Останнім часом абревіатуру ОСББ можна почути все частіше. Але ще багатьом не зрозуміло, чому навколо цього поняття стільки галасу, де тут раціональне зерно, а де просто балачки на тему реформ в житлово-комунальному господарстві.
В цій статті я не претендую на повноту охоплення проблеми, але сподіваюся на започаткування конструктивного діалогу, на залучення до розмови всіх мешканців міста, формування у них почуття небайдужості до власних побутових питань.
Мій будинок – моя фортеця. Хіба це не так? Отже укріплення цієї фортеці, створення комфортних умов проживання для своєї родини, піклування про заощадження сімейного бюджету є природнім для кожної свідомої людини, тим більше в умовах загальних кризових явищ і повального здорожчання життя, яке висуває перед нами проблему самого виживання.
То що ж таке ОСББ? Це об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Саме так – об’єднання співвласників.


В багатоквартирному будинку ми не можемо існувати окремо один від одного, розраховуючи на повну автономність. Принцип “Моя хата скраю…” тут не спрацьовує. Перебувати в межах замкненої квартири і не впливати своїми діями на загальне функціонування будинку неможливо. Поруч із нами такі ж квартири і в них проживають такі ж люди, але всіх нас об’єднує один дах над головою, спільні зовнішні стіни будинку, водовід та каналізаційна система, газова труба, електромережа та інші комунікації, нарешті – спільна прибудинкова територія з газонами, клумбами, дитячими майданчиками, сушаркою для білизни. Це все – наше, і ми маємо про нього подбати.
Але то є моральний аспект. Як мораль перевести в площину господарських відносин? Як юридично закріпити наше право протидіяти безгосподарності та зневазі до наших проблем? Що треба робити, щоб нас почули?
Парадоксально, але в нашій державі всі дбають про народ і в той же час забувають про конкретних людей, з яких цей народ утворений. Скільки перешкод створено для пересічного громадянина при вирішенні питань різного характеру. В деяких випадках це відбувається через недосконалість господарсько-правової бази, в деяких – через правову необізнаність громадян. Але найприкріше, коли на одну людину взагалі не звертають увагу, бо що вона може, коли проти неї виступають суб’єкти господарювання з цілим штатом співробітників, які бажають отримувати високу зарплату за рахунок завищених цін чи нав’язаних нам з вами непотрібних або неякісних послуг.
Можливо, заміна ЖЕКів на ОСББ і не панацея, але держава надала мешканцям багатоквартирних будинків шанс захистити своє благополуччя. Ми маємо скористатися такою нагодою, об’єднавшись для відстоювання інтересів як кожного окремого мешканця будинку, так і в цілому усіх громадян, які в ньому проживають. Об’єднання задля дбайливого, раціонального та заощадливого господорювання – це і є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
ОСББ має статус юридичної особи, створеної власниками квартир житлового будинку з метою загального управління і утримання будинку, а також використання спільного майна. Об’єднання має свою печатку, рахунок в банку і має право здійснювати господарську діяльність, виступати від імені мешканців у відносинах з іншими підприємствами, суб’єктами господарювання, а також відстоювати інтереси мешканців в якості позивача чи відповідача в суді.
Основна мета ОСББ – грамотне управління грошима, які мешканці платять за комунальні послуги.
Основні переваги такої форми господарювання:
мешканці будинку на загальних зборах самостійно встановлюють розмір експлуатаційних витрат, а це впливає на розмір квартплати;
мешканці можуть самі контролювати якість надаваних послуг, оскільки вони самі наймають компанії, які обслуговують будинок – займаються прибиранням, ремонтом тощо, а також мають право відмовитися від неякісних послуг, що в свою чергу сприяє стимулюванню добросовісної конкуренції на ринку комунальних послуг;
мешканці можуть вимагати безпосередньо від комунальних служб дотримання умов з подачі газу, води тощо;
можуть отримати в своє розпорядження територію біля будинку і тим самим захистися від спорудження нових будівель “прямо під вікнами” та зазіхань на спортивні та дитячі майданчики.
