Історія Здолбунівської ЦРЛ. Постаті і події

(зліва направо) завідуюча терапевтичним відділенням, лікар вищої категорії
Л. М. КОЖЕДУБ та лікар-кардіолог О. В. ГЕРАСИМЧУК.

Відлік історії терапевтичної служби району починається із датованої 1920 роком згадки про туберкульозне відділення по вул. Тихій в м. Здолбунові. У 50-х роках минулого століття лікуванням терапевтичних хворих опікуються Людмила Іовна Кондрацька та Євдокія Кіндратівна Горбаньова, яка була ще і рентгенологом. Існувало дві дільниці обслуговування хворих на дому. Дільничні терапевти працювали в поліклініці, що знаходилась на вул. Полуботка (колишня Червоноармійська).


У 1953 р. завідувачем відділення призначили Галину Костянтинівну Шидловську. Функції дільничного терапевта тоді виконувала Л. С. Презет. Через рік, у 1954 р., у відділення вперше було придбано апарат ЕКГ (плівки проявлялися, закріплювалися, сушилися). А в 1957 р. по вул. Червоноармійській відкрилось терапевтичне відділення на 30 ліжок.

Медсестра К. С. ІСКОВА міряє тиск пацієнту.

1961 рік. Завершено будівництво нової лікарні. Терапевтичне відділення, розраховане на 50 ліжок, розмістилось на її другому поверсі. Після злиденного перебування у старому корпусі хворі і медперсонал відчули справжній комфорт. Крім того, відкрився кабінет функціональної діагностики, в якому визначалась вентиляція легень, здійснювалась осцилографія, вимірювали венозний тиск. Працювала там лікар Ольга Олександрівна Туркот. До двох існуючих в місті терапевтичних дільниць додалась іще одна. На посаду лікаря-ендокринолога призначено Антоніну Сигізмундівну Галінську, шляхетного, високо ерудованого фахівця.


Лікар-терапевт С. О. РЕМІСЬКО.

У 1966 році терапевтичне відділення очолила Людмила Іовна Кондрацька, високоосвічена, інтелігентна людина. У 1961 р. її було нагороджено орденом “Знак пошани”, у 1978 р. – орденом “Жовтневої революції” і медаллю ветерана праці. В 1968 р. Людмила Іовна отримала вищу атестаційну категорію. В той же час в лікарні працюють такі корифеї терапевтичної служби Здолбунівської ЦРЛ, як лікар-кардіолог Надія Іванівна Хамазюк, лікар-гастроентеролог Ніна Григорівна Склярук (Миколюк), Раїса Григорівна Миколова, Квіта Василівна Герасимчук, Дана Степанівна Мельник, Василь Григорович Бучик. Ці лікарі, згідно з графіком, здійснють ротацію поліклініка-стаціонар. А у відділенні вже обладнано стоматологічний кабінет, в якому обслуговування хворих веде лікар-стоматолог.


Крапельницю готує процедурна медсестра Л. І. ВЛАСЮК.

За словами моїх старших колег, 60-ті були роками розквіту медицини в районі і області: відкривались спеціалізовані кабінети, запроваджувалось багато нових методик лікування та обстеження хворих, наукова організація праці. Лікарі систематично підвищували кваліфікацію. Навчалися і у своїй лікарні за участю дільничних терапевтів району, і щомісячно в обласній лікарні, переймали досвід на республіканських базах. Поліклініка Здолбунівської ЦРЛ, а згодом і терапевтичне відділеня, теж стали базою передового досвіду в області.
У 1974 р. у відділення прийшли перші лікарі-інтерни Ганна Михайлівна Курчевська, Любов Володимирівна Тимощук, Ігор Михайлович Курчевський, Роман Богданович Грицак, Олег Юрійович Висоцький, пізніше – Ніна Василівна Натяжко, Ігор Ярославович Добровольський, Людмила Семенівна Дедюх (Добровольська), Юрій Владиславович Симонович, Петро Іванович Борисюк, Софія Олександрівна Ремісько і я сама.


Старша медсестра терапевтичного відділення В. В. САМЧУК.

У 1983 році завідувачем терапевтичного відділення призначено Ніну Григорівну Миколюк, мудрого, висококваліфікованого лікаря-терапевта з великим досвідом роботи з хворими. Під її керівництвом працювали Ніна Евальдівна Мокрій, Софія Олександрівна Ремісько і Олександр Феодосійович Карпюк. На той час відділення налічувало 75 ліжок.


