Мета цього допису – поділитись своїм баченням і поглядами нашого трудового колективу на шляхи та перспективи вирішення проблеми енергозбереження в комунальній галузі, зокрема, на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства.
Головне завдання КП “Здолбунівводоканал” – забезпечення якісною питною водою абонентів міста Здолбунів, а також здійснення відведення стічних вод. Основний вид діяльності – експлуатація водопровідно-каналізаційних систем і об’єктів.
Однією з найнагальніших для нашого підприємства задач є істотне зменшення споживання електричної енергії на об’єктах та зменшення втрат води у водопровідних мережах, тому що постійне збільшення вартості електроенергії при діючих тарифах на послуги водопостачання та водовідведення призводить до погіршення фінансового стану підприємства. Отож, енергозбереження – єдиний можливий варіант для подальшого
функціонування підприємства та безперебійної подачі питної води споживачам.
Для того, щоб планувати заходи з енергозбереження, необхідно почати із обліку і аналізу по кожному об’єкту, визначитись із необхідними роботами по заміні обладнання, визначитись із об’ємами води, яку перекачують насосні агрегати на теперішній час, а не коли були встановлені на набагато більші навантаження.
Тому, перш за все, доцільно провести енергетичний аудит.
В кінці 2010 року такий аудит було здійснено фірмою ДП «БТС-інжиніринг» ТОВ «Біотехсоюз» із залученням Міжгалузевого науково-виробничого комплексу «Науково-дослідний інститут Прикладної електроніки» (виконував приладні виміри характеристик систем електроспоживання) та підприємцем Яньковцем, котрий виконав розрахунки економії ПЕР при реконструкції внутрішнього та зовнішнього освітлення об’єктів підприємства.
Вартість енергоаудиту 22,0 тис. гривень.
Але необхідно відзначити, що роботами, які б дали змогу зменшити споживання електроенергії, наше підприємство займається постійно від часу створення у 2003 році на базі Здолбунівської дільниці підприємства «Рівнеоблводоканал».
Все почалось із встановлення трьохзонних електролічильників на водопровідній насосній станції (ВНС), яка подає воду на місто.
У 2005 році за кошти державного бюджету було прокладено водовід від головного водозабору до названої насосної станції довжиною 2,2 км. Вартість робіт склала 426,5 тис. грн., що дало змогу:
вивести з роботи чотири свердловини, якість води у яких не відповідала нормам через надлишок заліза;
відпала необхідність в експлуатації станції знезалізнення, яка потребувала утримання підвищеного тиску води в трубопроводі;
виключити з роботи насосні агрегати із електродвигунами потужністю 50-90 кВт та подавати воду насосами із головної насосної станції;
скоротити обслуговуючий персонал.
Ці заходи дозволили скоротити споживання електроенергії на
20 %.
У 2006 році за кошти державного бюджету було здійснено реконструкцію насосної станції із встановленням двох насосів імпортного виробництва із станціями управління з частотними перетворювачами. Це дозволило подавати воду споживачам у необхідній кількості та із необхідним тиском, який регулювався в залежності від об’ємів споживання.
Фактично з цього часу різко, у рази, зменшилась кількість проривів трубопроводів, а також вдалося уникнути перебоїв у подачі води в пікові години, коли оператор був змушений включати в роботу інші насосні агрегати для забезпечення необхідного тиску у мережах.
Вартість роботи становила 234,7 тис. грн. Економія електроенергії склала 29 %.
У 2007 році за кошти державного і місцевого бюджетів було проведено реконструкцію каналізаційної насосної станції (КНС) по вул. І. Гончара із встановленням електронасосного обладнання імпортного виробництва із щитом керування з плавним пуском.
Вартість робіт склала 456,6 тис. грн. Економія електроенергії - 12 %.
У 2008 році також за бюджетні кошти було виконано реконструкцію ще однієї КНС - по вул. Новій, де було встановлено насос імпортного виробництва із щитом керування з частотним перетворювачем.
Вартість робіт склала 253 тис. грн. Економія електроенергії - 23 %.
До кінця 2011 року будуть виконані роботи за кошти екологічного фонду міської ради по заміні насоса типу СМ із щитом управління з частотним перетворювачем на останній, четвертій, каналізаційній насосній станції по вул. Заводській.
Вартість обладнання складає 72 тис. грн. Економія електроенергії орієнтовно складатиме 20%.
Як уже зазначалось, у 2010 році було проведено енергоаудит (енергетичне обстеження) об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства КП «Здолбунівводоканал».
Наслідком реалізації програми енергозбереження повинно стати зменшення споживання енергоносіїв та втрат води при збереженні економічних показників роботи підприємства.
