку можливість і інші. Результати перебування дітей-інвалідів в центрі є обнадійливими. З ними наполегливо працюють вчителі-реабілітологи, логопеди, психологи, вихователі, викладачі з трудового навчання, інші спеціалісти. Про ефективність цієї роботи, як підкреслила директор центру В. С. Омелянець, свідчать вдячні відгуки батьків дітей-інвалідів, бо для них, образно кажучи, засвітилася свічка надії.
Діти, при потребі, можуть перебувати в центрі з кимось із батьків, вони мають змогу користуватися тут різноманітними тренажерами, фізкабінетом, водними процедурами, займатися корисною працею. У закладі чудове харчування, медичний супровід. Але, як наголошували представники центру, - це насамперед заклад соціального розвитку, а не лікування чи навчання. А саме це і є найпотрібнішим для дітей-інвалідів з фізичними і розумовими вадами.
Як підкреслив голова райради В. О. Тимощук, котрий взяв участь у розмові за круглим столом, щоб якнайповніше скористатися шансом реабілітації дітей-інвалідів, інтеграції їх в соціум, потрібно перш за все налагодити чіткий їх облік в районі, знати, скільки, хто саме і якої реабілітації потребує. І в цій справі необхідно об’єднати зусилля і територіальних громад району, і медиків та освітян, управління праці та соціального захисту населення, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, всіх нас.
Володимир ДРОЗЮК.
Фото автора.

 

Comments are now closed for this entry