Батьківщиною картопляної молі є Північна Америка, але нині цей шкідник широко розповсюдився по всіх континентах. Рослинами-живителями молі є картопля, томати, баклажани, паслін, дурман, може вона оселятися й на інших рослинах з родини пасльонових.
Найбільше міль ушкоджує картоплю. Бульби, які були пошкоджені гусеницями, погано зберігаються, сильніше уражуються хворобами, втрачають товарний вигляд і якість. Плоди томатів зазнають незначного пошкодження, але за відсутності звичайної для гусениць кормової рослини, вони можуть бути досить сильно ушкодженими.
Характер пошкодження. Гусениці, які проникають в листки, виїдають паренхімну тканину, при цьому епідерміс залишається неушкодженим. В результаті утворюються “міни”, за якими можна швидко виявити місцезнаходження шкідника. У бульби гусениці вгризаються через вічка, в які самки відкладають яйця. Характерною ознакою пошкодження бульб є екскременти гусениці молі на поверхні бульб.
Плоди томатів і баклажанів, які мають гладку поверхню, пошкоджуються гусеницями біля плодоніжки або в місці прикріплення квітки. При розрізі ушкоджених плодів можна виявити гусениць різного віку та їхні ходи, заповнені екскрементами.
Шляхи розповсюдження шкідника. У фазах яйця, гусениці і лялечки картопляна міль може розповсюджуватись з насіннєвою та продовольчою картоплею. Основним способом поширення шкідника є перевезення і висаджування заселених шкідником бульб.
Фітосанітарними заходами є: недопущення завезення й поширення шкідника у нові райони; дотримання карантинних правил; знищення пасльонових бур’янів; підгортання кущів, що не допускає оголення бульб; знищення рослинних решток і глибока оранка грунту; скошування і знищення бадилля картоплі за 5-7 днів до його засихання; швидке та ретельне збирання і вивезення картоплі з поля; зберігання картоплі за помірних, несприятливих для розвитку молі температур, а впродовж вегетації - застосування дозволених для використання в Україні інсектицидів.
Шановні землекористувачі! У разі виявлення льоту метеликів та ушкодження рослин картопляною міллю повідомте спеціалістів Державної інспекції з карантину рослин по Рівненській області за адресою: м. Рівне, вул. Гагаріна, 39, тел.: 460-166, 460-167, 225-878.
Наталія ПІВЕНЬ,
державний інспектор
з карантину рослин.

Comments are now closed for this entry