За результатами енергоаудиту було сформовано план впровадження заходів, які підприємство буде реалізовувати за власні кошти, кошти держбюджету та міської ради поетапно.
На першому етапі було проведено реконструкцію внутрішнього, а потім зовнішнього освітлення. Раніше підприємством для освітлення приміщень всередині в основному використовувалися світильники з лампами розжарення, середня потужність яких становила 75 Вт/год. Зовнішнє вуличне освітлення було виконано з дросельних світильників типу РКЦ з лампами типу ДРЛ-250, потужністю 250 Вт/год. Також для зовнішнього освітлення використовувалися світильники з лампами розжарювання.
Після проведення енергоаудиту було запропоновано встановити люмінесцентні енергозберігаючі лампи фірм «Lumax» і «Maxus». В середньому для внутрішнього освітлення було встановлено 220 ламп з середньою потужністю 25 Вт/год., а для зовнішнього – 20 ламп з середньою потужністю 20 Вт/год. В середньому робота внутрішніх приладів освітлення становить 3 год./добу, а зовнішніх 10 год./добу.
Загальна економія за рік, після підрахунків, приблизно становить 14 тис. кВт.
Наступним етапом було встановлення станції управління з частотними перетворювачами для керування роботою насосів підвищувальних установок подачі води ІІІ підйому по вул. Коперника, 57 та по вул. Коперника, 63. До енергоаудиту насоси працювали з прямим пуском двигунів. Потужність ел. двигунів 7,5 і 5,5 кВт відповідно. Отже двигуни працювали з однаковою потужністю, незалежно від розбору води, відповідно створювалися надлишкові тиски в трубопроводах.
При проведенні енергоаудиту було прийнято рішення встановити щит керування з перетворювачем частоти, який дасть змогу за допомогою датчика тиску автоматично підтримувати потрібний тиск в трубопроводі, при цьому зменшиться споживання електроенергії і знос обладнання.
При проведенні розрахунків за рік ми мали б зекономити на кожній підвищувальній насосній станції приблизно по 12 тис. кВт електроенергії.
За 9 місяців цього року за допомогою цих заходів нам вдалося зекономити 28 тис. кВт електроенергії.
На третьому етапі було встановлено станцію управління роботи насоса з частотним перетворювачем на КНС по вул. Стефановича. Особливістю цього об’єкта стало те, що перетворювач частоти був запрограмований за новою технологією, він автоматично налаштовується на мінімальну енергозберігаючу частоту в залежності від припливу стічних вод, тобто, коли мінімальний приплив води – він працює на мінімальній частоті і споживання електроенергії насоса мінімальне.
Після впровадження цього заходу за шість місяців поточного року досягнуто економії 8 тисяч кіловат електроенергії.
Поетапне впровадження цих заходів збільшувало економію електроенергії в цілому по підприємству.
Також на підприємстві були проведені заходи із зменшення споживання (перетікання) реактивної енергії. Граничне значення коефіцієнта потужності cos , визначається наказом Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 року за № 19, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1.02.2002 року за № 93/6381 «Про затвердження методики обчислення плати за перетікання реактивної енергії», і повинно бути cos 0,97.
Значення cos було приведено до нормативного значення, і за 9 місяців цього року становить
cos =0,99, а споживання реактивної енергії зменшилося майже у 2 рази.
В порівнянні з першими 9 місяцями 2010 року та 9 місяцями 2011 року підприємству вдалося зекономити 45,4 тис. кВт/год. ел. енергії, що становить близько 45 тис. грн. При цьому слід враховувати, що деякі заходи із енергозбереження були впроваджені у березні-квітні цього року.
До кінця 2011 року економія ел. енергії по підприємству після впровадження цих заходів, за розрахунками, становитиме, в порівнянні з 2010 р., близько 50-55 тис. кВт/год. (50-55 тис. грн.).
Якщо порівнювати з 2003 роком, то споживання електроенергії в цілому підприємством зменшилось з 1668 тис. кВт (2003 рік) до 1281 тис. кВт (2010 рік), або на
23,2 %.
На сьогодні основними проблемами є:
зменшення споживання електроенергії при піднятті води із артезіанських свердловин, для чого розроблено робочий проект «Реконструкція артезіанських свердловин м. Здолбунів»;
збільшення пропускної спроможності трубопроводів від артезіанських свердловин;
зменшення втрат води в мережах шляхом встановлення загальнобудинкових засобів обліку (при практичних замірах було встановлено, що втрати води в багатоквартирних будинках сягають до 23 %).
Підприємство і далі шукає можливості й технології для впровадження енергозберігаючих заходів і готове до співпраці.
Василь МЕЛЬНИК,
директор
КП “Здолбунівводоканал”.

Comments are now closed for this entry