Юний нащадок славних козаків. Фото Ольги ЯКУБЧИК.

14 жовтня щороку в Україні відзначається День українського козацтва – свято всього нашого народу, свято людей, небайдужих до благородної справи розбудови української державності.
З давніх-давен український народ змушений був відстоювати свої права на вільне існування, адже земля наша була багатим і щедрим краєм, на який зазіхали вороги. Саме козаки присвятили своє життя боротьбі за волю України, самовіддано боронили свій народ і рідну землю, православну віру, прагнули свободи і власної держави.

 Козацьке поховання у с. Здовбиця.


Місце і роль українського козацтва у вітчизняній історії абсолютно унікальні, особливі, не мають аналогів в історії інших народів. Саме завдяки козацтву в середині XVII ст. була створена суверенна українська держава. У другій половині XVII – першій половині XVIII століть козацтво не лише виступало як національні збройні сили, а й було головним чинником збереження української державності.


Козацтво справило суттєвий вплив на формування специфічних рис культури, самосвідомості та національного характеру. Ми захоплюємося героїзмом запорожців, які, не думаючи про себе, йшли на смерть за волю України. Вони були благородними людьми, гордими і нескореними. Однією з найголовніших рис козацької ментальності була висока громадянська свідомість – те, чого нам так бракує сьогодні. Крім того, це були люди добросердечні, безкорисливі, чесні, щедрі, вірні у дружбі. Вони над усе цінували власну свободу, свято оберігали заповіти своїх пращурів, були простими, поміркованими, вражали далекоглядністю і винахідливістю.
Козацтво лишило помітний слід в усіх сферах життя. Ми високо цінуємо той внесок, що зробили козаки у справу розвитку освіти і культури. Адже саме запорожці були покровителями і оборонцями братств, осередки яких виникали по всій Україні. Побудовані у стилі українського барокко козацькі церкви, ікони, одяг, вишивки - усе це, отримавши поштовх до розвитку й утвердження в ХVI-XVIII ст., у добу Козаччини, передалося наступним поколінням. Тож нам, нащадкам славних козаків потрібно дбати про духовне і культурне відродження народу, пишатися тим, що ми – українці.
Після проголошення незалежності України козацький рух охопив широкі кола громадян. Сьогодні козацькі організації та їх об’єднання роблять вагомий внесок у зміцнення державності, відродження та розвиток історичних, патріотичних, господарських і культурних традицій українського народу.
З 2005 року при Президентові України діє Рада Українського козацтва. Головна мета її діяльності – забезпечення реалізації потенціалу козацької ідеї для консолідації українського суспільства, залучення козацьких громадських організацій до охорони культурної спадщини, фізкультурно-спортивної роботи, військово-патріотичного виховання молоді та ін.
Свій слід залишила доба козацтва, зокрема періоду визвольної боротьби під проводом Б. Хмельницького, і в історії Здолбунівщини. Про неї нагадують козацькі поховання в с. Здовбиця, с. Новосілки, с. Гільча Перша, про належне утримання яких піклуються сільські громади. Щороку на свято Покрови Пресвятої Богородиці представники місцевої влади, учні загальноосвітніх шкіл, громадськість сіл відвідують козацькі поховання, вшановують пам’ять загиблих.
Свято береже і відроджує козацькі традиції молодь району. У навчальних закладах створені та діють патріотичні дитячі, молодіжні організації, учасники яких вивчають історію козацтва, знайомляться з життям і подвигами видатних гетьманів України, загартовують себе фізичними вишколами під час табірних зборів тощо.
Підготувала
Людмила ВАСЮК.

 

Comments are now closed for this entry