Осіння пора - це час збору врожаю городніх культур, зокрема, коренеплодів моркви та столових буряків. Цьогоріч багато господинь здивовані тим, що ніби види на врожай були гарні, але коли почали його збирати, виявилось, що значна частина коренеплодів погризена сірими гусеницями з темними поздовжніми смугами вздовж тіла - личинками озимої совки.
Гусениці совки є надзвичайно небезпечним багатоїдним шкідником. Найбільше шкоди він завдає бурякам столовим, кормовим, цукровим, моркві, картоплі, капусті та іншим просапним культурам, озимим житу, пшениці і ріпаку. Одна гусениця за добу знищує 10-15 молодих рослин буряків, моркви, може нанівець звести посадки капусти.
В Україні совка розвивається в двох поколіннях. Зимують гусениці старшого віку на глибині 18-20 см. Саме тому під час осінньої оранки можна значно зменшити кількість потенційних шкідників шляхом переміщення гусениць у глибокі шари грунту, а також знищення бур'янів, на яких розвивається шкідник до переходу на культурні рослини, зокрема, берізки, лободи, щириці, осоту та ін. Дієвим заходом проти совок є протруєння інсектицидом насіння всіх культур, що істотно знижує шкідливість гусениць на ранніх стадіях розвитку цих рослин. До таких протруйників належать: Актара (1,4 г на 1 л води на 250 рослин розсади капусти перцю чи помідорів, або 6 г на 0,3 л води на 30 кг картоплі); Круізер, Юнта квадро та інші. Протягом двох тижнів досягається ефективність проти совки та ґрунтових шкідників (личинок хрущів та дротяників). Весною, особливо після теплої зими, кількість шкідників може істотно зрости. А от прохолодна дощова погода навесні, сухе літо (особливо друга половина) та осінь навпаки несприятливі для яйцекладки, проте ігнорування технологій захисту може сприяти розвитку та шкідливості совки.
Метелики першого покоління вилітають у 2-3-й декадах травня за температури повітря ввечері +14 +16 0С, другого - в липні-серпні. Обробку хімічними препаратами доцільно проводити при перевищенні порогів шкідливості в період виплодження гусениць та появи їх другого віку, коли вони живляться відкрито і є найуразливішими (липень). Метелики та гусениці озимої совки пошкоджують рослини ввечері та вночі, а вдень ховаються під грудочками землі, біля коріння рослин. Молоді гусениці живляться суто нижніми листками рослин, спочатку зішкрібають м'якуш тканини з нижнього боку листка, а потім вигризають у ньому дірки. Гусениці середнього і старшого віку вигризають у коренях буряків, моркви інших коренеплодів великі ямки або перегризають кореневу шийку і черешки листків. Особливо потерпають від пошкоджень цукрові буряки пізніх строків сівби та пересіви, пізні і нерозкущені сходи озимих зернових культур.
Щодо препаратів, то рекомендується застосовувати інсектициди: Димілін (0,08-0,12 кг/га), Матч (0,4 л/га або 4 мл на 5 л води), Номолт (0,3 л/га). Проти гусениць старшого віку посіви обприскують у вечірню пору, коли гусінь харчується на рослинах, сумішшю фосфорорганічних і піретроїдних препаратів у половинних нормах. До перших належить Золон (1,6-2,0 л/га), до других - Децис профі (0,035 л/га), Штефесін (0,2-0,5 л/га), Арріво (0,24-0,32 л/га), Карате зеон. Позитивні якості препаратів: відлякуюча дія на корисних комах (Карате зеон), дуже швидка дія - через 5 хвилин (Децис профі). Препарат Матч перешкоджає появі личинок з яєць, а Люфокс - припиняє перетворення личинок одного віку у личинки іншого.
Виконання цих рекомендацій допоможе вам зберегти урожай і принесе задоволення від праці.
О. В. СНІЖОК,
науковий співробітник
Інституту сільського
господарства
Західного Полісся,
О. Л. ОНИЩЕНКО,
провідний спеціаліст-державний інспектор
захисту рослин Здолбунівського району.

Comments are now closed for this entry