Зліва направо: К. Шкарбан, Н. Попова, О. Білик.

ЗАМІСТЬ ПЕРЕДМОВИ
Кажуть, що білизна давня, як піраміди. І це справді так, бо історія текстильних матеріалів нараховує близько п’яти тисяч років. Вона свідчить, що в долині річки Ніл люди виготовляли тканини з льону, китайці у давнину освоїли виробництво шовку, а наші пращури робили волокна з луб’яних рослин і плели з них щось схоже на тканини, щоб захистити своє тіло. Саме натуральні тканини й сьогодні залишаються незамінними для постільної білизни. А це, як правило, бавовняні, лляні, шовкові. Ліжко, як казав ще Гі де Мопассан, - це наше життя. Тут, за його словами, ми народжуємося, тут кохаємо, тут ми вмираємо.
Загалом ми проводимо в постелі третину свого життя. І саме тому вимоги до постільної білизни, її якості мають бути особливими.
Як споживачеві здійснити безпечний вибір цієї білизни, якій з її широкого асортименту віддати перевагу, яку увагу безпеці цієї продукції приділяє держава — на ці та інші питання покликана була відповісти інформаційно-освітня програма, яка здійснюється в Україні за ініціативою концерну “Ярослав” - визнаного вітчизняного лідера з багатьох виробів домашнього текстилю. Називається вона “Дбаймо про здоровий сон.”РЕАЛІЇ І РОЗДУМИ
У Львові, наприклад, журналісти західного регіону в рамках реалізації названої вище програми зустрілися з начальником Центру сертифікації та випробувань продукції легкої промисловості Укрметртестстандарту Наталією Поповою, старшим науковим співробітником відділу гігієни дитинства Інституту гігієни та медичної екології Катериною Шкарбан та представником концерну “Ярослав” в західних областях України Оленою Білик (див. фото нижче).
Слухаючи їх виступи, чомусь пригадалися події більш як двадцятирічної давності, коли в Рівне приїздив посол Японії. Побувавши на місцевому льонокомбінаті, ознайомившись з його продукцією, в тому числі й з лляними простирадлами, він заявив, що таку постільну білизну в його країні може дозволити собі хіба що сім’я імператора...
Ми, доки працював льонокомбінат, могли дозволити собі такі простирадла також. Але це було давно. Багато років підприємство простоює, льонозаводи, які були збудовані на півночі області і забезпечували його сировиною, зруйновані. Та й вирощування самого льону через безглузду політику в галузі сільського господарства давно вже припинено. Замість льону збираються вирощувати... енергетичну вербу.
На початку лютого нинішнього року, щоправда, в обласній пресі з’явилося повідомлення, що льонокомбінат мають відновити і що на 25-гектарній площі, яку він займає, знову запрацюють люди. Колись їх тут налічувалося до 7000 чоловік!
Дай-то, Боже! Бо ж ми чомусь з такою легкістю втрачаємо те, що здобували важкою працею. А в результаті сьогодні Україна лише на 3 відсотки забезпечує себе тканинами власного виробництва. Все інше — завозять. Та й те, що виробляється у нас, - в основному синтетика. І часто її, виготовлену у підвалах, під маркою відомих брендів видають і продають як 100-процентну бавовняну продукцію.
Звичайно, що це вже є злочином перед людьми.

НЕ КУПИТИСЯ, КУПУЮЧИ...
Як же не втрапити на гачок до шахраїв-спритників, як вибрати для себе доброякісну і безпечну постільну білизну? Фахівці, які виступали перед журналістами, дали на ці запитання вичерпні відповіді. Насамперед, наголошували вони, варто в магазинах купувати вироби відомих фірм, як, наприклад, того ж концерну “Ярослав”, котрий зарекомендував себе з найкращої сторони і випускає сьогодні понад 700 найменувань продукції, що експортується в багато країн світу, в тому числі й в США та Канаду, країни Балтії.
Потрібно намагатися обирати постільну білизну з якомога більшим вмістом натуральних речовин, а для дітей — тим більше. Бо по комфортності перебування дитини в постільній білизні значення нормативів гігієнічних показників (гігроскопічності, повітропроникності, електричного опору і інших), за якими державними службами здійснюється жорсткий контроль із відповідною сертифікацією продукції, в 2-3 рази перевищують вимоги до постільної білизни дорослих.

УНІКАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ — ЛЮДСЬКІ РУКИ
Фахівці радять також при виборі постільної білизни користуватися такою унікальною лабораторією, як людські руки. Тобто, до білизни треба доторкнутися. Вона має бути м’якою, приємною на дотик, не викликати подразнення. А ще вона не повинна мати запахів фарби, хімії, плісняви.
Звертайте увагу на акуратність пошиття, якість швів, їх рівність, на використання спеціальних швів, котрі властиві тільки постільній білизні, на те, чи підібрані вони під колір тканини.
Як зауважила Катерина Шкарбан, комфортність сну залежить і від кольору постільної білизни. Він аж ніяк не повинен бути темним, тим більше — чорним, хоча й надто яскравим — теж, бо натуральні тканини менш яскраві, ніж синтетичні.

КІЛЬКА ПОРАД ФАХІВЦІВ СПОЖИВАЧАМ
Якщо ви щойно придбали постільну білизну — обов’язково виперіть її.
Постільну білизну ніколи не треба крохмалити.
Її не потрібно прасувати.
Обов’язково вимагайте документи про якість та безпеку товару (сертифікат і гігієнічний висновок). Пам’ятайте, що кожен з цих документів не замінює один одного!
Врахуйте, що маркування виробу обов’язково надає наступну інформацію:
найменування виробника
його торговий знак
адресу
телефон
склад тканини і умови експлуатації та догляду
дату виготовлення.
Завжди вимагайте і зберігайте чек на придбаний товар.
Комфортних вам снів!
Підготував Володимир ДРОЗЮК.

 

Comments are now closed for this entry