12-14 травня делегація педагогів Здолбунівщини побувала у Республіці Білорусь
для обміну досвідом з освітянами м. Жлобин Гомельської області

Здолбунівчани з білоруськими колегами після візиту у гімназію № 1.

Відділ освіти Здолбунівської РДА і ряд окремих навчальних закладів нашого району вже мають налагоджені контакти із освітянами інших країн. Іноземні гості приїжджають до нас, а наші педагоги і учні бувають з візитами у колег і товаришів. Така співпраця сприяє взаємообміну кращими напрацьованими практиками, впровадженню прогресивних освітніх технологій і забезпеченню якісно нового рівня освіти. Вивчаючи досвід один одного, педагоги щоразу відкривають щось нове і корисне. Так було й під час мандрівки до Білорусі, надзвичайно інформативно та емоційно насиченої.

Жлобин - місто металургів і залізничників
Гомельська область розташована у південно-східній частині Республіки Білорусь і межує з Брянською областю РФ та Київською, Чернігівською і Житомирською областями України. Гомельщина адміністративно поділена на 21 район, одним із найбільших і найкраще економічно розвинутим серед яких є саме Жлобинський.
Райцентр Жлобин, де на сьогодні проживає близько 75 тис. населення, справедливо можна назвати містом металургів і залізничників, адже саме тут розташовані і працюють 2 великих підприємства цих галузей – Білоруський металургійний завод та залізничний вузол. А окрім них – фабрика виробів із штучного хутра, відомий своєю продукцією далеко за межами Білорусі м‘ясокомбінат, швейна фабрика. Статус міста Жлобин отримав у 1925 році, сьогодні він - красивий, чистий і повний зелені, з новими мікрорайонами та широкою інфраструктурою.


Представників Здолбунівщини у Жлобині зустрічали і тепло вітали, працювали з ними під час візиту завідуюча районним навчально-методичним кабінетом Олена Михайлівна Чуйко, голова районної організації Білоруської профспілки працівників освіти і науки Тамара Михайлівна Маліцька, заступник начальника відділу освіти з навчально-виховної роботи Наталія Сергіївна Сидоркіна та заступник начальника відділу освіти з господарської та фінансової діяльності Руслан Іванович Смірнов.

Макет Жлобинської середньої школи № 13. 


Знайомство з містом розпочалось із відвідин тамтешнього надсучасного фізкультурно-оздоровчого комплексу, у складі якого діють аквапарк, європейського рівня 50-метровий басейн (у якому, до речі, не раз готувалась до змагань українська збірна) та льодова арена. Будівництво комплексу свого часу на 80 % було профінансоване Білоруським металургійним заводом (БМЗ) – гордістю жлобинчан і всієї Білорусі.
На цьому підприємстві, точніше у його музеї, здолбунівчани теж побували. А там дізналися, що завод введено в експлуатацію у 1984 році. У складі БМЗ діють 2 електросталеплавильні цехи, трубопрокатне виробництво, планують будувати і листопрокатне. Завод унікальний тим, що на ньому створено повний виробничий цикл – від виплавки металу до виробітку високоякісної продукції (підтверджують понад 40 міжнародних сертифікатів відповідності). Нині 10 % світового ринку металокордової продукції (поставляється у 70 країн) належить саме БМЗ, ним створені СП у Німеччині, Австрії, США, Чехії, Польщі, Литві, Китаї, торговий дім у Москві та Петербурзі.
На заводі зараз 12,5 тис. працівнків. Маючи такий чисельний колектив, підприємтсво просто не може не приділяти уваги соціальній політиці. Тож завдяки БМЗ у Жлобині з‘явились 4 нових мікрорайони і будуватиметься ще один, підприємство утримує 9 дошкільних закладів і металургійний технікум, є шефом 4 шкіл, постійно співпрацює з райвідділом освіти.

 

Фольклорний колектив "Спадщина" СШ №10 м. Жлобин.


Система освіти 
Система освіти Жлобинського району, у якій трудяться 2177 педпрацівників, з яких 1254 - вчителі, включає 45 державних закладів, які забезпечують здобуття середньої освіти (2 гімназії, 27 середніх, 2 початкові і 1 вечірню середню школи, 12 навчально-педагогічних комплексів дитячий садок-школа, а також школу-інтернат для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування), 55 дошкільних закладів, в числі яких є і 1 санаторний та 2 для дітей із ЗПФР, а також 2 заклади спеціальної освіти (центр корекційно-розвиваючого навчання і реабілітації та соціально-педагогічний центр з притулком) і 5 позашкільних (центр дитячої творчості, районні будинок творчості, центр туризму і краєзнавства, СЮТ і ДЮСШ олімпійського резерву). За словами білоруських педагогів, серед яких у Жлобині чимало вихідців з України, системи освіти наших країн дуже схожі, але є й відмінності.

 Під час екскурсії по музею БМЗ.


