Мітинги протесту на Майдані Незалежності у Києві та інших містах країни, організовані представниками малого та середнього бізнесу проти прийняття Податкового кодексу, стали подією номер один на сторінках центральних і регіональних газет та телеканалів. Як відомо, мітингувальники звернулися до Президента України з вимогою ветувати цей документ, що глава держави й зробив минулої середи.
В тому, що діюче податкове законодавсто потребує реформування, сумніву немає. Адже без цього неможливо реалізувати Програму економічних реформ Президента і Уряду, неможливий подальший розвиток країни, підняття життєвого рівня громадян. Питання лише в тому, як зробити так, аби новий Податковий кодекс відповідав інтересам і держави, і підприємців, і інших верств суспільства, щоб підприємлива людина не намагалася обманути державу, а навпаки, дбаючи про свій добробут, доклала всії зусиль, щоб забезпечити і добробут держави.
За словами Прем’єр-міністра України Миколи Азарова, вплив малого бізнесу на формування доходів державного і місцевих бюджетів досить незначний, лише кілька відсотків. А тому, на його думку, потрібно створити стимули для розвитку підприємницької діяльності, економіки в цілому. Новий Податковий кодекс, вважає Прем’єр-міністр, дасть можливість зменшити податковий тиск, не допускаючи при цьому втрат доходів бюджету.
Яку ж частку у формування районного бюджету вносять підприємці Здолбунівщини, як взагалі розвивається наш малий бізнес, ми поцікавилися у начальника управління економіки райдержадміністрації
В. В. БУХАЛО.

 

- Валентино Віталіївно, скільки підприємців працюють у нашому районі?
- Чисельність зареєстрованих підприємців (фізичних осіб) становить 2219. 22 з них зареєструвалися у 2010 році. За кількістю фізичних осіб-підприємців наш район займає 5-те місце в області.
На 10 тис. населення у 2010 році припадає 34 одиниці суб’єктів малого підприємництва, що на 1 од. більше показника 2009 року. За цим показником Здолбунівський район займає 2-ге місце в області (по області – 46 одиниць).
Всього діючих малих підприємств – 188 одиниць.
У сфері малого підприємництва району працює 3620 осіб, тобто 35 відсотків усіх зайнятих у господарському комплексі, соціальній та гуманітарній сферах району.
У районі функціонує 6 ринків, де створено 493 торгових місця, 292 магазини, 57 підприємств ресторанного господарства та 55 закладів побутового обслуговування населення.
- Які основні сфери діяльності представників малого бізнесу?
- За основними видами діяльності найбільше малих підприємств працює в оптовій та роздрібній торгівлі, промисловості, будівництві та сільському господарстві. За рахунок використання потенціалу малого підприємництва вирішено проблему пасажирських перевезень та торговельного обслуговування навіть у найвіддаленіших населених пунктах району.
- Який внесок у наповнення районного бюджету роблять підприємці?
- Частка надходжень до місцевого бюджету від діяльності суб’єктів малого бізнесу у 2010 році становить 3,5 відсотка і склала з початку року 1,7 млн. грн., що на 0,5 млн. грн. більше відповідного періоду минулого року.
Питома вага малого підприємництва у загальному обсязі реалізації продукції району з початку 2010 року становить 26 відсотків або 132 млн. грн.
- Які кроки робить районна влада для підтримки малого бізнесу?
- З метою забезпечення комплексної підтримки розвитку малого підприємництва та підвищення ефективності використання його потенціалу в районі прийнята Програма розвитку малого підприємництва на 2009-2010 роки. Завдяки її реалізації забезпечено позитивну динаміку показників діяльності суб’єктів малого підприємництва та розвиток інфраструктури підтримки підприємців.
Важливим кроком для сприяння розвитку підприємництва є спрощення процедури видачі документів дозвільного характеру для суб’єктів підприємницької діяльності. З цією метою створені та діють реєстраційний та дозвільний центри, в яких ведеться реєстр документів дозвільного характеру, забезпечується безоплатне консультування з питань їх отримання.
Для здійснення підприємницької діяльності у районі забезпечується безперешкодний викуп та здача в оренду земель несільськогосподарського призначення. Так, протягом 2009-2010 років суб’єктами підприємництва придбано 31 земельну ділянку загальною площею 28 га на суму 1,24 млн. грн. для розміщення об’єктів комерційного використання. Крім того, відбувся продаж права оренди на 4 земельні ділянки, вільні від забудови, на територіях Мізоцької селищної, Дерманської Другої і Здолбунівської міської рад загальною площею 3,32 га та загальною ціною продажу – 37560 грн.
У 2007 році було затверджено Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду та орендні ставки на нерухоме майно, якою для суб’єктів малого підприємництва передбачено знижений коефіцієнт 0,7.
Здані в експлуатацію та діють ряд об’єктів, власниками і орендарями яких є підприємці. Передано в оренду та у власність для ведення підприємницької діяльності понад 5 тис. кв. м незадіяних приміщень спільної власності територіальних громад району.
З метою фінансової підтримки малого бізнесу забезпечується участь підприємницьких структур району у проведенні закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти. З початку року на тендерних умовах закуплено у підприємців продуктів харчування на суму 920 тис. грн. (за відповідний період 2009 року – 689,6 тис. грн.).
Упродовж 11 місяців 2010 року за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття отримали одноразову допомогу для здійснення підприємницької діяльності 28 осіб на суму 34 тис. грн. (за 11 місяців 2009 року такі виплати не проводились).
Основним завданням у сфері підтримки малого підприємництва є збільшення обсягів залучення інвестицій в економіку району, в т.ч. для розвитку малого підприємництва. Триває робота з наповнення даних до Єдиного реєстру щодо наявних на території району існуючих промислових майданчиків, вільних нежитлових приміщень, земельних ділянок несільськогосподарського призначення, незадіяних або недостатньо задіяних у виробничому процесі, які можуть бути запропоновані потенційним інвесторам.
Всебічне сприяння розвитку малого та середнього бізнесу як одного із основних джерел наповнення бюджету та забезпечення зайнятості населення і надалі залишатиметься основним пріоритетом в роботі органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.
- Дякую за розмову.
Інтерв’ю взяла
Людмила ВАСЮК.

Comments are now closed for this entry