Кримінальну справу щодо колишнього голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича передано до Верховного Суду України для визначення її підсудності. Перший заступник гeнерального прокурора Віктор Пшонка затвердив обвинувальний висновок у цій справі за обвинуваченням Зварича в отриманні хабарів в особливо великих розмірах та одного із суддів цього ж суду у пособництві в отриманні хабарів.
Наприкінці 2008 року справа Зварича викликала значний суспільний резонанс. Вона стала символом корупції та вседозволеності в судових органах України. Як не намагалась попередня влада вгамувати цей скандал, та нічого в неї не вийшло. Людям набридли відверті знущання чиновників та байдужість влади.
Нагадаємо, що кримінальну справу проти голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича було порушено Генеральною прокуратурою України у грудні 2008 року. Суддю звинувачували у хабарництві в особливо великих розмірах. А саме – отриманні хабара в 100 тис. доларів. При обшуках вдома та на роботі у Зварича було виявлено ще 1 млн. доларів та 2 млн. гривень. На запитання, звідки такі гроші, екс-суддя відповів, що він їх позичив. Крім цього, Зварич сказав, що українці мають гарну традицію колядувати. В його випадку – це таке собі виправдання наявності великих грошових сум у кабінеті. Мовляв, «колядники» самі обсипали весь кабінет Зварича грошима. Погодьтесь, виправдання не дуже переконливе.
Досудове слідство у справі отримання хабара в особливо великих розмірах проти колишнього судді Зварича завершилося в 2009 році, однак до цього часу він знайомився з матеріалами слідства. Щоб пришвидшити процес ознайомлення з матеріалами справи Генпрокуратура звернулася до суду, який своїм рішенням міг би обмежити термін ознайомлення. За словами Олександра Медведька, суд встановив термін для ознайомлення з матеріалами справи - 15 червня. Оскільки цей термін завершився, в Генпрокуратурі склали відповідний протокол, однак Ігор Зварич відмовився його підписати. Тим не менше, генпрокурор підкреслив, що, згідно з карно-процесуальним законодавством, процес ознайомлення зі справою завершено і попереду тільки суд. Так, злочинець отримає по його «заслугах».
Яке б покарання чекало на Ігоря Зварича, якщо б при владі залишався Віктор Ющенко? Швидше за все, екс-суддя не визнав би свою вину та отримав би максимум три-чотири роки в’язниці. Більше року він вже відсидів. Потім його б направили до зони, де відбувають покарання працівники міліції, прокуратури й суду, - в місті Мена, Чернігівська область. За так звану «хорошу поведінку» за рік його б звільнили достроково. І все! Про Зварича б забули, а він і надалі б продовжував своє злочинне життя.
На щастя, сьогодні в Україні новий Президент. Президент принциповий та вольовий. Тому на м’який вирок Зваричу сподіватись не варто. Він це розуміє і навіть намагався «з’їсти» матеріали своєї справи під час ознайомлення з ними. Так, екс-суддя погриз 600 аркушів власної справи. Та це йому не допомогло. Навпаки, проти Зварича було відкрито нову справу за ст. 357 Кримінального Кодексу України, яка розслідуватиметься в окремому виробництві. А слідчі, що допустили таку недбалість, були одразу звільнені з органів прокуратури.
Президент України діями, а не словами показує, що він зацікавлений в побудові правової держави та забезпеченні верховенства права в Україні. Розпочата ним судова реформа нарешті викоренить корупцію з судових органів влади. Українські судді мають зрозуміти, що Президент налаштований безкомпромісно. А хто зневажатиме правовими нормами та надалі продовжуватиме свою безчесну діяльність, той буде відповідати перед законом і громадянами. Час популізму і «помаранчевої вседозволеності» закінчився. Настав час закону та реформ, що мають за мету вивести Україну з прірви.
Петро Стельмах.

Comments are now closed for this entry