У Білорусі випускним і, водночас, вступним іспитом до ВНЗ є централізоване тестування. Там повернулись до 11-річного навчання та відмовились від профілів. Лишили спрямованість, яку реалізують за рахунок факультативних занять. До речі, останнім у сусідній країні віддають суботи, адже діє 5-денний навчальний і 6-денний робочий шкільний тиждень. Ведення факультативів і гуртків педагогам оплачують. Але працюють над впровадженням платних занять за заявами батьків, а кошти, отримані таким чином, спрямовують на розвиток МТБ - придбання комп‘ютерів, іншого обладнання. До речі, комп‘ютеризації навчальних закладів і поширенню відповідних знань приділяють значну увагу. Останнє підтверджує запровадження сертифікації користувачів ПК (зараз проходять керівники НЗ).
Мову навчання дітей (а державних 2 - російська і білоруська) у заявах обумовлюють батьки. Білоруські школи, як правило, працюють у селах, хоча білоруську мову вивчають у всіх. Новизною у вивченні іноземних мов став запроваджений цьогоріч поділ учнів класу не на 2, а на 3 групи.
Цікавою у Жлобині є практика створення центру допризивної підготовки, де старшокласники з усіх шкіл міста займаються 1 повний день на тиждень, юнаки - військовою, дівчата - медико-санітарною підготовкою.
Як і в Україні, у сусідів прагуть зменшити кількість інтернатних установ, тому розвивають мережу прийомних сімей, будинків сімейного типу. А ще приділяють величезну увагу вихованню у школярів патріотизму, любові до рідної мови і національних звичаїв. За словами педагогів Здолбунівщини, відвідані уроки показали й схожість, якщо не ідентичність, методики їх проведення.

Чим вразили школи
Пізнавальною була екскурсія здолбунівчан до гімназії № 1 та середніх шкіл № 10 і № 13 міста Жлобин. Не помилюсь, якщо скажу, що кожен із цих закладів має своє «обличчя», свої особливості. А от спільними їх рисами відзначу те, що в них не на словах усе робиться для дітей і з любов‘ю, вихованість, вміння учнів користуватися сучасними інтерактивними засобами навчання, привітність педагогів, затишок, чистоту і акуратність у шкільних приміщеннях - холах, їдальнях, класних кімнатах, актових залах.
Педколектив гімназії № 1, який очолює Іван Іванович Чваньков, працює під гаслом “Робити все красиво, цікаво, в ім'я своїх учнів”. Тому основними напрямками в роботі є розвиток пізнавальних інтересів та творчої активості учнів через інноваційну, науково-дослідницьку діяльність, запровадження здоров'язберігаючих технологій навчання. У закладі 837 учнів, організовано 54 різноманітних факультативи, якими охоплено всіх старшокласників, а також заняття для школярів 2-6 кл. У гімназії успішно працює наукове товариство “Ерудит”, випускається своя газета. Діти люблять свою школу і вчителів, це відчувається. Гімн гімназії - дарунок колишнього випускника Андрія Конькова, який написав і музику, і слова.
По школі № 10 гідом наших освітян була Валентина Василівна Літош, її директор. Оглянувши навчальні кабінети, педагоги завітали до шкільного музею “Культура рідного краю”, де їх вітав дитячий фольклорний колектив “Спадщина”, а пізніше - на концерт учнівських талантів, серед яких чимало переможців і лауреатів творчих конкурсів.
Школа № 13 цікава сама по собі, бо збудована за оригінальним прибалтійським проектом. Має величезний спортивний блок: 2 басейни, тир, 2 спортивних зали. У блоці молодших школяриків кожна класна кімната має препараторську, а кожен клас (незвичної 8-кутної форми) - окрему спальню та ігрову. Усі учні молодшої ланки відівідують групи подовженого дня. А для старшокласників у школі організували навчання робітничим спеціальностям - слюсар механоскладальних робіт (хлопці) і швея або секретар (дівчата). У навчальному закладі створено музей освіти Жлобинщини від кінця ХІХ ст. до наших днів. Унікальний він тим, що музейний інтер'єр є учнівським проектом. Експонати збирають і педагоги, і учні. Колектив закладу згуртовує і виступає натхненником його творчих справ директор - Клавдія Василівна Гузова.
Власне у актовій залі 13-тої СШ відбувся підсумковий діалог освітян Здолбунівщини і Жлобина. Педагоги працювали у режимі запитання-відповідь, обмінялися інформативними матеріалами. Звичайно ж, найбільше представників обох сторін цікавили аспекти освітянської роботи.
Наприкінці зустрічі начальник відділу освіти Здолбунівської РДА Валентина Миколаївна Бондарчук подякувала білоруським колегам за теплий прийом, запросила їх відвідвідати Здолбунівщину і висловила сподівання, що дружні контакти між відділами освіти матимуть продовження.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry