“Я не тому письменник українського народу,
що вмію писати. Я тому письменник, що
відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив
в мої руки перо. Хай буде дозволено мені
використати його для доброго, для потрібного.”
Улас Самчук.

 

Улас Олексійович Самчук - один з видатних майстрів української прози ХХ століття, славетний син Волинського краю, письменник, публіцист, громадсько-політичний діяч, який усе своє життя трепетним серцем вболівав за Україну і її народ, віддав усі свої сили на благо служіння їм.
Народився Улас Самчук 20 (7 за старим стилем) лютого 1905 року у селі Дермань Дубенського повіту Волинської губернії (нині Здолбунівський район Рівненської області) в родині Олексія Антоновича та Настасії Ульянівни Самчуків, як на той час, заможних селян. Світогляд у майбутньому видатного письменника світу формували як родина, так і навколишній світ.
У 1913 році, коли У. Самчуку було вісім років, сім’я переїхала в село Тилявка Кременецького повіту. Але з Дерманем Улас зв’язків не втрачав, у 1917-1920 рр. він навчався в чотирикласовій вищепочатковій школі, що діяла при Дерманській Свято-Феодорівській учительській семінарії. У 1921-1925 роках продовжив здобуття освіти у Кременецькій українській мішаній приватній гімназії ім. Івана Стешенка, а згодом - у Бреславському університеті (Німеччина) та в Українському вільному університеті в Празі.


Перше оповідання “На старих стежках” (1926 р.) опублікував у журналі “Наша бесіда”. Постійно співпрацював з українськими періодичними виданнями “Літера­турно-науковий віс­ник”, “Дзвони” (Львів), “Самостійна думка” (Чернівці), “Сурма” (Берлін-Каунас). У 1941-1942 роках працював редактором газети “Волинь”, що виходила у Рівному, в 1944-1948 роках проживав у Німеччині.
Восени 1945 року Улас Самчук спільно з І. Багряним, В. Домонтовичем, Ю. Косачем, І. Майстренком, Ю. Шерехом виступив ініціатором створення літературно-мистецького об’єднання українських письменників еміграції - Мистецького українського руху, і був обраний його першим головою. У 1948 році переїхав до Канади, де заснував письменницьку організацію “Слово”.
Найвизначнішим творчим досягненням Уласа Самчука став роман-епопея “Волинь”. У ньому письменник відтворив психологію українського селянина-госпо­даря, його сімейний уклад, гуманні принципи взаємовідносин та життєствердний оптимізм непростої селянської вдачі.
На трагічні події Голодомору 1932-1933 років Улас Самчук відгукнувся романом “Марія”, піднісши до символу страдницький образ матері-України.
Улас Самчук - письмен­ник-традиціоналіст, реаліст, епік. Образи-персонажі його творів живі, яскраві, без штучної ідеалізації. Він - справжній поет, закоханий у красу рідної землі. Йому притаманна традиційність зображення: реалістичні картини-описи побуту, праці постають через спокійну, без надмірної емоційності, оповідь.
Творчість видатного літератора довго була забороненою в Україні. Лише з початком 90-х років ХХ ст., у зв’язку зі змінами, які відбулися в українському суспільстві, його книги повертаються до українського читача.
Письменник жив і творив у великі, героїчні й, водночас, люті та трагічні часи нашої історії, і йому найповніше серед сучасників вдалося передати у своїх творах трагічну долю українського народу в XX столітті.
Своєю творчістю У. Самчук зумів завоювати прихильність і повагу серед читачів всього світу. Канада стала письменнику другою домівкою, але не замінила йому Батьківщини - України, Волині. Та повернутися туди назавжди йому так і не вдалося - життєвий шлях письменника обірвався 9 липня 1987 року далеко від рідної землі, в канадському місті Торонто, де його і поховали.
Ім’я Уласа Самчука ще прижиттєво було відоме у країнах Європи та Америки і, як зазначала дослідниця творчості письменника Марія Білоус-Гарасевич, “вражає не те, що на українській землі народився цей вийнятково сильний творчий талант, а те, що він жив у «волинській тихій стороні», в абсолютно безпросвітних обставинах”.
На сайті Здолбунівської ЦСПШБ (http://lib.ukrsd.com.ua) створено віртуальну виставку «Літописець українського простору», присвячену нашому землякові Уласу Самчуку. Вона складається з наступних розділів: “Твори Уласа Самчука”, “Улас Самчук – Гомер ХХ століття”, “Публікації про Уласа Самчука в періодичних виданнях”, “Вшанування пам’яті” та “Web-сайти, присвячені Уласу Самчуку».
Літературу, представлену на віртуальній виставці, можна прочитати, звернувшись до книжкового фонду Здолбунівської центральної районної бібліотеки. Також читатам цікаво буде ознайомитися з романами Уласа Самчука «Волинь» та «Марія», виданими в Торонто, Буенос-Айресі і подарованими книгозбірні Леонідом Цариком, колишнім мешканцем міста Рівне, який проживав згодом у США.
Запрошуємо усіх лю­бителів ­творчості письмен­ника-земляка відвідати нашу бібліотеку.
Ольга КОЛОМИС,
провідний бібліотекар Здолбунівської центральної
районної бібліотеки.

Comments are now closed for this entry