Але чому від цього має потерпати районна газета?

Минулого тижня в приміщенні редакції газети «Нове життя» зібралися солідні люди з усієї області: прибули до Здолбунова саме на виїзне засідання до нашої газети представники секретаріату Рівненської обласної організації НСЖУ на чолі з головою спілки Дмитром Тарасюком.
Підставою для проведення засідання на базі Здолбунівської районної газети, став прикрий прецедент. Газета «Нове життя», її редакція на разі немов зависла між небом і землею, бо коли сама газета стала власністю колективу, який юридично оформився в Товариство з обмеженою відповідальністю, то щодо приміщення, яке у 1980-х було збудоване як єдиний видавничий комплекс – редакції і друкарні, виникла незрозуміла колізія.
Приміщення по вулиці Лесі Українки, 6, у якому колектив редакції газети «Нове життя» працює протягом майже чотирьох десятиліть, в період реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації, яке ми ще йменуємо роздержавленням, за угодою з районною радою має бути передане товариству в безоплатну довгострокову оренду. І коли одна гілка влади – районна рада – цьому не перечить, то районна адміністрація в особі її голови Сергія Кондрачука продовжити колективу редакції оренду приміщення на тих площах, на яких вона розташовується, відмовляється. Ось з цієї причини члени секретаріату Рівненської обласної організації НСЖУ і змушені були провести чергове засідання секретаріату у Здолбунові.


На засідання запросили представників усіх сторін: повідомили голів райдержадміністрації Сергія Кондрачука (він, до речі, до призначення на цю посаду понад два роки сам був редактором «Нового життя») та районної ради Олега Дацюка. Голова райдержадміністрації прибув особисто, а голова районної ради прислав свого заступника Олександра Бухала та керуючу справами виконавчого апарату ради Наталю Біндюк.
У незалежній Україні цілісний майновий комплекс – друкарню з редакцією – поділили. Та тільки не порівну, а як було вигідно тодішній владі. Приміщення районної друкарні з усім наявним там устаткуванням, порізавши на металобрухт доровартісне поліграфічне обладнання, за смішну ціну приватизував Любомир Кінах та передав у власність своїй дружині. Від редакції тоді з якогось дива відтяли (за словами тодішнього редактора газети «Нове життя» Володимира Дрозюка – намалювавши лінію крейдою) добрячий шмат території. Що ж до частини приміщення, яке займала редакція районної газети (а це 224 квадратних метри), то рішенням районної ради № 57 від 18 грудня 2002 року його було передано на баланс редакції. Проте згодом приміщення редакції опиняється в комунальній власності територіальних громад району. А щодо кількості квадратних метрів, то на сьогодні є ряд розбіжностей, бо вже про ніякі 224 кв. метри не йдеться, а про площу в рази меншу. Є розбіжності і в документації, що і виявила комісія, прислана Сергієм Кондрачуком 5 квітня. Щоб дійти шва, чому так сталося, що від редакції відтяли частину території – це робота для нової комісії. Але газета в цей час повинна працювати в спокійній атмосфері й щотижня видавати якісну друковану продукцію.
Процес реформування газети «Нове життя» завершився. Редакція набула статусу Товариства з обмеженою відповідальністю на виконання вимог Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», а приміщення передає Товариству в безоплатну оренду Здолбунівська районна рада рішенням від 21 лютого 2018 року. Тут би й крапку поставити. Бо такий же процес відбувся по всій Україні з редакціями комунальних видань. Проте ні.
Каменем спотикання у взаємовідносинах газетярів і чиновників райдержадміністрації (бо саме цій структурі депутати районної ради делегували повноваження розпоряджатися майном територіальних громад) стало те, що на думку голови райдержадміністрації приміщень у редакції забагато. Мовляв, не всі кабінети зайняті суто працівниками редакції, їх здають у суборенду.
У всякому конфлікті є дві сторони й обидві вони вважають себе правими. Може Сергій Кондрачук у чомусь просто не розібрався? Адже члени секретаріату в один голос твердять, що приміщення мало б належати редакції – і навіть не на правах оренди, а на правах власності. Якщо керуватися здоровим глуздом, то чому влада має приходити на чиюсь приватну територію і розпоряджатися нею, як своєю? Казати, що кімнат вам забагато, то ми їх у вас заберемо.
Після тривалих дебатів члени секретаріату прийняли рішення, текст якого надіслано на адресу керівників Здолбунівської райдержадміністрації, районної ради та редакції газети «Нове життя». Цим рішенням секретаріат обласної організації Національної спілки журналістів України рекомендував органам влади детально вивчити питання щодо правових аспектів з власністю приміщення, не порушуючи при цьому положень Законів України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» та «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів».
А тим часом життя в редакції вирує. 9 червня редакція газети «Нове життя» організовує у тому ж таки актовому залі, який у нас хочуть відібрати, традиційний обласний шаховий турнір, приурочений до Дня журналіста. Попереду заплановано ще чимало цікавих і потрібних зустрічей, прес-конференцій, тож питання про те, що редакції не потрібна актова зала навіть поставати не може.
Дуже хочеться, щоб всі сторони тут дійшли згоди, бо районна газета має жити й розвиватися, служити людям, інформувати про життя району, а для цього їй необхідна нова сучасна база. Вона вже сьогодні не відповідає ніяким вимогам (взимку приміщення не опалюється) і сюди треба вкладати кошти. Проте замість підтримки, укладення елементарних договорів про інформування в газеті «Нове життя» діяльності районної адміністрації, районна влада намагається ставити нам незручні підніжки. Незрозуміло – чому? Що кому не так? Та й невже панові Кондрачуку більше в районі зайнятися нічим?
Людмила МАРЧУК,
головний редактор
газети «Нове життя».
Фото Миколи ФОМЕНКА.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити