У житті кожного народу є події, які залишаються у людській пам’яті назавжди. До такої події ми відносимо свято Великої Перемоги над фашизмом. 65 років минуло відтоді, як Батьківщина відсалютувала героям, полеглим і живим, найкровопролитнішої війни в історії людства. На параді переможців на Красній площі радянські воїни кинули штандарти поваленого фашистського рейху, ввігнавши останній цвях в домовину не просто чергового завойовника, а фашизму, як ідеології, не сумісної з людським єством. На фоні минулих з того часу десятиліть наша Перемога сяє ще яскравіше і величніше.

 Більше фото

Урочисто і масштабно відзначили 65-у річницю Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. у нашому районі. Зранку у церквах відбулися богослужіння, під час яких священики та прихожани помолилися за здоров‘я живих та упокій душ загиблих на полі бою воїнів.


Цікавим і змістовним було святкування у Здолбунові. Сотні його мешканців - представники підприємств, організацій, установ, політичних партій, учнівська молодь - під звуки духового оркестру пройшлися парадною колоною центральними вулицями міста до Меморіалу Слави у міському парку. Особливу увагу привертали до себе ветерани - уже старенькі, немічні, проте з радісним блиском в очах, вони знайшли в собі сили, щоб взяти участь в урочистостях, присвячених Великій Перемозі. На грудях у них сяють нагороди, які свідчать про їх відвагу і мужність, про те, як нелегко було виборювати свободу для нашої країни.
Урочистий мітинг біля Меморіалу Слави розпочали ведучі Тетяна Гапончак і Тетяна Садикова. Поетичними рядками вони нагадали присутнім про страхіття війни, про нелегкий шлях до Перемоги.
Звучить Державний Гімн України.
Слово для виступу було надано голові районної державної адміністрації Миколі Євчуку. Звертаючись до присутніх, він відзначив, що сьогоднішнім мирним днем ми завдячуємо нашим ветеранам, усім тим, хто пройшов дорогами війни, хто не повернувся з поля бою. Нинішнє покоління береже пам’ять про їх подвиг. Микола Павлович висловив глибоку вдячність всім, хто своїм героїзмом, звитягою і мужністю наближав перемогу, побажав ветеранам міцного здоров’я, довгих років життя, мирного неба, поваги від оточуючих.
Пам’ять загиблих у роки війни учасники мітингу вшанували Хвилиною мовчання.
Свої вітання з нагоди 65-ї річниці Великої Перемоги присутнім висловив голова районної ради Василь Тимощук. Зокрема, він сказав:
- Мільйони українців воювали на фронтах Другої світової війни. Більше 2 тисяч з них були удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу, 29 з яких - двічі, значна частина - посмертно. Тому сьогодні ми вшановуємо всіх, хто загинув у роки війни - на фронті і в тилу, в підпіллі і партизанських загонах, в лавах УПА і концентраційних таборах. Так, українці воювали в різних арміях, але в них була одна мета - вони воювали за честь і свободу Вітчизни, захищали рідну землю, виборювали щастя для свого народу.
Звертаючись до ветеранів, Василь Олексійович відзначив, що навіть найкращі побажання, нагороди та разова допомога до Дня Перемоги не відповідають величі того подвигу, який вони здійснили. Також голова райради нагадав, що нинішній День Перемоги співпав із Днем Матері, і побажав, щоб наші матері ніколи не ставали вдовами і не проливали сліз за своїми синами.
До привітань попередніх промовців приєднався і міський голова Ігор Ольшевський. Наголосивши на необхідності шанувати пам’ять про тих, хто віддав своє життя за наше сьогодення, хто боровся за Україну, за її свободу і незалежність, Ігор Олександрович відзначив, що 9 Травня, день Великої Перемоги, - подія, яка дала можливість зберегти український народ як націю, його мову, культуру, його майбутнє. Це подія, яка проклала шлях до утвердження незалежної, самостійної держави України.
Від імені ради ветеранів виступив ветеран Великої Вітчизняної війни М. Я. Пономарцев. Вітаючи присутніх із святом, він відзначив, що воїни Червоної Армії і Флоту, партизани, трудівники тилу 1418 днів і ночей йшли крізь горе і труднощі під лозунгом “Наше діло праве, перемога буде за нами!”, що й сталося. Вони перемогли, врятували світ від фашизму, піднявши прапор Перемоги над Берліном. Ця перемога дісталася нашому народу великою ціною - мільйонами життів його кращих синів і дочок.