Сестра-господиня С. О. ЧЕРНЕГА.

З 1989 р. завідувачем відділення стає Ніна Евальдівна Мокрій, енергійна, красива, розумна жінка, яка свою трудову діяльність розпочала з приймального відділення Здолбунівської ЦРЛ. В роки її завідування було завершено будівництво нового терапевтичного корпусу, і у 1991 р. терапевтичне відділення розділили на кардіологію (45 ліжок), пульмонологію (45 ліжок) та гастроентерологію (50 ліжок). Кардіологічне відділення очолила Ольга Василівна Герасимчук (Гресик), завідувач швидкої допомоги, лікар-ординатор – Вікторія Богданівна Шевчук, гастроентерологічне відділення – Ніна Евальдівна Мокрій, лікар-ординатор – Софія Олександрівна Ремісько, а завідувачем пульмонологією було призначено Ніну Григорівну Миколюк.

Буфетниця В. М. СЕРЕДЮК.

Чергова реорганізація терапевтичного відділення відбулась у 1992 р. Відтоді у ЦРЛ функціонують кардіологія (40 ліжок), розташована на другому поверсі терапевтичного корпусу, і терапевтичне відділення на 50 ліжок, яке розмістилось на 3 поверсі. В 1996 році створили загально-терапевтичне відділення на 80 ліжок, 30 з яких були кардіологічними. Пізніше структура відділення змінювалась ще декілька разів. Так, у 1997 р. в ньому залишилось всього 65 ліжок (з них кардіологічних – 20), у 2000 р. – 50 ліжок (кардіологічних 11). Через рік кількість кардіологічних ліжок скоротилась іще на одне, натомість у 2008 р. вона зросла до 15.
Нині терапевтичне – найбільше відділення ЦРЛ. В 11 його палатах налічується 55 ліжок. Є спеціально обладнані палати для інвалідів та учасників Великої Вітчзняної війни. В середньому за рік у відділенні лікування проходять 1700 хворих, близько 500 з яких – кардіологічні. Загалом надаємо допомогу пацієнтам із захворюваннями серцево-судинної і сечовидільної систем, шлунково-кишкового тракту, дихальних шляхів, онкологічного профілю.
Сьогодні в згуртованому колективі відділення, яке очолюю з 2005 року, трудяться ще двоє досвідчених лікарів – Софія Олександрівна Ремісько та Ольга Василівна Герасимчук, 8 медсестер, 2 буфетниці і 8 молодших медсестер. Кожен з цих людей – неповторна особистість і заслуговує на добре слово, повагу та шану.
Наші лікарі постійно вдосконалюють свій професійний рівень, навчаючись на курсах підвищення кваліфікації, беручи участь у різноманітних медичних конференціях та семінарах.
Моїм надійним помічником є старша медсестра відділення Валентина Володимирівна Самчук, яка координує роботу середнього та молодшого медперсоналу. Сувора і справедлива, досвідчена і відповідальна вона заслужено користується авторитетом у колег і пацієнтів.
Більше 30 років віддала сестринській справі Катерина Сидорівна Іскова. У терапевтичному відділенні вона працює з 1985 року. Її справедливо називаємо стержнем нашого колективу. Катерина Сидорівна прекрасна людина, відданий роботі професіонал.
Чуйність, доброта, працьовитість, відповідальність, вміння знайти підхід до кожного пацієнта. Ці риси притаманні процедурній медсестрі відділення Людмилі Іванівні Власюк. Трудовий стаж у неї невеликий, але Людмила гарно себе зарекомендувала в професійному плані, її поважають хворі. Саме такою й має бути справжня сестра милосердя.
Порядок і затишок у відділенні були б неможливі без старань сестри-господарки Світлани Олександрівни Чернеги. Хоча, коли приходить час, усім колективом долучаємось до проведення ремонтних робіт у відділенні. А щодня разом працюємо заради того, щоб повертати людям найцінніше – здоров’я.

* * *

Щиру подяку висловлюю Людмилі Іовні Кондрацькій за надані історичні відомості про створення і діяльність терапевтичної служби Здолбунівського району.
Леся КОЖЕДУБ,
завідуюча терапевтичним відділенням
Здолбунівської ЦРЛ.
Фото Ольги ЯКУБЧИК.


Comments are now closed for this entry