Напевно не знайдеться людини, яка не скористалася б можливістю взяти листок непрацездатності по догляду за дитиною. Адже, коли малюк хворіє, його мама готова покинути все на світі, аби бути поруч з ним і хоч якось полегшувати його стан.
Одним з напрямів роботи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є фінансування листків непрацездатності по догляду за хворою дитиною до досягнення нею 14 років. Допомога призначається застрахованій особі (матері, батьку) комісією із соціального страхування (уповноваженим) з першого дня за період, протягом якого дитина, за висновком лікаря, потребує догляду, але не більше, як за 14 календарних днів. А у разі, якщо дитина потребує стаціонарного лікування, допомога призначається з першого дня за весь час перебування матері у стаціонарі разом з хворою дитиною.


Розмір допомоги залежить від страхового стажу:
50 % середньої заробітної плати отримають застраховані особи, які мають страховий стаж до 3 років;
60 % - ті, які мають страховий стаж від 3 до 5 років;
70 % - ті, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;
100 % - ті, які мають страховий стаж понад 8 років.
Трапляються випадки, коли батько отримує листок непрацездатності по догляду за здоровою дитиною у той час, коли мати, за медичними висновками лікаря, не в змозі здійснювати догляд. Такі випадки мають бути засвідчені документально, а саме: довідкою з лікувального закладу, що засвідчує хворобу матері (необхідність догляду за другою хворою дитиною) із чітко зазначеним терміном лікування.
Допомога по догляду за дитиною не призначається у таких випадках:
- якщо застрахована особа перебувала у щорічній відпустці, відповідно період відпустки не продовжується на кількість днів хвороби дитини;
- за здоровою дитиною у період карантину;
- за хворою дитиною віком старше 14 років при стаціонарному лікуванні;
- якщо застрахована особа виявила бажання працювати, вийшла на роботу на неповний робочий день та перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення.
Ці питання мають суворо контролюватися комісією із соціального страхування під час прийняття рішення щодо призначення допомоги або відмови у її призначенні.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” від 25.06.2014 року № 208 (набрала чинності з 1.07.2014 року) таке поняття, як «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» відмінено, натомість, буде призначатися «допомога при народженні дитини». У зв’язку із внесеними змінами у випадку, якщо особа, якій призначено допомогу при народженні дитини, ви­явила бажання працювати, допомога виплачуватиметься до закінчення терміну її призначення.
Разом з тим, попри вищезазначені нормативні зміни, звертаємо увагу, що при вирішенні питання оплати листків по догляду за хворою дитиною (якщо дитині не випов­нилося 3 років) за рахунок коштів Фонду, комісії із соціального страхування варто керуватися наступним: особа офіційно перервала відпустку для догляду та працює - має право на оплату листка непрацездатності по догляду; особа вирішила працювати на умовах неповного робочого дня (тижня), продовжуючи перебувати у відпустці по догляду, - листок непрацездатності не оплачується.
Олена ХАРЧУК,
спеціаліст І категорії Здолбунівської
МВД РОВ ФСС з ТВП.

Comments are now closed for this entry