Станом на 1.04.2011 р. в управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі на пенсійному обліку перебувають 89 ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та 166 осіб, потерпілих від наслідків аварії. До органів Пенсійного фонду України надходять звернення від пенсіонерів-чорнобильців щодо того, чи змінився механізм визначення розмірів пенсій, передбачених у частині першій статті 54 Закону. Повідомляємо, що принципи залишилися без змін. Механізм призначення пенсій у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до частини першої статті 54 Закону визначений у Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 р.
№ 23, і передбачає призначення їх із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який визначається згідно із законодавством.
При призначенні органами Пенсійного фонду України пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника у розмірі відшкодування фактичних збитків на сьогодні виникає ряд проблем. Однією з основних проблем призначення таких пенсій є помилки, які виникають при оформленні підприємствами, установами, організаціями, які направляли особу в зону відчуження, довідок про заробітну плату. Зокрема, в довідках невірно зазначається зона небезпеки, в якій проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що призводить до невірного визначення показника кратності, доплата за понаднормові години, без надання первинних документів, які підтверджують роботу в понаднормовий час, премії та інші доплати, без підтвердження їх виплатними документами.
Документами, які підтверджують роботу в понаднормовий час, можуть бути, зокрема, шляхові листи, товаротранспортні накладні, табелі обліку робочого часу, засвідчені організаціями, установами, підприємствами, у складі яких проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виплатні документи 1986-1990 років, якщо вони містять відомості про кількість відпрацьованих у зоні відчуження годин, та населений пункт, у якому проводилися такі роботи, або в них зазначено зону небезпеки. Посвідчення на відрядження також є документом, за яким визначається зона небезпеки. За цими документами може бути визначено також населений пункт, у якому проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (зона небезпеки).
Розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків залежить від багатьох факторів, до яких можна віднести, зокрема, посаду, яку обіймала особа на час направлення на роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, населений пункт, у якому проводилися такі роботи, адже від цього залежить показник кратності, котрий застосовується при визначенні заробітної плати за роботу в зоні відчуження, кількості відпрацьованого часу в зоні відчуження, за умови підтвердження їх первинними документами, групи інвалідності та втрати працездатності, які визначають органи МСЕК.
Слід зазначити, що розмір пенсії також залежить від періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 р.
№ 1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова № 1293) з 1.01.2006 р. було збільшено розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону. Збільшення вперше проводилося залежно від періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зокрема, ліквідаторам 1986 року основний розмір пенсії було підвищено в 3,5 раза, ліквідаторам 1987-1988 років - у 2,5 раза. Відповідно до цієї Постанови збільшення розміру пенсій здійснювалося без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 р. визначено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче: 1) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по I групі інвалідності - 1200 гривень; по II групі інвалідності - 1090 гривень; по III групі інвалідності – 980 гривень; 2) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: по I групі інвалідності - 870 гривень; по II групі інвалідності - 820 гривень; по III групі інвалідності - 760 гривень; 3) для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по I групі інвалідності - 710 гривень; по II групі інвалідності - 655 гривень; по III групі інвалідності - 600 гривень; 4) дітям-інвалідам - 380 гривень.
Крім того, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: 1) тим, що належать до категорії: інвалідам I групи - 30 відсотків; інвалідам II групи - 20 відсотків; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків; 2) тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків; 3) тим, що належать до категорії 3, - 10 відсотків; 4) тим, що належать до категорії 4, - 5 відсотків.
Нонна ХОРОШУН,
заступник начальника
управління – начальник відділу
пенсійного забезпечення
управління Пенсійного фонду
України в Здолбунівському районі.

Comments are now closed for this entry