У багатьох українців є свій неповторний досвід життя, а інколи і виживання на чужині. Те, як люди освоюються на новому місці, багато у чому залежить від наявності легальних документів, знання мови, матеріального становища та інших умов, які так або інакше впливають на їх адаптацію у новій країні.
Якщо Вам доводилось залишати Батьківщину, жити у чужій для Вас країні та з різних причин перейти за кордоном у статус нелегального мігранта або особи, якій відмовлено у наданні притулку чи статусі біженця, або опинитися у будь-якому іншому статусі, що стало причиною повернення Вас в Україну за процедурою добровільного повернення чи в порядку реадмісії, тоді інформація, наведена нижче, - саме для Вас.
Що таке добровільне повернення?
Програми добровільного повернення існують практично у кожній країні у результаті співробітництва урядів країн з представництвами неурядових організацій. Мета програми - здійснення на практиці ефективної та гуманної політики добровільного повернення іноземних громадян в країни походження або інші країни, які готові їх прийняти.
Зазвичай програма добровільного повернення розрахована на:
осіб, які очікують рішення щодо надання їм статусу біженця чи притулку або отримали відмову;
біженців або осіб, які мають тимчасовий захист, але бажають повернутися на Батьківщину;
осіб, у яких відсутні належні документи і вони є нелегальними мігрантами;
іншу категорію іноземців, чиє повернення не порушує вимог міжнародних договорів і зобов’язань держав.
Директива Європейської Комісії «Про повернення незаконних мігрантів з третіх країн на Батьківщину» визначає процедури, згідно з якими країни-члени здійснюють повернення на Батьківщину тих мігрантів, які не мають законних підстав для перебування на території ЄС. Головною підставою цієї Директиви є пряме застосування права мігрантів на гідне повернення на Батьківщину у відповідності до стандартів та норм щодо прав людини.
Нелегальним мігрантам в багатьох країнах пропонується можливість добровільного повернення на батьківщину, яке супроводжується, як правило, наданням відповідної фінансової допомоги. Якщо нелегальні мігранти не погоджуються з пропозицією добровільного повернення, до них може застосовуватись процедура примусового видворення, у тому числі в порядку реадмісії. У разі примусового видворення нелегальних мігрантів, країна, яка здійснює таке повернення, не надає особі фінансової допомоги.
Не усім громадянам України, які знаходились за кордоном у статусі нелегального мігранта, вдається адаптуватися до соціальних умов після повернення на Батьківщину. Виникають фінансові, соціально-економічні, медичні, юридичні проблеми, вирішення яких здається неможливим частіше за все за браком відповідної інформаційно-консультативної допомоги.
Тому якщо Ви є громадянином України, який повернувся з-за кордону на Батьківщину за програмою добровільного повернення або Вас було видворено у примусовому порядку за процедурою реадмісії, і Ви хочете отримати відповідну допомогу в Україні, Ви можете звернутись за консультацією в Здолбунівський РВ УМВС, саме СГІРФО за тел. 2-54-70, (044) 256-17-88 або надіслати повідомлення на електронну адресу: ddgirfo@mvs/gov.ua.
Наталія ІВАНОВА,
спеціаліст 1 категорії сектора громадянства, імміграції,
реєстрації фізичних осіб Здолбунівського РВ УМВС.

Comments are now closed for this entry