З настанням літа прийшла і пора “наступу” гострих кишкових розладів, спричинених різними бактеріями. Найнебезпечнішою серед тих, що викликають гострі кишкові інфекції, є сальмонела.
За чотири місяці 2011 року серед жителів Здолбунівського району було зареєстровано лише 4 випадки гострих кишкових інфекцій, у 2 із них при бактеріологічному досліджені були виділені умовно-патогенні мікроорганізми, тобто такі, котрі постійно присутні в навколишньому середовищі та, зазвичай, не викликають порушень в організмі людини. Але, якщо він ослаблений (діти, літні люди), ці мікроорганізми можуть набувати патогенних якостей і викликати гострі розлади органів травлення.
У травні цього року в інфекційне відділення потрапило 7 хворих на гострі кишкові інфекції з місцевих жителів. При бактеріологічному дослідженні матеріалу від цих хворих в 1 випадку було виділено сальмонелу. Оскільки тепла пора року - сприятливий для розвитку цієї бактерії період, хочу звернути увагу жителів району на особливості сальмонельозу та застерегти від можливого виникнення групових захворювань.
Сальмонельоз - гостре кишкове захворювання, яке характеризується схильністю до спалахів в організованих колективах під час масових святкувань та високою летальністю серед дітей раннього віку (до 5% від захворілих). Зараження найчастіше виникає при вживанні забрудненної сальмонелами їжі. Серед усіх причин зараження споживання неякісних м'ясопродуктів становить 75 %, на другому місці - яйця та страви з них виготовлені (особливо небезпечне використання качиних та гусячих яєць у приготуванні тортів та салатів).
Сальмонела дуже стійка. У м'ясі зберігається від 12 днів до 6 місяців, в яйцях - до 7-8 місяців, а в заморожених продуктах - до 3 років!
Інкубаційний період сальмонельозу (час від проникнення заражаючої дози збудника в організм людини з продуктами харчування до розвитку хвороби) становить в середньому 12-24 години. Хвороба, в залежності від кількості сальмонел, що потрапили в організм і його стану (ослаблений імунітет, вік, алергія, дисбактеріоз, кислотність вмісту шлунку тощо), може протікати в легкій або важкій формі. Для середньоважкої форми сальмонельозу характерні: висока температура (38-390С), блювота, пронос до 10-15 разів за добу, біль у животі. У дітей віком до 2-х років швидко настає зневоднення організму і за відсутності медичної допомоги може наступити смерть.
Лікування сальмонельозу здійснюється у 2 напрямках: боротьба з зневодненням (введення внутрішньовенно-крапельно лікувальних засобів) та боротьба зі збудником (призначення антибіотиків). Зауважте, сальмонельоз не може “пройти” сам по собі, без лікування. Але його має призначити лікар. У жодному разі не займайтесь самолікуванням!
Убезпечитись від недуги і запобігти виникненню сальмонельозу допоможуть постійне дотримання особистої гігієни (миття рук) і технології приготування страв. Науковці довели, що лише “жива” сальмонела може спричинити хворобу. Достатньо просмажена, прокопчена, проварена, пропечена їжа містить знешкодженого (“мертвого”) збудника та не спричинить сальмонельозу.
Надія НАУМОВИЧ,
лікар-епідеміолог Здолбунівської райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry