9.09.2009 р. Кабінет Міністрів України затвердив Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених приватних житлових будинків садибного типу, дачних і садових будинків із господарськими спорудами та будівлями, зведених без дозволу на виконання будівельних робіт. Цей порядок встановлює механізм та умови прийняття в експлуатацію будинків, споруджених до 1 січня 2008 р., й діятиме до 31 грудня 2010 р.


Ухвалення Тимчасового порядку викликане тим, що в Україні з 1992 р. через складний зарегульований і довготривалий порядок землевідведення, розроблення, погодження і затвердження проектної документації, оформлення дозвільних документів на здійснення будівництва з’явилося багато самобудів. Тимчасовий порядок дає можливість за спрощеною процедурою здати в експлуатацію й отримати право власності на збудований індивідуальний житловий будинок без дозволу на виконання будівельних робіт.
Щоб отримати сертифікат, потрібно подати в інспекцію держархбудконтролю наступні документи :
якщо загальна площа будівлі до 200 м кв. (І категорія) - заяву; довідку про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради; технічний паспорт, виданий БТІ;
якщо загальна площа до 350 м кв. (ІІ категорія) - до вже названих документів додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля; звіт про проведення технічного огляду на відповідність приватної будівлі державним стандартам, будівельним нормам і правилам, нормативним актам із пожежної безпеки, санітарному законодавству, що діяли на момент закінчення будівництва, складений організацією, яка має відповідну ліцензію, і погоджений із органами державного пожежного нагляду та державною санітарно-епідеміологічною службою;
якщо загальна площа будівлі понад 350 м кв. (ІІІ категорія) - ті ж документи, що й для другої категорії, але замість технічного огляду проводиться технічне обстеження з оформленням відповідного акту.
Жодних винятків щодо надання зазначених документів законодавством не передбачено.
Незважаючи на те, що Тимчасовий порядок є своєрідною амністією для громадян, які з тих чи інших причин звели без дозволів на виконання будівельних робіт споруди й виявили бажання їх узаконити, за фактом порушення чинного законодавства інспекція ухвалює рішення про притягнення забудовника до адміністративної відповідальності. Але сума штрафу символічна - від 85 до 170 грн. А вартість сертифіката відповідності залежить від категорії будівлі: 88,4 грн. - для І, 265,2 грн. - для ІІ, 530,4 грн. - для ІІІ категорії.
Хоча влада йде людям назустріч, даючи можливість дешево оформити право власності на свій приватний будинок, все ж забудовники чомусь не поспішають це робити, хоча мають бути самі в цьому зацікавлені. Можливо, причиною є мала поінформованість громадян з цього питання. Все ж в інспекції сподіваються, що справа зрушить з місця, адже термін дії Тимчасового порядку незабаром закінчиться. Отож, не упустіть шанс узаконити свій самобуд і стати його власником.
Юрій ВОРОНИЦЬКИЙ,
головний державний інспектор інспекції державного
архітектурно-будівельного контролю в Рівненській області.

 

Comments are now closed for this entry