Стан збору, утримання, утилізації відходів є не тільки показником рівня благоустрою населених пунктів, а й культури населення. Це питання регламентується Законами України ‘’Про відходи’’, ‘’Про благоустрій населених пунктів’’, ‘’Про місцеве самоврядування в Україні’’. Ними передбачено, що органи місцевого самоврядування забезпечують чистоту і порядок в населеному пункті, вирішують питання збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів.
Контроль за утриманням в належній чистоті вулиць, прибудинкових територій і дворів у місті та інших населених пунктах належить до обов’язків міліції (Закон України «Про міліцію» ст. 10). До компетенції державної санітарно-епідеміологічної служби належить здійснення нагляду за дотриманням державних санітарних норм, правил, гігієнічних нормативів під час утворення, збирання, перевезення, утилізації, знешкодження та захоронення відходів (ЗУ «Про відходи» ст. 24).
На основі вказаних законодавчих актів у Здолбунівському районі розроблені відповідні програми на 5-10 років, але через недостатнє фінансування виконуються лише 10% від запланованих ними заходів. Рівненським обласним управлінням Міністерства екології та природних ресурсів надано перелік об’єктів, на яких впродовж року райСЕС, після відповідних перевірок та приписів, погоджує умови на збір, утримання, утилізацію відходів на підприємствах різних форм власності.
Якщо питанням благоустрою у Здолбунові, хоча й не в повному обсязі, займаються ТзОВ ‘’Комунальних підприємств’’ та працівники спеціалізованої бригади міської ради, то в сільських радах, крім Глинської, Здовбицької та Урвенської, це питання пущено на самоплив, санітарні дні проводяться нерегулярно. Про порушення правил благоустрою в районі щороку на адмінкомісіях розглядається більше 20 справ за ст. 152 КупАП. Згідно із нею до 2010 р. порушникам виносились попередження або накладався штраф до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тепер, внаслідок внесених до статті змін, штраф становить від 20 до 50 неоподаткованих мінімумів. Та кількість стихійних смітників не зменшується, а ліквідація їх здійснюється за рахунок коштів органів місцевого самоврядування. Як показали вибіркові перевірки спеціалістів райСЕС, адмінкомісії органів місцевого самоврядування працюють недостатньо.
Не вирішено на Здолбунівщині і питання роздільного збору твердих побутових відходів, утилізації склобою та макулатури.
В районі з 20 відведених під сміттєзвалища земельних ділянок паспортизовано лише 10 (в селах Глинськ, Дермань Перший, Дермань Другий, Копитків, Стара Мощаниця, Уїздці, Урвенна, Спасів, селищі Мізоч, та у м. Здолбунів), на інші, як пояснюють сільські голови, відсутні кошти.
Спеціалісти райСЕС спільно з представниками органів місцевого самоврядування брали участь в роботі комісій під час районних оглядів благоустрою міста, селища та сіл. За невиконання пропозицій райСЕС з питань благоустрою населених місць в поточному році оштрафовано 3 відповідальні особи, 9 матеріалів передано на розгляд адмінкомісій сільських виконкомів.
Ще однією актуальною проблемою, особливо весною і восени, є спалювання мешканцями листя та залишків рослинності на городах, від диму через яке особливо потерпають громадяни з патологіями дихальної системи та алергіки. До райСЕС надходять численні скарги з приводу такого спалювання. Згідно із ст. 77-1 Кодексу України «Про адміністративні порушення» випалювання стерні, рослинності або її залишків, опалого листя у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів і на посадових осіб - від 50 до 70. Протоколи про такі адміністративні правопорушення мають право складати громадський інспектор з охорони довкілля та посадові особи органів внутрішніх справ, куди і необхідно звертатись з цього питання.
Народна мудрість стверджує, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Шановні земляки, давайте підтримувати чистоту у спільному домі!
Василь ЛИТВИН,
головний санітарний
лікар Здолбувського району.
Олександр РОГАНІН, лікар з комунальної гігієни
райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry