Занепокоєння медиків викликає епідемія основних метаболічних захворювань - ожиріння та цукрового діабету, які суттєво погіршують стан здоров'я населення не лише в країнах, що розвиваються, а й в економічно міцних країнах Європи та Північної Америки. За оцінками дослідників, у світі вже налічується 195 мільйонів хворих на діабет. Найближчим часом очікується збільшення їх кількості до 330 млн. В Україні мешкає до 1 млн. хворих на цукровий діабет, проте, через недостатньо активне виявлення офіційно зареєстровано їх у 2-2,5 раза менше.
Останнім часом найінтенсивніше зростає частка осіб з так званим метаболічним синдромом - комплексом взаємопов'язаних порушень вуглеводного, жирового обміну та механізмів регуляції артеріального тиску. За прогнозами, кількість пацієнтів з метаболічним синдромом до 2025 року у світі може перевищити 500 млн. осіб.
З'ясування передумов формування перебігу і лікування МС - одна з найактуальніших проблем сучасної медицини. При відповідному адекватному лікуванні можна істотно зменшити виразність його основних проявів, запобігти виникненню таких захворювань як цукровий діабет ІІ типу та атеросклероз, які складають левову частку захворюваності, інвалідизації і смертності населення у всьому світі.
Метаболічний синдром, як правило, супроводжується надлишковою вагою - ожирінням і є передвісником цукрового діабету ІІ типу. При цукровому діабеті ІІ типу рівень інсуліну нормальний чи навіть підвищений, але внаслідок ожиріння чутливість тканин і органів до інсуліну знижена.
Раціональне харчування є основою боротьби із зайвою вагою і лікування цукрового діабету ІІ типу. Зниження ваги навіть на 5-10% від початкової сприяє покращенню показників рівня глюкози крові. Зменшення вмісту «шкідливих жирів» - холестерину - нормалізує артеріальний тиск і тим самим зменшує ризик інфаркту міокарду, інсульту.
Дуже важливо розуміти, що просте дотримання дієти (а при необхідності прийом під контролем лікаря спеціальних препаратів) не тільки знижує рівень цукру, а, зрештою, підвищує тривалість життя. Крім того, дотримання дієти і своєчасне зниження ваги може допомогти надовго «вилікуватися» від цукрового діабету - досягти нормального рівня цукру і жирів у крові і навіть відмовитися від таблетованих препаратів чи від необхідності виконання ін'єкцій інсуліну.
Помірне, поступове зниження ваги (500 г на тиждень) на тлі дотримання гіпокалорійної дієти - другий крок на шляху до краси і здоров'я. Третій - це рух, а перший - бажання це робити.
Ніна НАТЯЖКО,
районний ендокринолог.

Comments are now closed for this entry