Що змінилося у країні з 1 липня

Найбільші сюрпризи нам традиційно «підкидають» з початком нового року, або другого півріччя. Зазвичай інформаційні повідомлення, які починаються з фрази «З 1 січня/липня», продовжує слово «здорожчає». У такий вже цікавий період живемо – підвищують ціни і тарифи, затверджують нові податки. А споживачі, традиційно зітхаючи та обурюючись, вкотре думають-гадають, у чому ж урізати себе та родину цього разу…

 

Підвищення тарифів і «рятівні» субсидії
Отож, головна «радість» - це подорожчання з 1 липня послуги з централізованого гарячого водопостачання та опалення.
Відповідні рішення раніше були прийняті Національною комісією, що здійс­нює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. Головна причина чергової хвилі підвищення тарифів - рішення уряду про зростання ціни на газ для населення і теплокомуненерго до рівня, що на 100 % відповідає ринковому, тобто зі встановленням з 1 травня єдиної ціни на газ на рівні 6,8 тис. грн. за тисячу кубомет­рів. Вартість 1 куб. м гарячої води залежить від підприємства, що надає ці послуги. У Здолбунові ж з 1 серпня вартість послуг з централізованого водопостачання складе 13,2 грн. за м3 (а з використанням внутрішньобудинкових систем і при наявності засобів обліку - 14,12 грн.) для населення та 32,88 грн. для інших споживачів.
Крім того, НКРЕКП з липня майже вдвічі підвищила тарифи на теплопостачання.


Сповна наслідки зростання ціни на газ відчуємо у грудні, коли прийдуть платіжки з сумами, нарахованими за тепло від початку нового опалювального сезону.
Цікаво, що на тлі чергового підвищення тарифів Володимир Гройсман заявив, що попри це громадяни за комунальні послуги не сплачуватимуть більше 15-20 % власного доходу. Щоправда така арифметика від прем’єра пояснюється не тим, що в країні раптом стрімко зростуть ще й доходи населення. Все просто і прозаїчно: знову великі надії покладають на рятівний механізм субсидій. Мовляв, ті, хто отримує малі зарплати, матимуть пристойну компенсацію від держави, багаті ж платитимуть повну ціну. Мабуть, не варто заглиблюватися зараз у аналіз доцільності існування такого механізму відшкодування та його плюсів і мінусів. Згадаймо лише тезу, яку час від часу поширюють у соцмережах: «Кожна українська сім’я повинна мати змогу зароб­ляти достатньо для того, щоб не звертатися за субсидією, а самостійно оплачувати послуги ЖКГ з власних доходів. Оце й будуть справжні реформи». Додати тут більше нічого…

Пенсії не оподатковуватимуть
Ще одна «першолипнева» новина – скасування оподаткування пенсій. Як повідомив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, за рахунок цього близько 300 тисяч пенсіонерів отримають підвищення до пенсії. Десятого червня президент Пет­ро Порошенко підписав Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій”, прийнятий Верховною Радою 2 червня.
Наприкінці грудня минулого року депутати проголосували за закон про внесення змін до Податкового кодексу, згідно з яким податком у 15 % обкладалися пенсії в розмірі понад три прожиткових мінімуми, тобто 3,2 тис. грн. на місяць. Зараз же платити збір у розмірі 18 % доведеться тільки vip-пенсіонерам, які отримують понад 10 прожиткових мінімумів, тобто 10,7 тис. грн. на місяць.
До слова, станом на 1 травня 2016 року середній розмір пенсії становив 1900 грн. Тоді високопосадовці стверджували, що для його збільшення необхідно вирішити проблему дефіциту Пенсійного фонду. Нині ж, після ухвалення закону про відміну оподаткування, надходження до Пенсійного фонду зменшаться на 800 млн. грн. Тож, схоже, підвищення пенсій ще довго лишатиметься не на часі.

ЖЕКи тимчасово реанімували
Як відомо, згідно із законом «Про особливості права власності у багатоквартирному будинку» з 1 липня 2016 року мав відбутися перехід від послуги утримання до управління будинками. Серед іншого, закон передбачав і ліквідацію ЖЕКів. Проте поки що «смерть» ЖЕКів відкладається: 14 червня парламент ухвалив зміни до згаданого закону, згідно з якими ЖЕКи продовжать роботу, доки мешканці визначатимуться, хто управлятиме їхніми будинками,
Поки співвласники будинку не створять об’єднання, або не визначаться з компанією-управителем, пос­луги з утримання здійснюватиме управитель, якого призначатиме після конкурсу місцева влада. Проте ця процедура триватиме місяцями. А тим часом послуги надаватимуть ЖЕКи.
До речі, згідно з останніми змінами до закону, співвласники багатоповерхівок можуть достроково розірвати договір з призначеним на конкурсі управителем у будь-який момент, якщо врешті визначаться з формою управління. Щоправда, судячи з того, з якими потугами нині відбувається створення ОСББ у багатьох будинках нашого райцентру, прогнозувати кінцеві результати втілення цього закону дуже важко.

Плюс ще один податок
З 1 липня 2016 року стартує відлік 60 днів, протягом яких потрібно сплатити податок на нерухомість за 2015 рік. Після 28 серпня 2016 року тим, хто забарився, до суми податку буде нарахована штрафна санкція - 10 % від неї. Якщо термін перевищить 30 днів, нарахують вже 20 %.
Наприкінці минулого року народні депутати внес­ли зміни до Податкового кодексу в частині податку на нерухоме майно, згідно з якими розмір податку у 2016 році коливатиметься від 0 до 3 % мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр об’єкта житлової чи нежитлової нерухомості. Ставка встановлюється відповідним органом місцевої влади, отже, різнитиметься в кожному регіоні.
Оподатковується як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежитлова (гаражі, майстерні, господарські будівлі - сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби тощо).
Платити за свою нерухомість будуть не всі, а тільки власники тих квартир та будинків, площа яких перевищує 60 та 120 кв. м відповідно (або якщо загальна площа будинку і квартири перевищує 180 кв. м). Податок нараховуватимуть лише на площу, яка перевищує згаданий метраж. Тобто власник квартири площею 75 кв. м повинен сплатити податок лише з 15 кв. м.
Виходячи з розміру мінімальної зарплати, яка на 1 січня цього року становила 1378 грн., максимум, який доведеться заплатити за один “зайвий” метр квадратний, складе 41,34 грн.
Разом з тим, встановлено й додаткову ставку податку. Так, заможні українці, які є власниками елітної нерухомості, загальна площа якої перевищує 300 квадратних метрів для квартири та 500 квадратних метрів для приватних будинків, мають додатково сплатити 25000 гривень на рік.
Не потрібно сплачувати податок за житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, яких виховують одинокі матері. Також не обкладатимуться податком не нерухомість дитячі садки, храми і комунальні приміщення.
Підготувала Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry