Ветерани ОУН-УПА з головою райради Василем ТИМОЩУКОМ
та депутатом районної ради Сергієм КОНДРАЧУКОМ у криївці-музеї. 

У день створення УПА, який припадає на свято Покрови Пресвятої Богородиці, в урочищі Гурби зібралася небайдужа громадськість, щоб щирою молитвою згадати героїв-повстанців, які на цьому місці, де зараз побудовано Гурбенський монастир, навесні 1944-го зійшлися у смертельному двобої із 35-тисячним військом бійців каральних загонів НКВС, підтримуваних авіацією, танками та артилерією. Тоді вояки УПА змогли прорвати кільце переважаючих сил ворога та вийти з оточення, проте багато борців за волю України навіки залишились лежати у гурбенських лісах.


Зранку настоятель Свято-Воскресенського монастиря ієромонах Нифонт відправив літургію, а згодом біля підніжжя колони Божої Матері та могил повстанців - панахиду за спокій їхніх душ. Після служби до присутніх звернувся голова районної ради Василь Тимощук, який зазначив, що до кінця року буде завершено будівництво першої черги Пантеону героїв гурбенського бою, адже в обласному бюджеті передбачено на це 200 тисяч гривень. Роботи розпочнуться уже найближчим часом.
Після виступу голови райради чи не усі присутні цього дня на Гурбах попрямували до криївки УПА, яку було збудовано влітку неподалік монастиря.
Криївку-музей збудовано за ініціативи та коштом народного депутата України Віктора Матчука. Автор ідеї та координатор будівництва – депутат Здолбунівської районної ради Сергій Кондрачук. У будівництві криївки, її облаштуванні взяла участь районна організація «Наша Україна» на чолі із головою районної ради Василем Тимощуком.
Криївку відтворено на основі реальних креслень, які було взято в архіві СБУ. Щоб потрапити до неї, необхідно відкрити замасковану дерном дерев'яну кришку люка. У середині повстанської схованки стоять збиті з дощок двоярусні ліжка, великий стіл та лавки. На стіні висить автопортрет священика - о. Павла Назарчука – надрайонного провідника ОУН (псевдо «Хресний»), який застрелився пізньої осені 1944-го, щоб не потрапити до рук "енкавеесівців", які влаштували на нього облаву. У криївці можна побачити набої, каску, вицвілий український прапор тих часів. Одна жителька нашого району, яка за участь в національно-визвольному русі відбувала заслання в Караганді, передала у побудоване укриття вишиваний рушник.
На сьогодні завершено лише перший етап створення криївки – її фактичне будівництво. Другий етап передбачає пошук експонатів, необхідно також добудувати запасний люк-вихід, ретельніше замаскувати вхід до схрону. Офіційне відкриття криївки планується на третій день Великодня 2012 року. Проте і від побаченого в криївці зараз у ветеранів ОУН-УПА, які були на Покрову у Гурбах, наверталися сльози. Вони щиро дякували усім, хто працював над створенням підземного схрону. Також ветерани наполягали, щоб до криївки влаштовувалися екскурсії учнів шкіл, причому не лише нашого району, а й усієї України. Адже музей-криївка - це місце, де наша молодь може на прикладі реальних людей – вояків УПА, а не абстрактних казкових героїв, вчитися любові до своєї землі, свого народу. До слова, перша екскурсія дітей – учнів Новомощаницької ЗОШ - вже побувала у криївці. Представники молодого покоління побачили, у яких умовах здобувалася воля України і, мабуть, почали більше її цінувати.
Ольга КАПІТУЛА,
вчителька Новомощаницької ЗОШ.

 

Comments are now closed for this entry