У сучасній системі захисту рослин все популярнішими стають біологічні методи боротьби з шкідниками, хворобами та бур‘янами. Основною перевагою біометоду є його екологічність як стосовно природи, так і щодо людини – виробника сільськогосподарської продукції та її споживача.
На відміну від пестицидів, біометод чинить по-справжньому вибіркову дію. Хижі комахи шукають їжу по запаху, який виділяють шкідники. Трихограма відкладає яйця в яйця капустянки, вражаючи її на початку розвитку. Крім того, біометод має і чисто технологічні переваги. Комахи досить швидко звикають до пестицидів, а от до хижаків, які їх знищують, звикнути не можуть. Рослина і хижак співпрацюють у своєму захисті. Наприклад, коли з‘являється кліщ, рослина виділяє стресову речовину, а хижа комаха, знаючи, де з‘явився кліщ, поїдає його.
Біометод має значно тривалішу дію, потрібно тільки систематично здійснювати профілактичні заселення. Метою біометоду не є повне знищення фітофагів (організмів, які шкодять рослині), скоріше, це підтримка їх популяції нижче порогу шкідливості, тобто, коли затрати на знищення менші за прибуток. Звичайно, біометод – складна технологія, але це, в першу чергу, профілактика, що завжди краща і дешевша від лікування.
Ось декілька порад щодо придбання і застосування біопрепаратів. Вони, насамперед, мають бути зареєстрованими і міститись в упаковці, яка не пропускає світла. Біопрепарати мають належати до 4 класу токсичності (нетоксичний, безпечний). Строк зберігання для рідких препаратів – не більше 1 року, для сухих – не більше 2 років.
На упаковці має бути весь список мікроорганізмів, навіть якщо їх дуже багато.
До списку препаратів, про які йшла мова, належать, зокрема, такі: Мікосан-Н – замочування перед посівом; Мікосан-В – по ростучих рослинах. Обидва препарати захищають від хвороб і підвищують стійкість до різних кліматичних умов.
Серед інших препаратів рекомендовані до використання Триходермін, Планріз, Пентафаг, Гаупсин (від хвороб) та Актофіт (від шкідників).
Придбати біопрепарати захисту рослин і отримати консультації щодо їх застосування можна в магазині «Фермер», що у Здолбунові на ринку по вул. 8 Березня. Інформацію про асортимент препаратів вам нададуть і в інспекції захисту рослин за тел. 2-54-64, чи за адресою:
м. Здолбунів, вул. Грушевського, 14.
Олександр ОНИЩЕНКО,
державний інспектор захисту рослин
Здолбунівського району.

Comments are now closed for this entry