Історія Здолбунівської ЦРЛ. Постаті і події

2010 р. Працівники відділення (зліва направо) Н. Т. Семенюк, С. В. Грох,
П. Є. Галянт, О. С. Бобик, О. Л. Чередарик, М. Ц. Романовська. 

 "Швидка допомога слухає", - цими словами щодня мої колеги розпочинають кожне своє чергування і прийом викликів. А вперше краяни почули цю фразу у далекому 1948 році, коли в м. Здолбунові на вул. Червоноармійській (тепер житловий будинок по вул. Княгині Ольги, 2) при поліклініці відкрився пункт швидкої медичної допомоги і почалося формування медичної системи району. Тоді з 8.00 до16.00 допомога надавалась медперсоналом поліклініки, а з 16.00 працювала "швидка". Основним її завданням було надання допомоги при раптових захворюваннях, нещасних випадках та пологах. Виклики приймала по телефону за номером 03 молода медична сестра Софія Дмитрівна Боярчук. Виїзди за викликами здійснювались кінною упряжкою, якою управляв їздовий Олексій. Медичну допомогу надавали дермато-венеролог В. Сафронов, судмедексперт Кубишкін, лікарі Баран, Лопенко, Р. М. Шульмейстер, Н. І. Солонінко.
У 1950 р. "швидку" перемістили з вул. Червоноармійської на вул. Фабричну, у будинку, де знаходилась стоматполіклініка, аж до 1973 р. вона займала дві кімнати. У тому ж 1950 р. на "швидкій" з’явився перший автомобіль - ГАЗ-51-карета, обладнаний ношами. Першими водіями були П. Я. Ярошик, Черешнєв, М. К. Северинчук. Наприкінці року була введена в штат перша фельдшерська бригада з цілодобовим режимом роботи. Медична допомога надавалась фельдшерами М. Г. Дегтяренко, Г. О. Євсеєвою, Л. С. Шолудько та Л. Жайворон. Лікарі продовжували свою роботу на "швидкій" після 16.00. Тоді там працюють Н. К. Калкіна, акушер-гінеколог Ткаліч.
У 1961 році сформовано і введено в штат другу фельдшерську бригаду, автопарк поповнився УАЗом (водій І. С. Нетикша). Розпочали свою трудову діяльність лікарі О. А. Комарець, М. М. Якимчук, С. П. Чилій, І. С. Кобрин. Невідкладна допомога лікарями надається тільки у нічний час, в інший - працюють фельшери.

1948 р. Перша карета швидкої допомоги.


З кінця 60-х років починає функціонувати відділення швидкої невідкладної допомоги з цілодобовим режимом роботи при Здолбунівській лікарні (очолив Бризгалов) і відкривається пункт швидкої допомоги при Мізоцькій (лікар Купчик). Тоді ж на "швидкій" з’явились радіостанції. Вперше налагодив радіозв’язок П. Ф. Бухало.
З часом нарощується матеріально-технічна база відділення, поповнюється і поліпшується автопарк. У 80-х в ньому з’являється спеціально обладнаний санітарний автомобіль - РАФ, і до 1991 р. на "швидкій" працюють тільки РАФи.


Вводяться і штатні посади лікарів (Городецький та Лось), фельдшера-диспетчера, який приймає виклики від населення, третя бригада з цілодобовим режимом роботи. В цей час розпочинають свою трудову діяльність лікар Г. К. Гаврилюк, який згодом очолюватиме відділення "швидкої", та фельдшери П. Є. Галянт, М. М. Ростопко, А. Ф. Повстанський, Б. В. Гладиш, О. С. Бобик.

 1987 р. Черговий персонал швидкої допомоги (зліва направо) водії Л. С. Горщарук, М. І. Каба,
лікар О. Д. Якобюк, фельдшер А. Коровінков, водій В. М. Шпарлюк.


В кінці 80-х вводиться спеціалізація "медицина невідкладних станів". Приходять "свої" лікарі - лікарі швидкої допомоги - М. П. Мельник, Г. М. Романюк, О. І. Бухало, О. А. Шипілов, О. М. Яценюк. Саме в цей час значно розширюється кадровий потенціал відділення, починає працювати четверта цілодобова бригада. В колектив вливається молоде поповнення - лікарі О. Тимощук, С. Комар, С. Грох, В. Кінах, згодом - Р. Мулик, М. Марченко, О. Чередарик, О. Петришина, фельдшери - подружжя Ю. і Т. Сеників, 
Г. Бутринська, В. Піддубний, Ю. Капітула, В. Змієвський. Урізноманітнюється і автомобільний парк відділення. Зношені РАФи змінюють УАЗи, "Волга", а пізніше - іномарки "Тойота", "Фольксваген", "Рено".

Колектив "швидкої" наприкінці 90-х.


Сьогодні «швидка» району - це відділення швидкої невідкладної медичної допомоги при Здолбунівській ЦРЛ і пункт швидкої невідкладної медичної допомоги при Мізоцькій райлікарні. Це шість цілодобово працюючих бригад (4 у Здолбунові і 2 у Мізочі), які надають допомогу за всіма медичними профілями дорослим і дітям. У штаті служби нині 76 одиниць медичного і іншого персоналу: 7 лікарів медицини невідкладних станів І та вищої категорій, 36 фельдшерів І і вищої категорій, 9 молодших медичних сестер, 24 водії.
Щорічно колектив швидкої допомоги обслуговує понад 57300 осіб дорослого і дитячого населення району, здійснює більше 30000 виїздів. Радіус обслуговування у відділенні - 20 км, на пункті «швидкої» - 16 км.

 Лікар О. Л. Чередарик і фельдшер О. В. Сидорчук за роботою.


...Роботу можна охарактеризувати цифрами, історію - датами і часом призабутими прізвищами. Та за ними не розгледіти душі колективу - спільного ядра, яке об'єднує, згуртовує людей. Для нас це - любов до подорожей та до України. Ось уже кілька років поспіль ми успішно гуртом мандруємо. Нам вдалося побувати в райських садах «Софіївки» в Умані, розкрити секрет світу, заглянувши всередину «Яйця» - музею писанки в Коломиї, потримати в руках веселку в струмках Джуринського, Женецького та Дзембронського водоспадів. Нам скорилися такі карпатські вершини, як Хом'як (1542 м), Смотрич (1898 м) і навіть велична красуня Говерла (2061 м). Ми плавали річками, спускалися під землю, їздили потягом, їли з одного казана, спали під одним небом...
Світлана ГРОХ,
завідуюча відділенням швидкої невідкладної
медичної допомоги Здолбунівської ЦРЛ.
Фото з архівів працівників швидкої допомоги.

Comments are now closed for this entry