Травматологи неодноразово порушували на сторінках районного часопису проблему сказу. На жаль, аналіз звернень осіб з покусами за перше півріччя нинішнього року свідчить, що ризик захворіти сказом невпинно зростає. Особливо тривожить те, що за останні роки різко збільшилася кількість бродячих собак та котів у населених пунктах нашого району. Близькість лісу не виключає можливості у людей заразитися сказом і від диких тварин, в першу чергу від лисиць. Саме покуси бродячими тваринами вимагають негайно розпочати профілактичне лікування специфічною вакциною.
Розпочата в Здолбунові стерилізація бродячих собак, на жаль, не виключає можливості їх зараження сказом. Як з’ясувалося, стерилізовані собаки проявляють до людей більшу агресію. Вважаю, що стерилізація була б ефективною, якби за нею послідувала ізоляція цих тварин.
Цьогоріч за антирабічною допомогою до травматологів звернулася 81 покусана особа. Це на 17 випадків більше минулого року. Довелося призначати профілактичні щеплення 40 постраждалим, що більше на 28 осіб, ніж було 2010 року.
У селах люди знають, чий собака на вулиці, і це дозволяє у випадку покусів забезпечити карантин за ним і відстрочити щеплення. У місті ж при аналогічних ситуаціях виникає необхідність негайного призначення щеплень від сказу, бо карантин за бродячою собакою забезпечити неможливо.
У нашому місті постійно “прописалися” десятки зграй бродячих собак, які вештаються по територіях ринків, на привокзальній площі, біля загальноосвітніх шкіл, місць збору сміття. Протягом першого півріччя собаки покусали 40 здолбунівчан, 9 осіб сільської місцевості. Це майже втричі більше порівняно з минулим роком. Не інакше, як справжній собачий терор!..
По кількості покусаних собаками людей наш район займає перше місце в області. На придбання засобів специфічної профілактики сказу витрачено понад 20 тисяч бюджетних коштів.
Кусають собаки і дітей. У нинішньому році собаки кусали їх у 24 випадках. Діти страждають за свою доброту, бажання погладити тварину, погодувати її з рук тощо.
Сказ – особливо небезпечна хвороба. Вона не лікується. В Україні щорічно реєструється від 3-х до 5-ти випадків сказу у людей. Про цю хворобу ми писали не раз. Але варто ще раз звернути увагу на першу долікарську допомогу при покусах. Вона полягає у промиванні рани проточною водою з милом впродовж п’яти хвилин. Краї рани необхідно обробити 70 % спиртом, або п’ятивідсотковим спиртовим розчином йоду. На рану слід накласти суху пов’язку.
Якщо вас покусала тварина, то негайно звертайтеся до лікарні. Травматолог призначить в необхідних випадках профілактичні щеплення або карантин за твариною, місцеве лікування покусаних ран, які, до речі, заживають непросто.
Насамкінець. Як лікар, я зобов’язаний донести інформацію про можливу загрозу сказу до широкого загалу і місцевої влади. Саме остання відповідальна за безпечну життєдіяльність мешканців району. Настав час покінчити з собачим терором!
Олексій Ясен,
райтравматолог.

Comments are now closed for this entry