Однак, не все так просто у цьому питанні. Чиновники “по-своєму” трактують законодавство про прибудинкову територію. Через це постає питання: чи вони перестраховуються, чи знають щось таке, що в майбутньому дасть змогу щось “урвати”, а, може, хтось уже поділив нашу прибудинкову територію, продав її й тепер “відпрацьовує”, захищаючи чиїсь інтереси? Але це не означає, що ОСББ не захищатиме інтереси мешканців, очікуючи рішення такого “клерка”, який отримує зарплатню за рахунок наших податків – за наш з вами рахунок, шановні громадяни! Доречно було б задати запитання й нашим обранцям-депутатам різних рівнів: як вони сприяють вирішенню питання приватизації прибудинкових територій і чи пам’ятають, що штучним і свідомим затягуванням вирішення цього питання “гальмують” отримання і освоєння коштів, виділених державою для ОСББ під проведення ремонтних робіт? Адже однією з умов надання цих коштів є наявність приватизованої території будинку;
об’єднання можуть проводити капітальний ремонт за рахунок колишнього його власника, хоча в більшості випадків колишні власники не мають таких коштів і самі по вуха в боргах, що накопичилися через несплату мешканцями за послуги. Слід відзначити, що Здолбунівська міська рада сприяє вирішенню цього питання і допомагає в проведенні капітальних ремонтів, за що їй подяка;
перевага ОСББ проявляється і в методах впливу на жильців будинку в питанні своєчасної та повної оплати за виконані роботи та отримані послуги, зокрема, об’єднання може бути позивачем в суді в разі недобросовісності мешканців та необхідності накладення на порушників стягнень.
На даний час у м. Здолбунові створено і діють 17 об’єднань. Серед них я хотів би зупинитися на роботі декількох – “Наш-Дім”, “Родинний Затишок+”, “Шкільний” та “Мій-Дім”, оскільки є їх головою і не на словах знаю про позитивні і негативні моменти, з якими доводиться стикатися керівникам ОСББ.
Шлях реформування ЖКГ не встелений трояндами, але посипати голову попелом теж не варто. Я і мої колеги працюємо для громади, і кожний позитивний момент, кожний успіх ми будемо висвітлювати.
Наші досягнення на сьогодні – це лише перший крок. Ми зуміли створити штат відповідальних технічних працівників (слюсар-сантехнік, електрик), мінімальну керівну ланку для обслуговування наших будинків, завдяки чому швидко та якісно вдається виконувати необхідні ремонтні роботи та надавати послуги мешканцям. Маємо також необхідне обладнання для поточного ремонту даху, фасадів будинків.
За час існування об’єднання “Наш-Дім”, що по вул. Шкільній, 38, було проведено капітальні ремонти внутрішньо-будинкової водо- та електромереж, встановлено зонні лічильники, відремонтовано та пофарбовано фасад будинку. І це лише за три роки.
У об’єднанні “Родинний Затишок+”, що по вулиці 2-го Лютого, виконано капітальний ремонт покрівлі та освоєно 65 тис. грн. державних коштів. Разом з тим, за кошти мешканців проведено заміну внутрішньо-будинкової електромережі, встановлено зонні лічильники, а за рахунок накопичувального фонду ОСББ в цьому році плануємо розпочати ремонт в під’їздах. І це лише за два роки.
В об’єднанні “Шкільний” було проведено капітальний ремонт покрівлі на суму близько 76 тис. грн. за державні кошти.
Виникає питання: а звідки ж гроші? Відповідь: завдяки сумлінному виконанню мешканцями будинків обов’язків щодо своєчасної сплати коштів на утримання будинку, пошуку додаткових джерел фінансування через співпрацю з органами влади, безпосередньо з міською радою, і, безумовно, завдяки самовідданості та активності керівників об’єднань, які щоденно сприяють поступовому, але невпинному становленню та розвитку нових форм комунального господарювання.
І на завершення. Діяльність ОСББ на перших етапах становлення – справа клопітка, але в подальшому – це стале функціонування, впевненість мешканців у завтрашньому дні і, сподіваюсь, заслужена подяка.
Варто зрозуміти, що відмовляючись від ОСББ, ви фактично добровільно відмовляєтеся від своїх прав щодо свого будинку, в той час як ваші обов’язки стосовно нього (утримання, ризики руйнації тощо) нікуди від вас не діваються!
Віктор ЧУМАК,
голова ОСББ “Наш-Дім”,
“Родинний Затишок+”, “Шкільний”, “Мій-Дім”.

 

Comments are now closed for this entry