Благодатної осінньої пори, коли завершується збирання вирощеного врожаю, коли настає пора оцінити зроблене протягом року, приходить до нас професійне свято сільських трудівників. Сьогодення наше непросте. Вистачає проблем. І нехай не в гараздах і спокої, а все ж у мирі і надіях на краще ми відзначаємо День працівників сільського господарства.
З давніх-давен Україна славилася добрими, талановитими і працьовитими людьми. Наша держава була і залишається осередком міцних та усталених сільськогосподарських традицій. Завдяки “золотим рукам”, мудрості, досвідченості хліборобів живе українська нива.
У господарському комплексі Здолбунівщини сільське господарство займає важливе місце. До речі, в загальному обсязі виробництва валової продукції сільського господарства Рівненщини питома вага нашого району становить 6 відсотків. А в січні-жовтні нинішнього року загальне виробництво продукції сільського господарства проти відповідного періоду 2009 року збільшилось на 6,6 % і становить 156 млн. грн., в тому числі сільськогосподарські підприємства виробили 33,5 млн. грн. валової продукції, що на 1,2 млн. грн. більше минулорічного. Серед районів області наш займає друге місце з виробництва валової продукції по всіх категоріях господарств, що свідчить про те, що наші трудівники полів і ферм вміють працювати та гідно виходити зі складних, часто непередбачуваних ситуацій.
Сільськогосподарські підприємства району в цьому році намолотили 22,3 тис. тонн зернових та зернобобових культур, включаючи кукурудзу на зерно при середній врожайності 25 центнерів з гектара. Найвищої врожайності досягнуто в ПСП ПП “Здолбунівське” – 52,6 центнера з гектара, ПСП “Хлібороб” – 32,5 цнт/га, ФГ “Хлібний дар Л” – 32,7 цнт/га, керівниками яких є Петро Кравчук, Петро Мосійчук, Мирослав Лапчук.
Немало зусиль докладено і буряководами. Сільськогосподарськими формуваннями вирощено понад 31 тис. тонн солодких коренів при середній врожайності 240 цнт/га. Найкращих результатів досягли трудівники ТзОВ “Колос-інвест”, які зібрали понад 3,0 тис. тонн, де середня врожайність склала 247 цнт/га.
Вагомий внесок у загальний доробок району у виробництві продукції рослинництва зробили фермерські господарства “Агросім”я”, “Нива”, “Росавка”, “Компроміс”, “Орхідея Н”, які очолюють Валентина Васільєва, Олександр Лапчук, Валерій Луцюк, Олег Болотнюк, Валерій Назаревич. Потужно працює в цьому напрямку і підприємець Володимир Нестерчук.
Разом із збиранням урожаю аграрні підприємства проводили й інші осінні роботи. Наприклад, під урожай 2011 року посіяли озимі на зерно на площі 4,6 тис. га, що становить 113 відсотків до прогнозу. Також суттєво збільшено посів озимого ріпаку (1528 га проти 1160 га торік).
За активної участі господарств району було проведено 4 ярмарки з продажу сільськогосподарської продукції в м. Рівне. Чотирнадцять разів сільгоспвиробники їздили до Києва.Особливо тут відзначився приватний підприємець Володимир Нестерчук, який реалізовував овочеву продукцію на цих ярмарках.
Продукція сільськогосподарського виробництва нашого району була широко представлена і на обласному святі обжинків в м. Млинові, зокрема, ПП “Мізочпродукт”, яке очолює Олександр Андріюк, та ВАТ “Здолбунівський завод продтоварів”, де керівником Олександр Скринник.
Значну допомогу сільськогосподарським товаровиробникам в підборі якісного насіннєвого матеріалу надає Здолбунівська державна насіннєва інспекція, яку очолює Наталія Коберник.
Однією з важливих галузей сільського господарства, основною сировинною базою для переробної, харчової та легкої промисловості є тваринництво. Відрадно, що за січень-жовтень ц. р. виробництво основних видів тваринницької продукції зросло. Скажімо, виробництво м’яса, в порівнянні до відповідного періоду минулого року, становить 107 %, яєць – 120 %, нарощено поголів’я свиней на 6,6 тис. голів і наразі воно складає 15,4 тис. голів. На жаль, в цілому по району протягом нинішнього року намітилась тенденція до скорочення чисельності великої рогатої худоби, в тому числі корів. Зменшується і виробництво молока, падають надої. Але є господарства, де тваринництво знаходиться на досить-таки хорошому рівні, де нарощується поголів’я тварин та підвищується їх продуктивність. В цьому відзначаються ПСП ПП “Здолбунівське”, ПСП “Хлібороб”, ТзОВ “Полісся Агро” та “Племзавод”.
У червні цього року в ФГ ім. Шевченка розпочав роботу доїльний зал “Паралель”, розрахований на 500 корів, а також завершилась реконструкція корівника під боксове утримання. Практично завершена реконструкція трьох приміщень ТзОВ “Племзавод”, яким було закуплено в Північній Ірландії 500 свинок англійської селекції з метою створення високоякісної племінної бази, що нині налічує 4546 голів.
Значний внесок у розвиток галузі тваринництва роблять спеціалісти державної ветеринарної медецини. Варто відзначити тісну співпрацю сільськогосподарських таваровиробників з районними інспекціями - захисту рослин (Оксана Мудрак), державного технічного нагляду (Віталій Бойко), якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції (Олексій Гамера), а також із ЗАТ “Транспортер” (Станіслав Середюк), переробними підприємствами - ВАТ “Радивилівмолоко”, “Острозький молокозавод”, ВАТ “Дубно-молоко” і “Дубно-цукор”.
Нові завдання, що стоять перед аграрниками вимагають від всіх нас виняткової дисципліни, уміння глибоко аналізувати стан справ, працювати на перспективу, постійно орієнтуватись на нове, бути непримиренними до недоліків.
Дорогі наші хлібороби, хай і надалі рясно колосяться щедрими врожаями ваші ниви, хай втілюються у життя ваші плани, задуми та сподівання.
Роман ДРОЗД,
заступник голови райдержадміністрації,
виконуючий обов’язки начальника
управління агропромисловогорозвитку РДА.

Comments are now closed for this entry