Сезон збільшення надоїв молока у розпалі. Однак селян це не радує, оскільки заготівельники знизили закупівельну ціну на нього: 1.40-1.60 за літр - це все, що вони нині пропонують власникам корів. Сільські мешканці обурені. Адже для багатьох з них здача молока - єдиний постійний заробіток, до того ж у магазинах молочні продукти не подешевшали.
Заготівельники свою позицію аргументують низькою жирністю молока, зниженням його експорту, зростанням вартості бензину, газу, необхідністю підвищення заробітної плати та ін. Однак при цьому ніхто не враховує, скільки потрібно затрат на заготівлю кормів, скільки сил і часу забирає у селянина догляд за його годувальницею-корівкою. Користуючись безвихіддю сільських мешканців, заготівельники безсовісно грабують їх. Селяни ж, тамуючи в собі образу за таку несправедливість, все ж мусять здавати молоко, бо при їх бідності навіть тих 200-300 гривень в місяць - теж гроші. Доки це триватиме? Питання поки без відповіді.
Цю ситуацію намагається врегулювати держава, заявивши про недопустимість цінових спекуляцій під час закупівлі молочної сировини у населення з боку молокопереробників. Були затверджені відповідні граничні мінімуми. Жорсткий контроль за їх дотриманням запровадила і Рівненська облдержадміністрація, закликавши ще у квітні молокопереробні підприємства Рівненщини утримувати закупівельну ціну на рівні 1.70 грн. за літр при жирності 3, 4 %. Проте деякі з них відкрито ігнорували вимоги влади. Так, в ряді сіл, зокрема і нашого району, зафіксована закупівля молока навіть за ціною 1.40 грн. Є й випадки, коли встановлювалися різні ціни на молоко однакового гатунку. З приводу цього обласним відділенням Антимонопольного комітету оштрафовано п’ять молокопереробних підприємств Рівненщини.
Як заявив керівник групи радників голови ОДА Олександр Чуприна під час нещодавньої презентації доїльного залу в ФГ ім. Шевченка, між виробниками і переробниками молока мають бути чесні партнерські відносини. І обласна влада здійснює систематичну роботу в цьому напрямку, ведучи з керівництвом молокозаводів постійний діалог. Однак вагомих важелів впливу на них, зокрема юридичних, облдержадміністрація не має. Дієвим способом вирішення цієї ситуації, на думку Олександра Чуприни, є бойкотування самими селянами недоброчесних підприємств, припинення здачі їм молока.
Про закупівельні ціни на нього йшлося і на недавній нараді у голови райдержадміністрації Миколи Євчука. В кабінет керівника району були запрошені сільські голови, заступник голови РДА з питань АПК Роман Дрозд, головний спеціаліст інспекції якості та формування сільськогосподарської продукції ОДА Олексій Гамера та представники молокопереробних заводів. На жаль, останні на нараду не з’явилися.
Як відзначив Микола Павлович, питання ціни на молоко піднімають під час його особистих прийомів селяни в усіх населених пунктах району. Скаржачись на заготівельників, вони сподіваються на допомогу влади.
Своїми думками щодо цієї проблеми поділилися всі учасники наради. Голова РДА висловив пропозицію написати відповідні звернення до обласної держадміністрації, Антимонопольного комітету, сподіваючись, що й інші райони діятимуть так же, і тоді, можливо, на вищому рівні будуть здійснені конкретні кроки у цій справі. Адже ситуація, коли за рахунок важкої праці селян хтось заробляє надприбутки, є неприпустимою.
Людмила ВАСЮК.

Comments are now closed for this entry