У нашому місті тривають безпрецедентні проекти, реалізацією яких займаються громадські організації “ЗЕОН” та “Тонус”. Залишається все менше людей, які про них не чули. Чим більше інформації поширюється, тим більше запитань виникає. На деякі з них дав відповіді під час інтерв’ю керівник Аналітичного центру розвитку міста «ЗЕОН» Микола ОРЛОВ.

- Минає третій місяць, відколи стартував проект з популяризації енергозбереження та реконструкції частини вуличного освітлення Здолбунова. Що зроблено, які перші здобутки?
- Зроблено багато. Думаю, що непомітними не залишились наші публікації в пресі, мережі Інтернет щодо популяризації енергозбереження. Вже минуло чотири тури «Екологічної вікторини», відбуваються візити до закладів міста, яким вручаються куточки «Енергозбереження», що інформують про прості й доступні заходи зі збереження балансу клімату на нашій планеті. А також проведено візуальний аудит системи освітлення на центральних вулицях та у парках міста, відбулася презентація проекту, підписано Меморандум про співпрацю з міською радою (на фото) в рамках візиту представників ПРООН.
- А хто є партнерами “ЗЕОНу” у цій цікавій та важливій справі?


- Проект був ініційований міським головою Ігорем Ольшевським та нашою громадською організацією. Також неабияку допомогу в підготовці проекту отримали від спеціалістів держуправління охорони навколишнього природного середовища. Фінансується проект в частині офісних витрат громадською організацією, а в частині заміни вуличного освітлення - міською радою та ПРООН, решта заходів із енергозбереження теж підтримується програмою Глобального екологічного фонду і ПРООН.
Проект складається з двох частин. Перша - це те, що відбувається зараз: популяризація заходів із енергозбереження, зустрічі у школах, презентації, публікації, засідання експертів із розробки простих, доступних механізмів збереження енергії і, власне, коштів. Другий етап має розпочатись в травні. Він найскладніший, адже багато буде залежати як від волі і фінансової спроможності міської ради профінансувати значний обсяг робіт по світлоточках, так і від виконавця робіт, який буде обраний. Кваліфікація виконавця, а ПРООН радить вибирати із числа місцевих підрядників, буде вирішальною в ефективності впровадження цього заходу.
Плануємо докорінно змінити естетичний вигляд освітлення вулиць Шкільної та Незалежності, а також замінити лампочки на енергозберігаючі в парках і скверах міста. На першому етапі робіт міська рада всіляко їм сприяє. Це стосується і людської складової, і надання матеріальної бази (приміщення, обладнання тощо). Партнерські домовленості в силі, оскільки в Меморандумі, підписаному 22 лютого під час візиту представників ПРООН до нашого міста, всі моменти роботи виписані. Це основні партнери проекту, але кількість небайдужих зростає - свою допомогу запропонували рівненський Екоклуб, фахівці з НУВГП, маркетологи, спеціалісти із енергетики.
- Як і кожна справа, цей проект, мабуть, має свої труднощі?
- Непереборних труднощів поки що немає. Є тимчасові. Наприклад, в’яло йде збір інформації про витрату коштів та енергії на освітлення, про схеми енергопостачання, відсутня інформація про кількість світлоточок і їх фактичне використання в місті. Ці дані вкрай необхідні тому, що без них не вдасться розрахувати економічний ефект від заходів. У міської ради всіх даних немає, оскільки вулиці на обслуговуванні у ТзОВ «Комунальних підприємств» і РЕМ. Ось і шукаємо “кінці” інформації. Не знайдемо шляхом перемовин – будемо писати листи.
- А як щодо приємних новин і несподіванок?
- Приємно те, що переважна більшість людей, до яких ми звертаємось щодо їх участі у заходах, підтримали ідею – стають партнерами, волонтерами, учасниками. Несподіванкою стало те, що нас тепер вважають експертами із електрики і звертаються з такими нестандартними проблемами, як перепад напруги у будинку, утилізація ртутних ламп, встановлення ліхтарів. Ми вдячні за те, що нам повірили, але змушені дещо роз’яснити і розставити акценти. Проект «Енергоощадливе вуличне освітлення міста Здолбунів» спрямований передусім на збереження енергії та раціональне її використання. Адже чим менше енергії ми використовуємо нераціонально, тим менше потрібно потужностей для її виробництва, відповідно, менше згорятиме вугілля на ТЕЦ, менше буде викидів у повітря парникових газів, уповільняться зміни клімату. От такий довгий ланцюжок, який пов’язує, здавалося б, непоєднуване - вуличний ліхтар у Здолбунові і глобальне потепління!
Розмову вів
Анатолій БОЙКО.

 

Comments are now closed for this entry