На всіх населених континентах гримлять війни, щороку більшає вбивств, зґвалтувань, збройних нападів. Так хочеться думати, що бодай домашнє вогнище, власна сім’я є надійним прихистком, де можна сховатися від стресів і навантажень неспокійного світу. Ми прагнемо захисту, підтримки та любові, проте для значної кількості людей це недосяжно, бо саме в родині для них міститься джерело загрози.
“Сімейні бійки стали в нас звичайною справою. Раніше так не було”, – каже матір родини. “Дітей, жінок б’ють, як заведено. Дітей часто лупцюють дуже сильно. Люди втомлюються за день, а на дітях виплескують свою злість”, – стверджують опитані щодо насильства в сім’ї.
Нині, коли громадяни повсюдно усвідомлюють власні права та свободи, домашнє насильство вийшло “на люди”. Раніше замуроване в стінах будинків, де про нього ніхто не знав, окрім безпосередніх учасників – насильників і жертв, – насильство над жінкою, втім, досі не усвідомлюють як особливу соціальну проблему. Його радше все ще сприймають як результат вияву “неконтрольованої чоловічої агресії”, часто трактуючи її як “сексуальну пристрасть”. До того ж, чоловіки-агресори не дозволяють жінці розповідати про свої страждання та приниження, чітко контролюють це. Підсвідомо вони бояться, що проти їхньої “сили” може знайтися інша, яка стане на захист жінки. Тому такі чоловіки “бити б’ють, а плакати не дають”.
На території Здолбунівського району, починаючи з січня 2010 року, зафіксовано 249 повідомлень та заяв щодо вчинення насильства в сім’ї. Працівниками Здолбунівського РВ УМВС з початку року на правопорушників, які вчинили насильство в сім’ї за ст. 173-1 КУпАП України складено 175 адміністративних протоколів, а в минулому році - 112, дільничними інспекторами міліції складено 171 адміністративний протокол, торік - 110.
Кримінальний кодекс України стоїть на сторожі прав кожного з нас. Якщо вас скривдили, ви заслуговуєте на підтримку та допомогу, а злочинці – на осуд і покарання. Закон чітко визначає рамки правомірної поведінки та вказує відповідальність осіб, які свавільно вийшли за його межі в повсякденному житті. По захист ви можете звертатися за номером 102 чи в районне відділення УМВС України у Рівненській області.
Якщо від домашнього насильства самому захиститися практично неможливо, то на нічних вулицях кожен – сам за себе. Ось декілька практичних порад, як не стати жертвою ґвалтівника чи злодія:
попереджайте рідних про час свого повернення, якщо це можливо, домовтеся, щоб хтось зустрів вас;
не створюйте провокаційної зовнішності, сховайте ланцюжки, великі сережки, прикраси;
попросіть перехожих, щоб провели вас (бажано осіб похилого віку або військових);
тримайтеся лівого боку вулиці;
оминайте арки, підземні переходи, темні двори;
якщо вас хтось переслідує – кричіть! Не бійтеся незручних ситуацій, коли, наприклад, упізнаєте в “переслідувачі” власного сусіда, краще перестрахуватися;
стукайте у двері та вікна магазинів і квартир, розташованих на першому поверсі;
можете застосувати до переслідувача психологічний підступ – спробувати розжалобити, прикинутися божевільним чи хворим (наприклад, на венеричне захворювання) тощо, фізичний захист (пісок в очі, удар у пах).
Пам’ятайте, що відчайдушна самооборона рятує жертву в чотирьох із п’яти випадків!
Наслідки насильства важко недооцінити. Жертви отримують важкі тілесні та психологічні травми, які в майбутньому можуть призвести до значно страшнішого – алкоголізму, наркоманії, втрати почуття власної гідності, а в окремих випадках і до самогубства.
Насильство можна сміливо називати не новою, проте глобальною проблемою людства на черговому етапі розвитку. Нашою спільною метою має стати припинення поширення міжперсональної, насамперед родинної, агресії, адже вона згубно впливає не лише на окремі особистості, а й на суспільство загалом, на рівень культури нації, наших сімей. Адже, як не крути, а важливіша за все погода в домі. А все інше ми владнаємо, обов’язково владнаємо... за допомогою парасольки!
Вікторія ГЕТМАНЧУК,
помічник дільничного інспектора міліції
Здолбунівського РВ УМВС України в Рівненській області,
сержант міліції.

Comments are now closed for this entry