- Сьогоднішні сивочолі ветерани принесли мир і свободу не лише нашій Батьківщині, а й всім народам поневоленої Європи. На їх нелегке післявоєнне життя випав ще один фронт - трудовий. Вони підняли зруйновані війною міста і села, заводи і фабрики, промисловість і сільське господарство. Тому нікому не дано право забувати про їх подвиг заради життя на землі. Завдяки їх мужності наш народ вже 65 років живе в мирі, 19 - в незалежній державі Україна. І нікому не вдасться применшити значення воєнного і трудового подвигу радянського народу у Великій Вітчизняній війні. Хоча знаходяться горе-політики, котрі вважають нас, переможців, окупантами власної Батьківщини. Боляче і образливо чути таку оцінку нашого подвигу.
Звертаючись до представників молодого покоління, Микола Якович наголосив, що саме їм належить продовжувати бойові і трудові традиції своїх дідусів і бабусь, закликав бути гідними їх, проявляти до них належну повагу, любов і турботу.
9 травня для М. Я. Пономарцева подвійне свято, бо відзначає ще й свій день народження. Щирі вітання і побажання міцного здоров’я, довгих років життя і наснаги для подолання життєвих труднощів побажали йому від імені всіх присутніх ведучі, а також міський голова І. Ольшевський.
Уроки війни повчальні, їх не можна забувати, якщо хочемо жити у мирі сьогодні і в майбутньому. Бережуть зразки мужності і відваги мільйонів людей, які захищали свою Батьківщину, гідно продовжують традиції старшого покоління сини, внуки і правнуки учасників героїчних подій Другої світової війни. Про це вів мову у своєму виступі районний військовий комісар Олексій Ємченко. Від імені сьогоднішніх захисників Вітчизни він привітав ветеранів, адресуючи їм найщиріші побажання.
Далі під звуки пісні “Степом, степом” та залпи військового салюту до підніжжя Меморіалу Слави лягли вінки і квіти від голів райдержадміністрації та районної ради, міського голови та апарату міської ради, представників підприємств, установ, організацій, громадськості та партійних організацій, від молоді - гірлянда Пам’яті.
Заклики до збереження миру звучали у вірші, який продекламувала учениця міської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 Руслана Ковтун, та літературно-музичній композиції у виконанні працівників РБК.
Святкування Дня Перемоги продовжилося пригощанням ветеранів та учасників бойових дій фронтовим кулешем, концертом аматорських колективів будинку культури ВАТ “Волинь-Цемент”, виставкою фотографій та мемуарної, історичної і художньої літератури.
Любителі спорту змогли спостерігати за змаганнями учасників першості ДЮСШ “Колос” та м. Здолбунова з велоспорту, взяти участь у шаховому турнірі.
Учні загальноосвітніх шкіл міста та Здовбицької ЗОШ І-ІІІ ст. стали учасниками конкурсу малюнка на асфальті “Ми вибираємо мир”. До них приєдналися у конкурсі патріотичної пісні і строю ще й учні професійного ліцею залізничного транспорту.
Переможці та учасники змагань і конкурсів були нагороджені призами, грамотами, подяками.
Цього ж дня на площі біля БКЦ на суд глядачів був представлений і звітний концерт міського центру творчості дітей та юнацтва, присвячений Дню Матері.
... Все далі і далі відносять у минуле вітри історії вікопомний день 9-го травня 1945 року. Проте, незважаючи на час, це свято не перетворилося на суху традицію. Щоразу воно змушує по-новому, серйозніше і вдумливіше сприймати немеркнучий подвиг нашого народу. Як і раніше, воно зачіпає найчутливіші струни наших душ, є дійсно святом зі сльозами на очах, святом всенародної радості і гордості, смутку і болю, поваги і любові. А це значить, що душі наші не зачерствіли, якщо сотні здолбунівчан зібралися разом зі своїми дітьми і внуками і відчули себе єдиним народом - народом-переможцем.
Людмила ВАСЮК.
Фото автора і Андрія ЯКУБЧИКА.

 

Comments are now closed for this entry