1. Навіщо знімати мораторій на продаж сільськогосподарських земель?
Сільськогосподарська земля має стати основним поштовхом до розвитку українського села, вітчизняного агропромислового комплексу та економіки країни в цілому. Заборона вільно розпоряджатися землеюстримує позитивні процеси економічного росту та збагачення українського селянина - власника паю.
Відміна мораторію дозволить власникам землі вільно розпоряджатися своєю власністю: продавати та вигідно здавати в оренду, дарувати, закладати в банк для отримання кредитів на розвиток малого та середнього бізнесу на селі.
Законопроектом «Про ринок земель» передбачається зняття мораторію з 1 січня 2012 року.
2. Хто зможе купити землю сільськогосподарського призначення?
Законом «Про ринок земель» жорстко обмежуються категорії осіб, які зможуть купити сільськогосподарську землю. Це всього 3 категорії суб'єктів:
фізичні особи виключно з українським громадянством;
фермерські господарства;
держава чи територіальні громади.
3. Кому не дозволяється купувати сільськогосподарську землю?
Іноземцям та іноземним компанія не дозволяється купувати українську землю. Якщо громадянин України власник землі змінив своє громадянство, він мусить передати землю у власність держави. Якщо іноземець успадкував пай, він змушений відчужити його протягом року.
Підприємства чи будь-які інші юридичні особи не мають права купувати сільськогосподарську землю. Земля не може вноситися до статутних фондів підприємств.
4. Скільки землі можна купити в одні руки?
Олігархи та латифундисти не зможуть масово скуповувати землі. Один власник чи члени його родини можуть мати у власності загалом не більше ніж: 900 га в гірських карпатських регіонах; 1100 га в кримських гірських регіонах; 1500 га – полісся; 1750 га – лісостеп; 2100 га – степ.
Обмеження встановлюються для уникнення монополізації та надмірної концентрації земель сільськогосподарського призначення, що сприятиме сталому розвитку фермерських господарств, дрібних землевласників та товаровиробників.
5. Як уникнути спекуляцій з землею?
Держава вводить жорсткі норми закону, які унеможливлять спекуляції на ринку землі. Новому власникові паю буде просто невигідно перепродавати землю у перші 10 років з моменту купівлі. Вводиться високе державне мито на перепродаж земель сільськогосподарського призначення: в перший рік перепродажу - 100% від нормативної грошової оцінки землі, а це в середньому 20 000 грн./га, в другий - 90%, третій - 80% і так до 10 %.
6. Як зміняться орендні відносини після введення ринку землі?
Вітчизняні агрохолдинги та іноземні компанії зможуть і надалі орендувати землю. Держава вводить жорсткий контроль за використанням земель та їхнім функціональним призначенням, дотриманням сівозмін та підвищенням якості ґрунту. Пріоритетною вважається довгострокова оренда, адже короткострокові договори не приносять інвестицій у село, а також призводять до деградації земель, оскільки орендатор намагається за короткий строк вижати з землі максимальну користь.
7. Чи зміниться орендна плата?
Відкриття ринку земель вплине на підвищення орендної плати. Крім того, вже на законодавчому рівні з 1 січня 2012 року Кабміном буде підвищено коефіцієнт розрахунку нормативної грошової оцінки в 1,7 раза. 3 нового року орендна плата з розрахунку 3% від нормативної оцінки зросте в середньому до 600-700 грн. за гектар.
8. Як можна розпоряджатися землею?
Крім продажу та оренди, перед власником землі відкривається ще низка можливостей як розпоряджатися паєм. Землю можна дарувати членам сім'ї та близьким родичам, закладати в банк для отримання кредиту на розвиток бізнесу, укладати договори довічного утримання-догляду, ренти (купівлі з розстрочкою платежу), емфітевзису (здавати в довгострокове користування, але отримати плату одразу за весь строк) тощо.
9. Скільки коштує земля?
Усі експерти стверджують, що українська земля недооцінена на декілька порядків. Ціна на землю буде постійно і стрімко зростати. Наприклад, ціна 1 га землі в Західній Європі сягає 10 - 30 тисяч євро, а в Східній - 3 - 5 тисяч євро. У перший рік зняття мораторію українська земля, яка є кращою за якістю, ніж в інших країнах Європи, коштуватиме максимум 500 євро/га.
На темпи росту цін буде впливати розвиток інфраструктури агропромислового комплексу, консолідація земель у великі масиви, зручні для обробки та підвищення якості ґрунтів,
10. Чи варто продавати землю?
Право продавати землю - не є обов'язком! Землю продавати не варто, адже це безцінний капітал, який при розумному користуванні зможе підтримувати добробут родини протягом багатьох поколінь. Якщо Ви все-таки вирішили продати землю, не поспішайте і вичікуйте достойної пропозиції!

Comments are now closed for this entry