У державну інспекцію захисту рослин району неодноразово зверталися пасічники зі скаргами на те, що керівники ряду господарств, фермери, що займаються вирощуванням ріпаку, обробляють його посіви під час цвітіння. А це призводить до загибелі бджолосімей.
     Згідно із Державними санітарними правилами і нормами, кожен керівник господарства за два дні до початку проведення хімічної обробки повинен повідомити населення про строки і методи застосування будь-яких пестицидів. На оброблюваних площах мають бути встановлені попереджувальні написи. При обприскуванні ріпаку керівник повинен повідомити сільську раду, по радіо, іншими методами всіх пасічників у радіусі 10 км про внесення пестицидів. При цьому вказується місце і площа, години, культура, назва препарату, строк, на який необхідно ізолювати бджіл.      Звернення керівника у сільську раду має бути у письмовій формі, з підписами сільського голови та керівника господарства чи фермера.
     Пасічники, у свою чергу, повинні розміщувати пасіки на полях з письмового дозволу керівника і весь час тримати тісний зв’язок.
     Час обробки посівів квітучих рослин, ріпаку, бур’янів-медоносів - до початку цвітіння або після.
Згідно із Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, є ряд препаратів, які не впливають шкідливо на ентомогафів, але, на жаль, вартість цих препаратів зросла майже у 2,5 разу, і не кожне господарство, тим більше фермер, може його придбати. От і застосовуються препарати китайського виробництва, які дешевші, але їх якість бажає бути кращою. Часто зустрічаються й підроблені препарати, розпізнати їх від оригінальних можливо лише у лабораторних умовах. Тому ризикувати у будь-якому випадку небажано і застосовувати отрутохімікати слід до цвітіння рослин.
     Згідно із ст. 18 Закону України «Про захист рослин», підприємства, установи, організації та громадяни у сфері захисту рослин зобов’язані дотримуватися технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, виконувати регламенти застосування засобів захисту рослин.
     Загибель бджіл і розмір завданих збитків встановлює комісія, до складу якої обов’язково має входити ветпрацівник. Після проведення експертизи акт із зазначенням винних осіб пред’являється потерпілим. В разі відмови винними добровільно відшкодувати збитки - справа передається до суду.
Отже, щоб уникнути неприємностей, кожному, хто використовує отрутохімікати і хто займається бджільництвом, необхідно дотримуватися всіх норм і правил, не забувати про людську свідомість.
     Здолбунівська державна районна інспекція захисту рослин повідомила всіх сільських голів, керівників господарств, на території яких посіяний ріпак чи медоносні культури, щодо необхідності уникнення неприємних ситуацій і налагодження порозуміння з пасічниками.
Оксана МУДРАК,
начальник - головний державний інспектор 
захисту рослин Здолбунівського району.


Comments are now closed for this entry