В нашому районі, як і в цілому в державі, триває обговорення проекту Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», голосування по якому в Верховній Раді планується у лютому. Закон набере чинності орієнтовно з 1 березня 2011 року.
Роз’яснення стосовно найважливіших положень Проекту дає заступник начальника управління – начальник відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Нонна Андріївна ХОРОШУН.

- Які фактори негативно впливають на діючу пенсійну систему?
- Насамперед – це демографічна ситуація (яка вимушує підвищувати пенсійний вік); низький економічний розвиток (не дає створити необхідний запас коштів для виплати пенсій і відповідно здійснювати їх підвищення); рівень безробіття (не дозволяє залучити додатковий ресурс до Пенсійного фонду у вигляді відрахувань); низькі заробітні плати (значить, низькі суми відрахувань до Пенсійного фонду); тінізація економіки; функціонування лише солідарної системи (не створює стимулів для громадян заощаджувати на майбутню пенсію); спецзакони, дострокові пенсії, переобтяженість бюджету Пенсійного фонду України транзитними виплатами, що є виплатами за рахунок Державного бюджету; соціальна несправедливість (5 років стажу і 25 років надають право на майже однакову пенсію).
- Назвіть, будь-ласка, які головні особливості пенсійної системи після реформи.


- В Україні передбачене існування трирівневої пенсійної системи: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (/ рівень); накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (// рівень); система недержавного пенсійного забезпечення (/// рівень). З 2004 року впроваджено солідарну систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та систему недержавного пенсійного забезпечення. Стан діючої пенсійної системи потребує невідкладного реформування. З цією метою передбачається запровадити II рівень пенсійної системи - обов’язкову накопичувальну систему пенсійного страхування та збалансувати діючу солідарну пенсійну систему.
Запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування дасть змогу урізноманітнити джерела доходів майбутніх пенсіонерів і забезпечити вищий рівень пенсій.
В той же час збалансування бюджету Пенсійного фонду та реформування солідарної пенсійної системи надасть змогу ліквідувати існуючі проблеми - забезпечити стовідсотково виплату пенсій із солідарної системи та ліквідувати диспропорції у розмірах пенсій, призначених у різні роки.
- Які зміни передбачено законопроектом щодо обрахунку пенсій? Чи будуть змінені коефіцієнти нарахування?
- Мінімально необхідний страховий стаж для набуття права на пенсію за віком, згідно з законопроектом, - 15 років. Розмір пенсії обчислюється в залежності від заробітної плати та тривалості страхового стажу. Ці основні принципи солідарної системи пенсійного забезпечення залишаються незмінними.
Крім того, час догляду за дітьми до 3 років зараховується до страхового стажу.
- Чи будуть зміни в пенсійному забезпеченні для працюючих пенсіонерів?
- Пенсії, призначені до набрання чинності законопроекту, виплачуватимуться у тих же розмірах, без будь-яких змін. Також не передбачено будь-яких обмежень у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам за виключенням спеціальних пенсій. Збережено механізм перерахунку пенсій для працюючих пенсіонерів. Пенсіонер, який після призначення пенсії продовжував працювати, через два роки матиме право на черговий перерахунок.
- Призначення пенсій здійснюватиметься лише із заробітку за даними системи персоніфікованою обліку?
- Для обчислення пенсії передбачається враховувати заробітну плату лише за даними системи персоніфікованого обліку. Це дасть можливість позбавити майбутніх пенсіонерів пошуку старих архівів та ліквідованих підприємств.
В той же час передбачається залишити старий порядок для тих, хто за період з 2000 року не набув достатнього страхового стажу.
- За скільки років заробіток треба буде брати тим, хто виходитиме на пенсію в 2011 році? Чи зберігається правило, що майбутній пенсіонер за бажанням може виключати із розрахунку заробіток за „невдалі” роки, і в якому саме обсязі?
- Для обчислення пенсії враховуватиметься заробітна плата за весь період за даними персоніфікації. При цьому передбачається зберегти нині існуючі правила "оптимізації" заробітку і навіть деяким чином розширити їх.
- Пенсії вчителів, лікарів, працівників культури — чи будуть зміни?
- Законопроектом збережено право на пенсію за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу призначається пенсія незалежно від віку, а також передбачається підвищити престижність роботи працівників бюджетної сфери шляхом виплати їм одноразової грошової допомоги при призначенні пенсії по віку як державним службовцям у розмірі 10 призначених місячних пенсій станом на дату призначення. Не передбачено будь-яких обмежень у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам за виключенням спеціальних пенсій.

 

Comments are now closed for this entry