Оподаткування спадщини — явище недавнього походження у розвитку податкової системи України, що обумовлює новизну і актуальність цієї теми. З першого січня 2011 року оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується ст. 174 Податкового кодексу України від 2.12.2010 р. № 2755-VІ (далі — ПКУ). Згідно зі ст. 174 ПКУ ставки оподаткуванння встановлені у розмірі 0 %, 5 %, 15 % та залежать від виду об’єкта спадщини і ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем.
Відповідно до п. 174.2 ст. 174 ПКУ вартість будь-яких об’єктів спадщини, що успадковується членами сім’ї першого ступеня споріднення (батьками, чоловіком або дружиною, дітьми, в тому числі усиновленими), оподатковуються за нульовою ставкою.
Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня спорідння, оподатковується за ставкою п’ять відсотків.
Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, оподатковується за ставкою п’ятнадцять відсотків.
Пунктом 174.3 ст. 174 ПКУ визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягають оподаткуванню, включається спадкоємцями до складу загального річного доходу платника податку і зазначається в річній податковій декларації. Крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єтів спадщини. Нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об’єкта спадщини.
Що стосується розміру ставок державного мита за видачу свідоцтв про право на спадщину, то вони встановлені Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 р. за № 7-93 (із змінами і доповненнями).
На сьогодні за видачу свідоцтва про право на спадщину стягується державне мито у розмірі, встановленому підпунктом «ж» пункту 3 статті 3 зазначеного Декрету, тобто 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян.
Жанна СЕМЕНЮК,
приватний нотаріус.

Comments are now closed for this entry